Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο φορολογικό


Recommended Posts

Θέλω να πιστεύω ότι εάν φορολογηθούμε με τεκμήρια, τότε δεν θα ισχύει το 26%, αλλά κάτι άλλο. Δεν βγαίνουν τα νούμερα εάν βάλεις 26% σε τεκμήρια!!!!

 

Tα πάσης φύσεως τεκμήρια (δηλαδή αυτά της διαβίωσης πχ κατοχή αυτοκινήτου, χρήση κατοικίας, εξόφληση δανείων, .... και αυτά της απόκτησης περιουσιακών στοιχείων πχ αγορρά ΙΧ, αγορά κατοικίας ), προσδιορίζουν το εισόδημα προς φορολόγηση. Αυτό , αφού μειωθεί με όσους τρόπους προβλέπει ο φορολογικός νόμος (πχ ανάλωση κεφαλαίου προηγ. χρήσεων, δάνεια, κέρδη από λαχεία .....) θα συγκριθεί με το εισόδημα που δηλώνεται και προκύπτει είτε από την επαγγελματική δραστηριότητα ( έντυπο Ε3 για επαγγελματίες, βεβαίωση αποδοχών για μισθωτούς, ενοίκια για όσους εκμισθώνουν ακίνητα .......) Το μεγάλύτερο από αυτά θα αποτελέσει το φορολογούμενο εισόδημα, το οποίο και θα φορολογηθεί με την κλίμακα των φυσικών προσώπων που ισχύει κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Aν πάει με τεκμήρια, έκλεισα βιβλία χθες. Δεν βγαίνει με τίποτα, προσωπικά πάντα.

 

Επίσης. Βλέπετε ο πατέρας μου έκανε το "λάθος" τις οικονομίες μιας ζωής αντί να τις κάνει καταθετικό προϊόν και να τις στείλει στις νήσους Καϋμάν ή να τις βάλει σε κανένα σεντούκι, να χτίσει ένα σπίτι δίνοντας δουλειά σε Μηχανικούς, Έλληνες μαστόρους και Αλβανούς εργάτες που τότε ('90s) κοιμούνταν στα χωράφια.

Η ερώτηση είναι: Γίνεται να συνεχίσεις να είσαι κατά κάποιον τρόπο Ε.Ε. Μηχανικός ενώ νομότυπα φαίνεσαι σαν μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Να είστε βέβαιοι ότι, ναι θα φορολογηθούμε με τεκμήρια, αν το εισόδημα που δηλώσουμε είναι μικρότερο από αυτά!!!!

Βέβαια, λένε ότι, θα μειώσουν και τα τεκμήρια....... Ποιός τους πιστεύει;;;;;

Ήδη συζητούν το συντελεστή να τον πάνε στο ....45%....

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα είναι τεκμήρια + 26% (ή 45% από ένα εισόδημα και πάνω) αλλά με σημαντικά χαμηλωμένα τεκμήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι τα τεκμήρια είναι εργαλείο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως μέσω ελέγχου ειλικρινούς δήλωσης.

Δλδ δηλώνεις ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο.

Τα δικαιολογείς; Ναι. Τέλος.

Δε τα δικαιολογείς; Ελά εδώ να δούμε τι χρωστάς για αυτά που δε δήλωσες.

 

Δλδ, σε ένα περιβάλλον που η ανεργία έχει σπάσει κάθε ρεκόρ, θα φορολογηθείς για κάτι το οποίο αποτελεί περιουσία του γονιού σου και απλά βρέθηκε στο όνομα σου; (π.χ. ένα διαμέρισμα).

Ότι ήταν να πληρώσει ο γονιός για φόρο γονικής παροχής το πλήρωσε.

 

Ή άμα το έχεις πάρει μόνο σου, από τη στιγμή που ο έλεγχος θα δείξει ότι εσύ το απέκτησες με εισοδήματα που τα δήλωσες κανονικά,

τώρα που δεν έχεις έσοδα, γιατί θα πρέπει να αποτελεί στοιχείο ότι με το ζόρι είχες έσοδα;

 

Η μείωση των τεκμηρίων ποιον οφελούν;

Μήπως αυτόν που προσαρμόζει τη δήλωση του αναλόγα με τα τεκμήρια και είναι αυτός για τον οποίον θεσπίστηκαν;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το τεκμήριο έχει την έννοια ότι ξοδεύεις ένα ποσό για τη συντήρηση ενός π.χ. σπιτιού. Το θέμα όμως είναι ότι εδώ που μένω εγώ (προάστιο Θεσ/νίκης) πολλοί αδυνατούν να συντηρήσουν το σπίτι που έχουν και απλά ανάβουν το τζάκι για να θερμανθούν, ενώ πριν θέρμαιναν όλη την οικία με πετρέλαιο. Εδώ κολλάει η αδικία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι τα τεκμήρια είναι εργαλείο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως μέσω ελέγχου ειλικρινούς δήλωσης.

Δλδ δηλώνεις ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο.

Τα δικαιολογείς; Ναι. Τέλος.

Δε τα δικαιολογείς; Ελά εδώ να δούμε τι χρωστάς για αυτά που δε δήλωσες.

 

Δλδ, σε ένα περιβάλλον που η ανεργία έχει σπάσει κάθε ρεκόρ, θα φορολογηθείς για κάτι το οποίο αποτελεί περιουσία του γονιού σου και απλά βρέθηκε στο όνομα σου; (π.χ. ένα διαμέρισμα).

Ότι ήταν να πληρώσει ο γονιός για φόρο γονικής παροχής το πλήρωσε.

 

Ή άμα το έχεις πάρει μόνο σου, από τη στιγμή που ο έλεγχος θα δείξει ότι εσύ το απέκτησες με εισοδήματα που τα δήλωσες κανονικά,

τώρα που δεν έχεις έσοδα, γιατί θα πρέπει να αποτελεί στοιχείο ότι με το ζόρι είχες έσοδα;

 

Η μείωση των τεκμηρίων ποιον οφελούν;

Μήπως αυτόν που προσαρμόζει τη δήλωση του αναλόγα με τα τεκμήρια και είναι αυτός για τον οποίον θεσπίστηκαν;

 

Tα τεκμήρια πολλές φορές είναι αυθαίρετα και για το λόγο αυτό είναι μαχητά δηλ, μπορεί ( έχει τη δυνατότητα) ο φορολογούμενος πολίτης να αποδείξει ότι το πραγματικό του εισόδημα είναι μικρότερο του τεκαρτού και επομένως πρέπει να φορολογηθεί για αυτό το μικρότέρο εισόδημα. Η απόδειξη μερικές φορές είναι εύκολη (γιατί ο νόμος προβλέπει τέτοιες περιπτώσεις πχ υπηρετεί στρατιωτική θητεία κλπ ) , άλλες φορές είναι δυσκολότερη και σε πάρα πολλές περιπτώσεις γίνεται μια διαδικασία καθόλου απλή (και ιδιαίτερα δαπανηρή και χρονοβόρα ) γιατί συνήθως οι προιστάμενοι των εφοριών δεν δέχονται τις αιτιάσεις και αποδείξεις των φορολογουμένων (ο νόμος προβλέπει δίνει δυνατότητα στον προιστάμενο της ΔΟΥ να διαγράφει , μεταρυθμίζει,..... τη φορολογητέα ύλη) , με αποτέλεσμα είτε ο φορογούμενος να υποκύπτει και να πληρώνει, είτε να προσφεύγει στα φορολογικά δικαστήρια και να πληρώνει δικηγορικά έξοδα, δικαστικά παράβολα και 50% του αμφισβητούμενου φόρου.

Επιπλέον τα τεκμήρια είναι άδικα δηλ. δεν είναι ολοκληρωμένα πχ αγοράζεις ΙΧ ατομικά έχεις τεκμήριο αγοράς, αν το ίδιο ΙΧ το αγοράσει μια ΟΕ στην οποία είσαι μέλος , δεν έχεις τέτοιο τεκμήριο.

Με όσα έγραψα παραπάνω θέλω να επισημάνω ότι η φορολόγηση με τα τεκμήρια είναι θέμα εξαιρετικά σύνθετο και πολύπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνεται και η δυνατότητα ανάλωσης κεφαλαίου, αλλά και αυτό είναι κατά σου αφού χάνεις αγοραστική δύναμη μελλοντικά.

Νομίζω και θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη, ότι είναι πολύ άδικο μέτρο.

Πιστεύω ότι η χρησιμότητα τους ως "καμπανάκι ελέγχου" θα ήταν δικαιότερη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πω τα τελευταία νέα ή γίνομαι βαρετός; Για να καλυφθούν τα επιδόματα παιδιών, το τέλος επιτηδεύματος από 500 € θα παέι στα 1000 €....

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.