Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκη, Βόλος


zarzonis

Recommended Posts

Σαν απόφοιτος της Πολυτεχνικής των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης έχω να σου πω τα εξής:

 

1. Η σχολή δεν ενδείκνυται για τις γνώσεις που μπορεί να σου προσφέρει στον προγραμματισμό. Ακόμα και εάν διαλέξεις τον τομέα της Ηλεκτρονικής τα μαθήματα είναι ελάχιστα σχετικά με τον καθαυτό προγραμματισμό. Λίγη C, C++, Java, βάσεις και δομές δεδομένων κλπ.

2. Οι πολυτεχνικές σχολές σου δίνουν γενικές γνώσεις. Ιδιαιτέρως η συγκεκριμένη την οποία και έχω βιώσει θα σου δώσει γενικές γνώσεις σε πολλούς τομείς αλλά κυρίως σε θεωρητική βάση και μαθηματικά.

3. Ο κλάδος των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών είναι πλέον από τους πιο αχανείς. Ενέργεια, κατασκευές, τηλεπικοινωνίες και δίκτυα, software και hardware, management, τεχνολογία υλικών κλπ κλπ. Θα πάρεις γνώσεις από όλα αυτά θες δεν θες, πράγμα που ξεφεύγει από αυτό που επιθυμείς από ότι καταλαβαίνω.

4. Για να δουλέψεις σαν προγραμματιστής πρέπει να ξες προγραμματισμό. Το πτυχίο δεν παίζει ρόλο. Σίγουρα είναι πλεονέκτημα να έχεις ένα σχετικό πτυχίο αλλά το να επιλέξεις τη σχολή του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού για να γίνεις προγραμματιστής είναι παρανοϊκό. Η σχολή είναι από τις πιο δύσκολες στην Ελλάδα και είναι 5ης φοίτησης. Το πτυχίο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών σε κάνει μηχανικό. Όχι προγραμματιστή! Αυτό σίγουρα σου δίνει δικαιώματα αλλά όχι γνώση στο αντικείμενο του προγραμματισμού.

5. Υπάρχουν σχολές που είναι πιο σχετικές με τον προγραμματισμό όπως της Πληροφορικής αλλά και τα αντίστοιχα ΤΕΙ.

Edited by papoukos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τον λόγο έλεγα στον φίλο να μην μπλέξει με πολυτεχνεία και να πάει σε κάποια σχολή πληροφορικής.....Και καύτερα θα είναι γι'αυτόν και πιο σχετικός θα βγει. Από την άλλη να είναι κάποιος μηχανικός και προγραμματιστής δεν υπάρχει....Η το ένα ή το άλλο.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα η σχολή είναι από τις καλύτερες και διεθνώς αναγνωρισμένη. Αλλά είναι σαν να επιλέγεις τον δυσκολότερο δρόμο για να επιτύχεις το στόχο σου. Στις εταιρείες, στην Ελλάδα, δεν προσλαμβάνουν συνήθως Ηλ. Μηχανικούς ως προγραμματιστές διότι είναι ασύμφορο λόγω και ΤΣΜΕΔΕ. Για αυτό προτιμούν τα παιδιά που βγαίνουν από τα ΤΕΙ. Να ξες πως ο προγραμματιστής είναι κάτι σαν τον εργάτη στο εργοτάξιο. Ο ηλεκτρολόγος μηχανικός ασχολείται με την διεύθυνση και ολοκλήρωση του έργου όχι με τον κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δεν θέλω να μπω σε κάποια σχολή ΤΕΙ... Για τη σχολή της πληροφορικής το σκέφτομαι μετά από αυτά που γράφετε... Αυτό που λέτε ότι στη Θεσσαλονίκη δίνουν γενικές γνώσεις σε πολλούς τομείς και ειδικά στον προγραμματισμό το ήξερα. Το να γίνεις προγραμματιστής εννοείται πως πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις προγραμματισμού κάτι που όπως λέτε δεν δίνει η σχολή. Στην Ελλάδα όπως λέτε προτιμάνε απόφοιτους ΤΕΙ για οικονομικούς λόγους. Τι γίνεται όμως στο εξωτερικό; Δεν είναι σίγουρα ένα σημαντικό bonus να έχεις ένα τέτοιο πτυχίο; Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγω στο εξωτερικό κυρίως στην Αμερική όπου έχω και μερικούς γνωστούς που μπορούν να με βοηθήσουν...

Edited by zarzonis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δεν θέλω να μπω σε κάποια σχολή ΤΕΙ... Για τη σχολή της πληροφορικής το σκέφτομαι μετά από αυτά που γράφετε... Αυτό που λέτε ότι στη Θεσσαλονίκη δίνουν γενικές γνώσεις σε πολλούς τομείς και ειδικά στον προγραμματισμό το ήξερα. Το να γίνεις προγραμματιστής εννοείται πως πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις προγραμματισμού κάτι που όπως λέτε δεν δίνει η σχολή. Στην Ελλάδα όπως λέτε προτιμάνε απόφοιτους ΤΕΙ για οικονομικούς λόγους. Τι γίνεται όμως στο εξωτερικό; Δεν είναι σίγουρα ένα σημαντικό bonus να έχεις ένα τέτοιο πτυχίο; Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγω στο εξωτερικό κυρίως στην Αμερική όπου έχω και μερικούς γνωστούς που μπορούν να με βοηθήσουν...

 

Αγαπητέ Zarzonis η σχολή είναι ίσως από τις λίγες στην Ελλάδα, που μπορεί να μη σου εγγυάται επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά σίγουρα σου δίνει ένα μεγάλο προβάδισμα σε σχέση με τους ανταγωνιστές σου όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Το να τελειώσεις ηλεκτρολόγος μηχανικός δεν είναι απλό πράμα, δεν σου δίνει πρακτικές ίσως γνώσεις αλλά σε κάνει άνθρωπο ο οποίος αφοσιώθηκε στο στόχο του και αυτό θα το δει ο εκάστοτε εργοδότης σου. Ο τίτλος σου δίνει κύρος και σου ανοίγει πόρτες να εργαστείς στο εσωτερικό και στο εξωτερικό σε ότι τομείς μπορεί να φανταστείς. Από τηλεπικοινωνίες, εργοστάσια, υποσταθμούς ΔΕΗ, ότι τεχνικό έργο μπορείς να φανταστείς, υπολογιστές (software και hardware), εκπαίδευση, έρευνα, μελέτες κλπ κλπ.

Αυτά που σε συμβούλεψα είναι δεδομένου του ότι θες να γίνεις προγραμματιστής. Δεν συγκρίνεται το να είσαι μηχανικός και πληροφορικός. Η επαγγελματική εξέλιξη του καθενός εξαρτάται από την περίπτωση αλλά σε γενικές γραμμές οι μηχανικοί προΐστανται των πληροφορικών. Το ζήτημα είναι όμως να μην μπεις σε μια σχολή που προσδοκείς άλλα από αυτά που λαμβάνεις. Διότι εάν μισήσεις το επάγγελμα τότε έχεις χάσει το παιχνίδι και μερικά χρόνια από τη ζωή σου.

 

Η σχολή της Ξάνθης και των Χανίων λένε ότι είναι πιο εύκολη από της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Τι ισχύει στην κάθε μια το επιλύεις μέσω του οδηγού σπουδών. Δεν νομίζω να ασχολούνται ιδιαίτερα με τον προγραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για την απάντησή σου... Από ενδιαφέρον, και επειδή έχεις τελειώσει ακριβώς την σχολή που με ενδιαφέρει, κατάφερες να αποκατασταθείς επαγγελματικά;

Link to comment
Share on other sites

Και όταν με το καλό τελειώσεις τη σχολή που επιθυμείς και βγείς στην αγορά εργασίας και, έτσι πως ήρθαν τα πράγματα σήμερα κανείς δεν θα σε ρωτήσει εάν είσαι απο ΤΕΙ η ΑΕΙ ,άλλα τι ξέρεις να κάνεις και τι προυπηρεσία έχεις και ,εάν δεν έχεις θα σου πει, πάρε 580 μικτά πες και ένα εύχαριστω..Δύστυχος αυτή είναι η σκληρή αλήθεια που επικρατεί σήμερα στην αγορά έτσι πως μας κατάντησαν ειτε μας αρέσει ειτε όχι.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για την απάντησή σου... Από ενδιαφέρον, και επειδή έχεις τελειώσει ακριβώς την σχολή που με ενδιαφέρει, κατάφερες να αποκατασταθείς επαγγελματικά;

 

Φίλτατε δούλεψα περίπου 1,5 χρόνο χωρίς κάν' να ψάξω για δουλειά, μεταξύ 2010 και 2011 (τέλη 2009 πήρα τα επαγγελματικά μου δικαιώματα) και αμέσως μετά επέλεξα να ασχοληθώ με το management, όπου και τελείωσα αντίστοιχο μεταπτυχιακό. Προσωπικά πιστεύω ότι θα μπορούσα να είχα αποκατασταθεί αλλά δεν ήμουν έτοιμος για κάτι μόνιμο. Έτσι όπως είναι πλέον η κατάσταση στη χώρα προτιμώ και κάνω προσωρινές δουλείες και εν δυνάμει αρχίζω και κοιτάω το εξωτερικό. Από ότι καταλαβαίνεις είμαι νεαρός σε σχέση με την υπόλοιπη κοινότητα.

Edited by papoukos
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε φιλε μου , οτι σε ελκυει, να ξερεις ο μηχανικος δεν θα βγαλει εκατομμυρια (εαν ειναι γινε τραπεζικος :smile: :-) :smile: ), το μηχανιλικι ειναι απλα γτ το γουσταρεις κ σε κ@#$@, αυτο φαινεται κ ειναι αυτο που θα σου επιτρεψει να ανελιχθεις.

 

Ερωτησεις του στυλ εαν βρισκεις ευκολα δουλεια κ αλλα τετοια, ειναι απλα για πτυχιολαγνους, εισαι νεος κατσε μαθε κατι που πραγματικα γουσταρεις θα το κανεις για μια ζωη μετα καλυτερα να το ευχαρiστηθεις !!! :mrgreen:

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.