Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκη, Βόλος


zarzonis

Recommended Posts

Τον έστειλες george... :smile: :-)

Αλλωστε το παιδί προγραμματιστής θέλει να γίνει.... Φίλε χτύπα εδώ... http://www.di.uoa.gr/ ή εδώ http://www.cs.aueb.g...ma-pliroforikis

Στη συνέχεα κάνεις και έξω ένα ανάλογο μεταπτυχιακό και είσαι έτοιμος... Αμα το σκέφτεσαι και για έξω θα πας καλά. Μην μπλέκες με μηχανιλίκια.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

ikaros13 αυτη ειναι η αληθεια ενα πολυτεχνειο ή τει δεν δινει τπτ αλλο παρα ενα χαρτι που κανει μονο για σουβλακια, κ πραγματικα ξερω την ψυχη που θελει να εισαι μηχανικος στην Ελλαδα 1 χρονο ανεργια εφαγα, αλλα πριν τουλαχιστον εκανα αυτο που γουσταρα κ τωρα το συνεχιζω, αλλα θελει Κ@#$$ γιατι απο λεφτα δεν λεει κ πολλα.

 

Τελος κ απο prestige αστα να πανε, καλυτερα γιατρος η δικηγορος εαν λες μηχανικος σε μπερδευουν κ σου ζητανε να αλλαξεις καμια λαμπα η να αλλαξεις λαστιχα!! :-o :shock: :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο...αλλά στην τελευταία παράγραφο έγραψες.. Πρεστίζ?? Τι είναι αυτο? :smile:

 

χαχαχαχα ξερεις μωρε αυτο που λες εχω χαρτι απο το ταδε πανεπιστημιο κ ως δια μαγειας σε θεωρουν το μεγα μαγο :)

 

ξερεις να λεει η μαμα "εμεις ειμαστε εκει , στο ταδε"...Δυστυχως αλλα θα σε προσγειωσω ασχημα prestige k μηχανικος δεν πανε μαζι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι..Κάποτε η μάνα μου είχε κορνιζάρει για έναν περιέργο λόγο και την άδεια άσκησης από το ΤΕΕ...Κατέβηκε με συνοπτικές, όταν είδε τα ζόρια....

Μετά έχω βαρεθεί να απαντάω...Τι είσαι? μηχανολόγος...Που είναι το συνεργείο σου??... Αστα διάλα. :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ηθελες την κορνιζα εεε !!!!???!!!!

 

Εγω τα δικα μου τα εβαλα στο καλυτερο μερος του σπιτιου, στο WC τωρα δεν ζοριζομαι καθολου !!

Link to comment
Share on other sites

1. Prestige έχει.

Χαριτολογώντας δίνω το παρακάτω υποθετικό παράδειγμα:

Άμα το παιδί γνωρίσει καμιά κοπέλα που έχει ή σπουδάζει φιλολογία, θεολογία κλπ όλες τις θεωρητικές επιστήμες ή κάποια τεχνική σχολή, ιεκ, τει και δεν συμμαζεύεται, τότε σίγουρα μετράει. Μέτα βέβαια εάν βαράει μύγες η κοπέλα θα ξενερώσει αλλά πρώτα θα πρέπει να τον έχει "γνωρίσει" καλύτερα.

 

2. Πέρα από την πλάκα ασχέτως τι μαθαίνεις στη σχολή ή στη ζωή σου το Πολυτεχνείο δεν είναι μια αμελητέα ποσότητα και δη η συγκεκριμένη σχολή, όπου πολλοί την παράτησαν και αυτοί που τη βγάζουν κάνουν 7 χρόνια μέσο όρο. Άρα λόγω και δυσκολίας και αναγνωρισιμότητας έχει αίγλη ασχέτως τις οικονομικές απολαβές.

Προσωπικά όλοι οι συμφοιτητές μου κάτι κάνουν και επιβιώνουν, το μεγαλύτερο ποσοστό δουλεύει στο εξωτερικό σε πολυεθνικές εταιρείες. Αυτοί που έμειναν πίσω το έκαναν για λόγους μη επιθυμίας μετανάστευσης. Μερικοί είχαν γραφείο οι γονείς τους, άλλοι δουλεύουν σε γνωστή εταιρεία του παλαιού προέδρου του Ολυμπιακού, άλλοι ασχολούνται με την έρευνα ή την εκπαίδευση, μερικοί με το ελεύθερο επάγγελμα κτλπ. Προσοχή δεν λέω ότι πλούτισαν απλά τα βγάζουν πέρα.

 

3. Δεν διαφωνώ στα υπόλοιπα με τους συναδέλφους. Πρέπει να γουστάρεις αυτό που κάνεις. Κατά 75% εάν τελειώσεις μια σχολή μηχανικού και βγεις στον εργασιακό χώρο θα ξενερώσεις ή θα έχεις ήδη ξενερώσει στη σχολή που θα μαθαίνεις τίποτα άλλο από μαθηματικά και ελάχιστα πρακτικά πραγματάκια. Είναι στο χέρι σου να το αλλάξεις.

 

4. Η "οικονομική κρίση" δεν θα διαρκέσει για πάντα. Θέλω να ελπίζω ότι μέχρι να τελειώσεις θα υπάρξει οικονομική ανάταση. Οπότε, να μην αποτελεί κριτήριο αυτό στην επιλογή σου για το μελλοντικό σου επάγγελμα.

 

5. Η απόφαση είναι δική σου. Μπορείς να ζητήσεις συμβουλές και απόψεις αλλά είναι δική σου.

Edited by papoukos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, με κατατοπίσατε πλήρως. Το ότι μου αρέσει ο προγραμματισμός δεν σημαίνει πως η σχολή του μηχανικού μου είναι αδιάφορη. Ακόμα αυτή η σχολή μου αρέσει. Αν μπω, θα την τελειώσω και θα κάνω κάποιο μεταπτυχιακό μετά... Στη συνέχεια θα το κοιτάξω για εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Μπες στις σελιδες των σχολων, και ψαξε να βρεις το προγραμμα σπουδων της καθεμιας. Κανε μια αναγνωση, και προσπαθησε να καταλαβεις με τι ασχολεισαι ως φοιτητης στο συνολο... Κατασταλαξε πρωτα απο ολα τι σου αρεσει, σκεψου με τι θα ηθελες να ασχοληθεις μετα απο λιγα χρονια, και διαλεξε αυτο που σου παει περισσοτερο. Αν εισαι καλος στη σχολη θα ανοιξουν πορτες... και κατα τη διαρκεια των σπουδων, και κυριως για μετα. Οποτε διαλεξε αυτο που ταιριαζει με τα σχεδια σου, και δωστου να καταλαβει. Ευχομαι το καλυτερο.

 

Μετά έχω βαρεθεί να απαντάω...Τι είσαι? μηχανολόγος...Που είναι το συνεργείο σου??... Αστα διάλα.
Οταν με ρωτανε με τι ασχολουμαι λεω οτι ειμαι ηλ μηχανικος. Αρκετες φορες ακολουθει 2η ερωτηση: Για σπιτια ή για αυτοκινητα? :mrgreen: Οταν ειναι κανενας της ηλικιας μου και εχω ορεξη για καλαμπουρι απαντω: "για πλοία"
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

θα ήθελα να υποβάλλω μια ερώτηση σχετικά με το τμήμα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλ/κων Υπολ/στων του Βόλου. Ένας απόφοιτος Ηλεκτρολόγος αυτού του τμήματος έχει τα ίδια δικαιώματα  με αυτόν του αντίστοιχου τμήματος της Θεσσαλονίκης και της Αθήνας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.