Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα στο Sap


kostassid

Recommended Posts

Σε ανάλυση ενός απλού πλαισίου (2 υποστυλώμτα μία δοκός) κάτι δεν μου πήγαινε καλά και άρχισα να ελέγχω με το χέρι.

Ενώ αντιδράσεις βγαίνουν σωστές, έχω πρόβλημα με τις παραμορφώσεις. Επειδή πίσμωσα άρχισα να λύνω διάφορα μονόπακτα υποστυλώματα ώστε να ελέγξω με το χέρι (12ΕΙ/L^3) αν η οριζόντια μετατόπιση είναι ορθή.

εεε λοιπόν δεν μου βγαίνει με κάνένα συνδυασμό υλικού/διατομής (μεταλλικό, σκυρόδεμα, general)

Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνω λάθος και να μην το βλέπω;

 

έκδοση προγράμματος 15.0.0 ultimate , demo

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις μόνο στίς μετακινήσεις προφανώς θα έχεις ένα θέμα με τα χαρακτηριστικά τής διατομής και σου δίνει λάθος Κ => Κοίταξε το μέτρο ελαστικότητας, μονάδες που χρησιμοποιείς και τίς ροπές αδράνειας.Αυτό που περιγράφεις γίνεται, απλά έχεις πολύ μικρές αποκλίσεις.

 

Η νέα έκδοση έχει κάποια αλλάγη απο τη 14;

Link to comment
Share on other sites

Οι αποκλίσεις είναι προς τα κάτω με διαφορά 50~300% και δεν βγαίνει λάθος σε πολλαπλάσια του 10 ώστε να θεωρήσω ότι έχω κάνει λάθος σε μονάδες.

Μέτρο ελαστικότητας ότι και να βάλω (default προγράμματος ή από βιβλιογραφία) δεν μου επαληθεύεται με τίποτα το 12ΕΙ/L3.

 

Οι συντελεστές για τις ροπές αδράνειας τους έχω στη μονάδα (1). Αργότερα θα ανεβάσω και εικόνες από παράδειγμα.

 

Eχάλυβα = 210000 MPa

Ι της διατομής πχ ΙΡΕ 140 : 541cm4 --> 541X10 ^(-8-) m4

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ανέβασε για συγκεκριμένο παράδειγμα τα αποτελέσματα με το χέρι και με το πρόγραμμα μήπως σε βοηθήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής:

 

Δοκός μήκους 1m, οριζόντια, με δέσμευση όλων των βαθμών ελευθερίας στο ένα άκρο και δέσμευση όλων των βαθμών ελευθερίας πλην της κατακόρυφης μετατόπισης στο άλλο.

Διατομή τετραγωνική, πλευράς 0,1m

Μέτρο ελαστικότητας 10GPa

Κατακόρυφο φορτίο 1000kN στον κόμβο με τον 1 βαθμό ελευθερίας.

 

Πρέπει να σου δίνει παραμόρφωση 1,0288m:

1m λόγω έργου ροπών (12*l3/ΕJ) και 0,0288m (0.0240 έπρεπε να βγαίνει για ν=0,2 που έδωσα, 0,5% λάθος...)λόγω έργου τεμνουσών.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη και υπόλοιποι συνάδελφοι ευχαριστώ κατ'αρχήν. Επαλήθευσα στο Sap το παράδειγμα του Αλέξη και όντως βγαίνει τόσο.

 

 

Λυμένο παράδειγμα στο Sap, υποστύλωμα με μία πάκτωση διαστάσεων 0,2Χ0,4Χ3, Ε=29 GPa, με δύναμη 30 κΝ στο ελευθετο ακρο κατα τη διευθυνση Χ και παράλληλα στη διάσταση των 0,40.

 

Εχουμε (1) F=kd, (2) J=bh^3 / 12 και d=12EJ/l^3

 

J=bh^3/12 = 0.4^3 *0.2/12 = 1.0667 E-03 m4

 

Η μετακίνηση δίνεται από d= 12 * Ε * J / l^3 = 12 * 29 * 10^9 * 1.0667 E-03/3^3 = 13.7485 *10^6

 

Aρα d=F/k =30.000/13.7485 *10^6 = 2,18 E-03 m αντί για 0,00837 που έχει ως αποτέλεσμα το πρόγραμμα.

 

Στο ίδιο παράδειγμα αν αντιστρέψω κατά 90 μοίρες τις διατομές , οπότε έχω τα 30κΝ στην ασθενή διεύθυνση των 0,20 αλλάζει

 

J=2.667E-04

 

12EJ/l^3 = 34.3746 E05

 

d=F/k=30.000/34.3746 = 0.0087 Που είναι ποιο κοντα στο αποτελέσμα του προγράμματος (0.008837)

 

Οι έξι διατομές που έχω βάλει είναι για να δω αν κάνω κάποιο λάθος είτε χρησιμοποιώ κάποιες έτοιμες από το πρόγραμμα είτε τις "κατασκευαζω" manual εγώ με την παραμετροποίηση υλικών και σχεδιασμού διατομής.

 

 

edit: Μήπως είναι λάθος ο τυπος που χρησιμοποιώ τελικά για την οριζόντια μετακίνηση;

post-121-0-36129100-1355682857_thumb.jpg

post-121-0-67110500-1355682866_thumb.jpg

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Ναι , είναι λάθος...

ντροπή μου :sad:

 

f= PL^3/3EJ και όχι PL^3/12EJ

Edited by kostassid
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή που δίνεις, και από το γεγονός ότι η παραμόρφωση του SAP είναι περίπου τετραπλάσια από αυτή που υπολογίζεις, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι έχεις μονόπακτα υποστυλώματα, ενώ η δυσκαμψία 12EJ/L3 είναι για αμφίπακτα...

 

 

edit: Με πρόλαβες :)... καλά, μην το παίρνεις κατάκαρδα! :razz:

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

+1 από μένα για δύο λόγους!

-Μας έβαλες όλους σε σκέψη και εγρήγορση και αυτό είναι καλό και ας είναι Κυριακή!

-Βρήκες το λάθος, το παραδέχτηκες και το παρουσίασες και αυτό είναι πολύ καλό!! Ουδείς αλάνθαστος!

Ευχαριστούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.