Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινητοποίηση της Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου


Earl

Recommended Posts

@akius: δεν εννοούσα αυτό το master φίλε μου. Ας το θέσω υπό μορφή παραδείγματος: έστω ότι τα αρχικά ΕΔ στα στατικά προβλέπουν 4 ορόφους μεθ' υπογείου. Δεν θα ήταν λογικό να αυξηθούν εάν εγώ κάνω μεταπτυχιακό στο αντικείμενο των στατικών ή αντισεισμικών; Προφανώς και το μεταπτυχιακό στην διοίκηση επιχειρήσεων δεν θα μετρήσει ΠΟΥΘΕΝΑ. Ούτε θα μπορεί να μετρήσει το μεταπτυχιακό στα στατικά κάποιου που έχει τελειώσει το μαθηματικό.

Link to comment
Share on other sites

: να σου πω την αλήθεια έφταιξα. Έφταιξα που δεν την κοπάνησα για Αγγλία όταν είδα ότι περνάω σε ΤΕΙ γιατί εάν το είχα κάνει τώρα θα ήμουν από την αντίπερα όχθη και όλα καλά (που λέει ο λόγος). Προφανώς όμως δεν καταλαβαίνεις πού ακριβώς έγκειται το πρόβλημα. Προφανώς δεν σου έχουν επιστρέψει μελέτη από την Πολεοδομία με την απαίτηση να συνοδεύεται από συνυπογραφή Διπλωματούχου. Προφανώς δεν σου έχουν επιστρέψει ποτέ βεβαίωση στατικής επάρκειας πέτρινου διώροφου με την απαίτηση της σύνταξής του από διπλωματούχο μηχανικό. Όταν σου συμβούν αυτά τότε ξαναμιλάμε.

 

Δεν κατάλαβες τα γραφόμενά μου. Δεν είπα οτι τα υφιαστάμενα ΕΔ είναι δίκαια, είπα όμως ότι τη λύση δε μπορεί να τη δώσει αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα. Ειδικά στο ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα

 

γιατι ξαναλεω

 

υπαρχουν σχολες και σχολες...

υπαρχουν μεταπτυχιακα και μεταπτυχιακα

υπαρχουν τροπι και τροποι να παρεις ενα χαρτι..

 

και επειδη οι νομοι ειναι για να χαλαμε χαρτι μονο με εξετασεις θα λυθουν.

 

 

φυσικα οπως εσυ εισαι κοντα να δεις λυση απου αντι για αγγλια εμεινες σε ΤΕΙ στην ελλαδα

 

θα πρεπει να βρεθει λυση και για τον γεωπονο που ηθελε μηχανικος και οχι ΤΕΙ μηχανικου

 

ασε σου λεω δεν βγαζει ακρη.....

 

 

προσωπικα ας γινει οτι ναναι........τι 150,000 τι 250,000 τι 350.000

 

οποιος επιβιωσει

Link to comment
Share on other sites

@akius: πιστεύεις ότι εάν υπήρχαν εξετάσεις σκληρές και αδιάβλητες θα υπήρχαν σήμερα τόσοι μηχανικοί στην αγορά; Ξέρεις πόσοι θα "κόβονταν"; Το κακό με την Ελλάδα είναι ότι δεν λειτουργεί και το στεγανό της αγοράς που κανονικά θα έπρεπε να πετάξει τους αεριτζήδες από το παράθυρο. Όπως και να έχει όμως θα πρέπει να βρεθεί κάποια λύση, όχι τόσο για τον γεωπόνο που έγινε μηχανικός και που στην τελική είναι πρόβλημά του όπως πρόβλημά μου είναι το ότι πέρασα δομικών έργων και όχι πληροφορικής, αλλά για όσους αποδεδειγμένα δικαιούνται (και απαιτούν) το κάτι παραπάνω και κανείς δεν τους το δίνει.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά ,αλλά αυτό που βγάζει μάτια κάτω από τη μύτη μας περνάει έτσι αέρα;;

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ ΣΕ 1 ΗΜΕΡΑ (Η διαφήμηση ντε!)

 

Αντε πάλεψε μετά γιά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε βρε HQ, ούτε η αγορά δουλεύει στην Ελλάδα όπως θα έπρεπε. Εσύ τουλάχιστον έχεις να αντιμετωπίσεις μόνο την αγορά. :)

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ φίλε μου ότι ούτε ελεγκτής ούτε ενεργειακός έγινα, απλά το θίγω για λόγους δεοντολογίας.

Η μεγάλη μου αγάπη είναι το εργοτάξιο (από τους λίγους αρχιτέκτονες) και εκεί όπως ξέρεις δεν μετράνε

ούτε τίτλοι ούτε δικαιώματα απλά σε τεστάρει η δουλειά.

Καλή συνέχεια1

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο θελω τις εξετασεις να ΚΟΠΟΥΝ......

οπως θα κοπω και εγω αν παω να γραψω σε καποια.....

απο πετσινα πτυχια των νεο-συνδικαλιστων

αυτους που απο εξωτερικο πηδηξανε καποια στιγμη πολιτικα σε καποιο ελληνικο....

απο αυτους που εξω πληρωσανε και το πηρανε....

 

και οσο για το δικαιουνται χωρα μεγαλη συζητηση γιατι ολοι θεωρουν οτι δικαιουνται (το απαιτουν δεν με ενδιαφερει ΟΛΟΙ στην ελλαδα αυτο κανανε επομενως αρνητικο νοημα περνει η εκφραση)

 

οσο για τον γεωπονο εννοω οτι καποιος που ηθελε να περασει μηχανικος μπορει ναμενε στη μεση της διαδρομης απο ΜΟΡΙΑ

και αντι για μηχανικος να γινοταν μηχανικος και οχι μηχανικος ΤΕΙ....

 

προσωπικα ειχα μονο του πολιτικου μηχανικου ως επιλογη και 2 γεωπονικες και μετα 2 τει στην πολη μου ασχετα με το μηχανιλικι ουτε 10 επιλογες δεν συμπληρωσα στο τοτε μηχανογραφικο.....

 

εγω θεωρω οτι στα χρονια της κρισης οποιος επιβιωσει.....

και φυσικα στα επομενα γιατι με 80% εκπτωσεις ειναι σαν τον ναυαγο που πινει νερο θαλασσας και απλα επιταχυνει το τετελεσμενο

 

τα υπολοιπα τα ακουω ως γκρινια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.