Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εντός οικισμού σε γραμμή αιγιαλού


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Πρόσφατα μου ανατέθηκε να μετρήσω ένα οικόπεδο εντός οικισμού προ του 1923 με πρόσοψη επί του αιγιαλού. Η περιοχή έχει καθορισμένη γραμμή αιγιαλού και παραλίας.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Το εμβαδόν του οικοπέδου είναι μετά τη γραμμή αιγιαλού ή μετά τη γραμμή παραλίας?

Link to comment
Share on other sites

Στις Γενικές διατάξεις για τη δόμηση των οικισμών προ του 1923 (ΦΕΚ 138Δ) πάντως γράφει ότι η περίφραξη κατασκευάζεται επί της γραμμής παραλίας και πιθανόν το εμβαδόν του οικοπέδου να είναι από τη γραμμή αυτή και προς την ξηρά.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά στον Ν.2971 της 19-12-2001 ΦΕΚ 285 Α'.

(Αιγιάλός ,παραλία και άλλες διατάξεις).

 

Στο άρθρο 2 λέει "1. Ο αιγιαλός , η παραλία, η όχθη και η παρόχθια ζώνη είναι πράγματα κοινόχρηστα και ανήκουν κατά κυριότητα στο Δημόσιο , το οποίο τα προστατεύει και τα διαχειρίζεται"

 

Αν τον βρεις θέλει λίγη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς το τμήμα μεταξύ αιγιαλού και παραλίας βάσει της νομοθεσίας που παραθέτεις είναι κοινόχρηστο και όχι ιδιόκτητο. Ο Σ.Δ. δόμησης όμως με ποιο εμβαδόν υπολογίζεται?

Link to comment
Share on other sites

απο τη καθορισμενη γραμμη αιγιαλου ειναι δικο σου οικοπεδο και υπολογιζεις με αυτο δομηση..ομως 5 η 10 η οπως οριζεται στον αιγιαλο ειναι ζωνη παραλιας που δεν κανεις τιποτα εκτος απο μετα απο αδεια οικειου οτα(εκμεταλευση) ετσι και αλλιως η οικοδομικη γραμμη ειναι 15 μ μεσα (εντος)

Link to comment
Share on other sites

απο τη καθορισμενη γραμμη αιγιαλου ειναι δικο σου οικοπεδο και υπολογιζεις με αυτο δομηση..ομως 5 η 10 η οπως οριζεται στον αιγιαλο ειναι ζωνη παραλιας που δεν κανεις τιποτα εκτος απο μετα απο αδεια οικειου οτα(εκμεταλευση) ετσι και αλλιως η οικοδομικη γραμμη ειναι 15 μ μεσα (εντος)

Μου φαίνεται ότι δεν τα λες σωστά. Η δόμηση ναι μεν μετράει από τη γραμμή αιγιαλού γιατί με αναγκαστική απαλλοτρίωση το τμήμα μεταξύ αιγιαλού και παραλίας ανήκει στο δημόσιο αλλά το οικόπεδο μετράει από τη γραμμή παραλίας και προς την ξηρά.

Αν λέω κάτι λάθος κάποιος ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω τη νομοθεσία αλλά δεν λέει ρητά αν η δόμηση μετρά στο εμβαδόν από τη γραμμή αιγιαλού ή από τη γραμμή παραλίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.