Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτύπωση καταστήματος, ενημέρωση ΔΕΗ και νέο ΚΥΕ


JTB

Recommended Posts

Κατάστημα σε κτήριο προ '55 με μοναδικά στοιχεία τα συμβόλαια... Αδεια και σχέδια πουθενά, ούτε δείγμα...

Επιφάνεια περίπου 95τ.μ.

 

Με τη χαρακτηριστική άνεση του έλληνα, το κατάστημα χωρίστηκε σε δύο, ενοικιαζόταν ξεχωριστά, με ένα ρολόι ΔΕΗ και τα βρίσκαν μεταξύ τους με μετρητή οι ενοικιαστές.

 

Σήμερα το ένα θέλω να το κάνω ΚΥΕ (45τ.μ.) και το άλλο (50τ.μ.) είναι ξενοίκιαστο.

 

Τώρα που η πελάτισσα θέλει να αλλάξει το ρολόι στο όνομά της, αναγκάζεται να πληρώνει για το σύνολο των τ.μ. του καταστήματος.

 

Στη ΔΕΗ μας είπαν ότι πρέπει να τακτοποιηθεί το θέμα πολεοδομικά...

 

Αφού είναι προ ΄55 είναι νόμιμο, άρα ξεχνάμε ν4014...

Τί να κάνω εγώ τελικά στη πολεοδομία; Αποτύπωση χώρου, αποτύπωση του κτηρίου ολόκληρου, νέο φάκελο κομπλέ,

Αδεια διαχωρισμού... οπότε να μείνω μόνο στο ισόγειο;;; (Απο πάνω έχει σπίτι...)

 

Προφανώς θα πάω να ρωτήσω αλλά, μήπως έχει κάποιος εμπειρία;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

 

Στη ΔΕΗ μας είπαν ότι πρέπει να τακτοποιηθεί το θέμα πολεοδομικά...

 

Αφού είναι προ ΄55 είναι νόμιμο, άρα ξεχνάμε ν4014...

Τί να κάνω εγώ τελικά στη πολεοδομία; Αποτύπωση χώρου, αποτύπωση του κτηρίου ολόκληρου, νέο φάκελο κομπλέ,

Αδεια διαχωρισμού... οπότε να μείνω μόνο στο ισόγειο;;; (Απο πάνω έχει σπίτι...)

 

Προφανώς θα πάω να ρωτήσω αλλά, μήπως έχει κάποιος εμπειρία;;;

Καλημέρα συνάδελφε

Ξεκίνα με φάκελο νομίμου περιγράμματος http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Ισως εκεί να καταλήξω...

Προς το παρόν θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα ώστε να έχω απάντηση από τη πολεοδομία...

Γιατί - λυπάμαι που το λέω - φοβάμαι ότι θα κινήσω υποψίες στη πελάτισσα αν τους βάλω απευθείας στο κανάλι των αδειών...

Ξέρεις... "αυτός θέλει να τα αρπάξει" και άλλα τέτοια...γιατί η πελάτισσά μου είναι αυτή που ενοικιάζει, αλλά τα περί αδείας, θα τα πληρώσει η ιδιοκτήτρια.

 

Εννοείς λοιπόν να γίνει πλήρης φάκελος αρχιτεκτονικών του κτηρίου και να παρουσιαστεί η υπάρχουσα κατάσταση...

Αλλά αυτό αντιτίθεται με τα δεδομένα της ΔΕΗ, που λέει ότι "Εγώ ξέρω ένα ισόγειο κατάστημα, όχι δύο" οπότε ....

μήπως τελικά θα χρειαστεί πρόσθετα μια άδεια για τον διαχωρισμό του καταστήματος;;; Ο οποίος προφανώς δεν έγινε προ '55

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι προ ΄55 είναι νόμιμο, άρα ξεχνάμε ν4014...

Γιατί ξεχνάς τον 4014?

Το κτίριο είναι προ του 55. Η αυθαιρεσία όμως?

 

Ο οποίος προφανώς δεν έγινε προ '55

Εφόσον είναι μεταγενέστερη, διαμερισμάτωση με τον 4014 κατά τα γνωστά.

 

Βέβαια υπάρχει ένα θέμα με τη διαμερισμάτωση (τα μηδενικά τ.μ. στη δήλωση) και την αντιμετώπιση που έχουν από τη ΔΕΗ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μιλήσεις με τον ηλεκτρολόγο σου και να κάνετε διαχωρισμό του μετρητή του καταστήματος σε δύο .

Τι πρόβλημα θα έχει η ΔΕΗ ?

Αποφεύγεις λοιπόν και την άδεια .

Link to comment
Share on other sites

@yian : H πολεοδομία δεν είναι τόσο σίγουρη αν αυτό φτάνει.

Εγώ πάλι, απ' ότι ξέρω, η διαμερισμάτωση αφορά στη διαφοροποίηση των ορίων Χ ιδιοκτησιών με Χ πάλι τελικές ιδιοκτησίες...

Αλλιώς ταυτίζω την έννοια του διαχωρισμού μιας ιδιοκτησίας σε δύο, με τη διαμερισμάτωση...

Ο ν4042 δεν το διευκρινίζει.

Ποιά η γνώμη σου;;;

 

@Κakos_Lykos: Δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τί εννοείς...Διαχωρισμός του ρολογιού σε δύο;;;δεν το ξέρω..

Επίσης, να σου θυμίσω ότι πρέπει να υπάρχει μια τακτοποίηση πολεοδομική γιατί είναι και ΚΥΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σύσταση έχεις?

Το δείχνει ή αναφέρει ως δυο καταστήματα ή χώρους?

 

Σε ένα πιο γενικό πλαίσιο ως προ 55 μπορείς να κάνεις επικαιροποιημένη αποτύπωση (κάτοψη) και να κάνει μια πρόσθετη πράξη στους τίτλους ιδιοκτησίες, με οικονομική σχετικά βεβαίωση μηχανικού (αν χρειαστεί φυσικά) ως προ 55.

 

Συμβολαιογραφικά μικρά κοστολόγια αν δεν υπάρχουν μεταβιβάσεις, και τα μηχανιλίκια κι αυτά συγκρατημένα αν δεν υπάρχουν πολεοδομικές διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μαζέψω όλα τα χαρτιά τους και μετά να ξανασχοληθώ γιατί μάλλον τσάμπα σας κουράζω... πρέπει να δώ τί ακριβώς γράφουν τα συμβόλαια και να έχω και μια πρώτη προσέγγιση από τη πολεοδομία...

 

@Didonis: Καλή ιδέα... θεωρείς ότι όντως τακτοποιούμαι πολεδομικά όμως;;; Θα ικανοποιηθεί η ΔΕΗ;;;

 

Οπως είπα, πρέπει να έχω όλα τα στοιχεία και να βγάλω συμπέρασμα...

 

Ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

...

.... Θα ικανοποιηθεί η ΔΕΗ;;;

...

Παίζει μεγάλη πιθανότητα. Στην τελική τα προ 55 είναι προ 55 και στην τελική η ΔΕΗ θέλει μια κάτοψη.

Αλλά όπως ξέρεις καλά η ικανοποίηση είναι μια σύμπραξη 2 πλευρών….

 

Όπως σωστά λες, δες τίτλους κι αν υπάρχουν συνημμένα σχέδια στους τίτλους κι αν αυτά τα σχέδια έχουν κάποια σχέση με την σημερινή κατάσταση και μετά θα βγάλεις τα δέοντα σενάρια για βέλτιστη λύση. (ικανοποίησης για όλους)

 

Υ.Γ.

Άποψη μου, δεν χρειάζεται να χάσεις χρόνο στην πολεοδομία για το συγκεκριμένο. Έχουν μείνει πίσω σε αυτά τα νέα δεδομένα και θα έχουν απαντήσεις αόριστες χωρίς καμία έγγραφη δέσμευση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.