Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι γίνεται με το ΕΤΑΑ; (ΤΣΜΕΔΕ τέλος = Ασφάλιση τέλος)


ntside

Recommended Posts

Συνάδελφοι ,

η κατάσταση στο πρώην ΚΥΤ έχει φτάσει στο απροχώρητο.Πλήρης ανοργανωσιά και το κυριώτερο δεν υπάρχουν εδώ και μισό μήνα λεφτά στο σύστημα.Στο παράρτημα της Αγ.Παρασκεής,'οπου "εξυπηρετούμαι" η κατάσταση μυρίζει μπαρούτι.

Θα ήθελα να εκφράσετε τις δικές σας εμπειρίες!!!

Υπάρχει φως στο τούνελ του ΕΤΑΑ ή περασμένα μεγαλεία και... να κλαις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PRESS/DELTIA_TYPOY/Tab/20081009problimataleitourgiasETAA.doc

Πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα'ναι.......

Link to comment
Share on other sites

όταν όμως κάνουν κάλεσμα φορείς για ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣΤΑΤΗΣ ΛΗΣΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ..............

 

 

ποιός από εμάς συμμετάσχει ?

 

Συμφωνώ γενικά στη λογική των συγχωνεύσεων ταμείων αλλά ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ....στο υγιέστερο όλων !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από Αγ. Παρασκευή προσπαθώ 2 βδομάδες να πάρω λεφτα και δεν τα καταφέρων και το σημαντικότερο, επειδή πια πέρνω τηλ. πριν πάω, όποτε πιάνω γραμμή μου λένε η κατάσταση αυτή δεν γνωρίζουν πότε θα ομαλοποιηθεί..Τα κεντιρκά πληρώνουν ή του Πειραιά ή είναι γενικό το prob;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο TheoTDM900...

Η απάθεια της πλειοψηφίας των μηχανικών που ήταν θεατές στο όλο έγκλημα διάλυσης του ΤΣΜΕΔΕ είναι ένα γεγονός.Συμμετείχα στις συγκεντρώσεις και μπορώ να πω πως αυτό ήταν καταφανές.Φαίνεται πως οι περισσότεροι από εμάς έκαναν "εσωτερική αντίσταση".Τι να πει κανείς?

Κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο το πρώην ΤΣΜΕΔΕ,για πληρωμή παροχών μου λένε από Δευτέρα θα έχουν λεφτά...Που κατάντησαν το ταμείο οι γνωστοί άγνωστοι?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι το κράτος δεν έχει το αλάθητο.

 

Το κράτος δεν σκέφτεται συντεχνιακά, αλλά πολιτικά και πολλές φορές απλά δε σκέφτεται.

 

Αυτό που έγινε με το ΤΣΜΕΔΕ και γίνεται είναι ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ.

 

Ακόμα πιο κατακριτέα είναι η στάση απάθειας των μηχανικών σε όλη την Ελλάδα.

 

Θα μου πεις.......δουλειές, που χρόνος, κλπ κλπ.....αλλά εδώ μιλάμε για μακροπρόθεσμα κέρδη μας. Για τη σύνταξή μας, για τη διασφάλιση των χρημάτων μας εν τέλει για εμάς.

 

Εύχομαι να αποτύχει παταγωδώς όπως και δείχνει και η αντίσταση των ολίγων να φέρει αποτέλεσμα.

 

Άραγε έχει αναρωτηθεί κανείς πως ο εργαζόμενος πέτυχε το 8ωρο και το 40ωρο που εδώ και 5 χρόνια βάλλεται και νομοθετικά !!!!

 

Πάντως όχι από τον καναπέ !!

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή μου επικοινωνία με τα κεντρικά πληροφορήθηκα ότι πληρωμές πραγματοποιούνται μόνο στα κεντρικά της Κολωκοτρώνη με 'πλαφόν' 1000Ε ανά βιβλιάριο.. Στα υπόλοιπα υποκαταστήματα ισχύει το 'καλέστε από Δευτέρα'. Επιφυλάσσομαι ως προς την ισχύ των παραπάνω καθώς ακούγονται και περιπτώσεις όπου αποζημιώθηκαν μέχρι 150Ε!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γκρινιάζουμε μόνο.....

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PRESS/DELTIA_TYPOY/Tab/20081015symetoxiapergia21-10%20(1).doc

Με έπιασε το επαναστατικό μου σήμερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή μου επικοινωνία με τα κεντρικά πληροφορήθηκα ότι πληρωμές πραγματοποιούνται μόνο στα κεντρικά της Κολωκοτρώνη με 'πλαφόν' 1000Ε ανά βιβλιάριο.. Στα υπόλοιπα υποκαταστήματα ισχύει το 'καλέστε από Δευτέρα'. Επιφυλάσσομαι ως προς την ισχύ των παραπάνω καθώς ακούγονται και περιπτώσεις όπου αποζημιώθηκαν μέχρι 150Ε!

 

τι 1000/βιβλιάριο ?

 

τι 150€ αποζημίωση ?

 

Πάντως σήμερα που πήγα Κολοκοτρώνη.............τα ίδια..........ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΑΧΑΛΟ !!

 

Πήγα να αρπάξω και την ίδια υπάλληλο που την είχα αρπάξει κυριολεκτικά το 04 !!

Link to comment
Share on other sites

Στη σημερινή επικοινωνία που είχα με το παράρτημα Α.Παρασκευής το τροπάριο "από Δευτέρα" έγινε ¨επ΄ αόριστο" .Κάτι είναι και αυτό ,πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως πλέον δεν έχουμε ταμείο για παροχές ,αλλά μόνο για εισφορές.Και για του λόγου το αληθές πληρώνω κάθε μήνα περίπου 900 ευρώ (ως μισθωτός μηχανικός-μαζί με την εργοδοτική εισφορά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.