Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορροφούμενη ένταση κινητήρων


lem-x24

Recommended Posts

σε αυτό έχεις δίκαιο. ξέρω τη διαφορά τους και δεν έχω εκεί τη σύγχηση μου.

με την παραπάνω σχέση που έγραψα φαίνεται ότι με δεδομένη ισχύ έχεις μια δεδομένη ροπή στον άξονα. και κατέληγα στο συμπέρασμα ότι η ροπή είναι ανεξάρτητη του φορτίου.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτωντας για το βιβλιο του τουλογλου εννοεις αυτο http://www.skroutz.g... δεν το εχω δει, και δεν μπορω να βρω τα περιεχομενα του. Το πολυ πολυ αν δεν σου κανει δεν εγινε και τιποτα, δεν ειναι ακριβο. Γυρω στα 12 ευρω εχει.

 

Απο την αλλη αν θες τη γνωμη μου δες πρωτα pdf που προοριζονται για σπουδαστες τεχνικων επαγγελματικων εκπαιδευτηριων, οπως αυτο http://www.ebooks4gr...s4Greeks.gr.pdf

 

Ειναι γραμμενα σε απλη γλωσσα, χωρις πολλες εξισωσεις, και οταν καταλαβεις και εμπεδωσεις αυτα μπορεις πολυ πιο ανετα να προχωρησεις σε πιο θεωρητικα βιβλια που συνηθως ειναι πιο δυσνοητα και λιγοτερο χειροπιαστα!

 

Διαβαζω και εγω τετοια pdf, περισσοτερο για πραγματα που απτονται της μηχανολογιας... δεν ειναι ντροπη. Αφου δεν τα μαθαμε στη σχολη καπως πρεπει να τα μαθουμε

 

edit: οπως διαβασα το μηνυμα σου μπερδευτηκα και νομισα οτι ζητουσες βιβλιο για μηχανες, ενω ζητας βιβλιο για εγκαταστασεις κινησης.. εχεις λινκ για το βιβλιο που λες?

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=66

 

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=2316&cnode=411

συγχρονα δεν τα λες αλλα παντα χρησιμα μιας και αρκετοι , αν οχι η πλειονοτειτα απο εμας τα εχει παρει στα χερια του.

απο το ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ .

σε αρκετους θα θυμησουν αλλες εποχες !

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρικός κινητήρας DC περιγράφεται μαθηματικά από ένα σύστημα κανονικών διαφορικών εξισώσεων:

 

uarm = iarm rarm + CM ω ΦM

CM iarm ΦΜ = J dω/dt + Mf + Mt

 

Οι παράμετροι J, rarm και CM εξαρτώνται από τον σχεδιασμό του κινητήρα και τα ΦM, Mf και Mt είναι συνήθως μη γραμμικές συναρτήσεις του iexc και της γωνιακής ταχύτητας ω οπότε μόνο αριθμητική επίλυση είναι δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

αν σε έναν κινητήρα αντί για την ονομαστική του τάση, εφαρμόσουμε μικρότερη (στο τύμπανο όχι στη διέγερση) απλά θα δουλέψει σε λιγότερες στροφές???

 

με την εφαρμογή μικρότερης τάσης σε μικρότερο φορτίο θα φτάσει το μέγιστο ρεύμα και θα κάψει την ασφάλεια??

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι μια βοήθεια μπας και καταλάβω τι γίνεται...

 

Έστω κινητήρας τριφασικός συνδεμένος με Υ-Δ.

Όταν λειτουργεί ο κινητήρας, η αμπεροτσιμπίδα δείχνει ένα ρεύμα Ι(Α).

Το ονομαστκό ρεύμα κανονικής λειτουργίας είναι  Ιn = P / (1,73 * V * cosφ)

Το ρεύμα Ι(Υ) = Ι(Δ) / 1,73

 

1) Ποιό ρεύμα μετράει η αμπεροτσιμπίδα;

2) Πώς θα υπολογίσω την ισχύ του κινητήρα;

3) Γενικά, θα μπορούσε να μας εξηγήσει κάποιος σε κινητήρα με απ'ευθείας εκκίνηση και σε Υ-Δ τί μετράει η αμπεροτσιμπίδα;  Ιn=Ι(Δ);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Η αμπεροτσιμπίδα μετράει κάθε στιγμή το ρεύμα που διαρρέει τον αγωγό που αυτή αγκαλιάζει,(που στην περίπτωση εκκίνησης Υ/Δ , υπάρχουν 6 αγωγοί, πολλαπλασιασμένο κατά 0,58 , διότι η πρόσθεση των ρευμάτων δεν γίνεται αλγεβρικά αλλά διανυσματικά , κι έτσι 10Α /φάση κεντρικά σημαίνει 5,8 Α ανά αγωγό). Εάν λοιπόν αγκαλιάσεις τον αγωγό που φεύγει από το ρελέ "Ν", δείχνει το ρεύμα κατά Υ (δεν προλαβαίνει συνήθως να δείξει το 3*Ιον)όση ώρα συνδέεται κατά Υ, και μετά το ρεύμα κατά Δ.

2) P=1,73*U*I*cosΦ απορροφούμενη ισχύς

3) σε απ' ευθείας εκκίνηση Δ έχουμε Ιεκ=6~7 *Ιον. Κατά τα λοιπά τα παραπάνω.

 

Περισσότερο επιστημονικά, η αμπεροτσιμπίδα μετρά την "ενεργό" τιμή του ρεύματος κι όχι τα pic της ημιτονοειδούς συνάρτησης, αλλά δεν νομίζω πως εννοείς αυτό με την ερώτησή σου συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.