Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άπειρες απορίες για ανακαίνιση σπιτιού


<ΓΙΑΝΝΗΣ>

Recommended Posts

αυτο που δεν ξερω ειναι τι ζορι μπορει να τραβηξει λογω βεβιασμενης (αναγκαστικα) κυκλοφοριας και στα δυο coils (φανταζομαι κανενα

 

Συμπολίτη :smile: κάντο πιο λιανά.

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπολίτη :smile: κάντο πιο λιανά.

αν επειδη θα εχεις δυο εναλλακτες με βεβιασμενη κυκλοφορια εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να τρυπησει ενας εξ αυτων και να αχρηστευτει.

ηταν ενα επιχειρημα που χρησιμοποιουσαν ορισμενοι πωλητες ηλιακων στις εκθεσεις σπιτιου , οτι και καλα η βεβιασμενη ροη ειναι προβλημα (και επιπλεον το δικο τους δοχειο δεν τρυπαει ποτε και κατι αλλα χαριτωμενα)

απο την εμπειρια μου με ατμο για να σου τρυπησει θερμαντικη σερπατινα σε πλοιο πρεπει να εχεις κανει χαζομαρα στην κατασκευη , αν μην εχεις υπολογισει καλα τις διαστολες η ο μαστορας που εσφιγκε τα τσεμπερια να μην αφησε χαλαρα αυτα που επρεπε. επιπλεον η αστοχια γινεται 90% σε σημειο που υπαρχει κολληση (οποτε αναμεσα στα αλλα ειχες και ελλαττωμα στην κολληση - 99,9% αυτος ηταν και ο κυριος λογος της αστοχιας)

τωρα στο θερμοδοχειο που συζηταμε το θεωρω εξαιρετικα απιθανο να συμβαινει κατι τετοιο (ουτε 3 μετρα σωληνας δεν ειναι , στηριζεται σε δυο σημεια, το σχημα τους του επιτρεπει να συστελεται ανωδυνα, δεν υποφερει απο καμια μηχανικη διεγερση , δεν εχει παρα μονο συο σημεια κολλημενα (εισοδου εξοδου)

απλα το θετω σαν ενδεχομενο (εξαιρετικα απιθανο) γιατι εχει αναφερθει και δεν εχω αναλογη εμπειρια (να επισκευαζω τρυπιους θερμοσιφωνες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.. Είμαι ο Γιάννης από Τρίπολη όπου και διαμένω προσωρινά μιας και αναχωρώ με την νέα χρονιά για Λιβαδειά όπου ζει και εργάζεται η γυναίκα μου και πάω για νέα αρχή εκεί.. Εκεί γεννήθηκαν και οι απορίες μου - προβλήματα μου όσον αφορά το σπίτι όπου πρόκειται να μείνω. Μιλάμε για μια μονοκατοικία διόροφη οπου πάνω μένουν τα πεθερικά μου και κάτω θα μείνω εγώ με την γυναίκα μου. Το σπίτι είναι πετρόχτιστο μοντέλο 1954 και εγώ έχω ξεκινήσει ανακατασκευή από την αρχή σε ότι μπορώ μόνος μου και όσο φτάνει η τσέπη μου εσωτερικά ενώ εξωτερικά πήρα έγκριση χθες για εξοικονομώ κατ'οίκων από την Εθνική και υπολογίζω στάνταρ για θερμομόνωση, αλουμίνια και αν καταφέρω στο πακέτο να βάλω και ηλιακό ή μπόιλερ.... Είσαστε έτοιμοι που έλεγε και ο Σάκης κάποτε?

1η Ερώτηση:

Στο σπίτι υπήρχε αυτόνομη θέρμανση με μπόιλερ όρθιο στο μπάνιο. Το μπόιλερ ξηλώθηκε διοτί ήταν σαν γιαγκούλας μέσα στο μπάνιο και μιας θα κατεβάσω το ταβάνι θέλω να το κλείσω μέσα στο ψευτοπατάρι που θα φτιάξω από την αρχή.. Σκέφτομαι να βάλω ηλιακό και να τον συνδέσω με μπόιλερ 3πλης ενεργείας. Ο υδραυλικός μου λέει πως δεν αξίζει, είναι τριπλάσια τιμή από ότι ένα μπόιλερ διπλής ενεργείας είναι περίπλοκο δεν θα δουλέψει κλπ κλπ κλπ... Πείτε μου γνώμες σας παρακαλώ γιατί έχω μπλοκάρει και επειδή δεν είμαι στην πόλη μου και στα νερά μου πελαγώνω πολύ εύκολα.. Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά δυστηχώς ζητώ την κατανόηση σας μιας και θα αναρτώ πολλά ερωτήματα μου..

 

edit: Συγνώμη για το λάθος στον τίτλο αν γίνεται ας διορθωθεί παρακαλώ από τους διαχειριστές

Καλησπέρα φίλε..σίγουρα πρέπει να αλλάξεις υδραυλικό με αυτά που σου λέει..αλλά γενικά εγώ όταν έκανα ανακαίνιση του σπιτιού ασχολήθηκα με μια εταιρεία μου τα έφτιαξε όλα και δεν πονοκεφάλιασα για τπτ αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα κοίταξε εδώ ------

Edited by Didonis
διαφήμιση
Link to comment
Share on other sites

...σίγουρα πρέπει να αλλάξεις υδραυλικό με αυτά που σου λέει.....

το ερώτημα ήταν προ 2 χρόνια περίπου.

 

Έσβησα και το λίνκ που είχες βάλει διότι ήταν σαν διαφήμιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα φίλε..σίγουρα πρέπει να αλλάξεις υδραυλικό με αυτά που σου λέει..αλλά γενικά εγώ όταν έκανα ανακαίνιση του σπιτιού ασχολήθηκα με μια εταιρεία μου τα έφτιαξε όλα και δεν πονοκεφάλιασα για τπτ αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα κοίταξε εδώ ------

δεν μας λες τι περιελαμβανε η ανακαινιση που εκανες και ποσο σου στοιχισε

Link to comment
Share on other sites

Η χχχχχχχχχχ είναι κατασκευαστική εταιρεία αποτελούμενη από Μηχανικούς Πολυτεχνείου και δραστηριοποιείται κυρίως στην μελέτη, επίβλεψη , κατασκευή και ανακαίνιση κτιρίων, διαμερισμάτων, καταστημάτων, γραφείων και εξοχικών κατοικιών καλύπτοντας όλο το φάσμα των εργασιών που απαιτούνται για το επιθυμητό αποτέλεσμα. :smile: 

Edited by Didonis
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Η χχχχχχχχχχ είναι κατασκευαστική εταιρεία αποτελούμενη από Μηχανικούς Πολυτεχνείου και δραστηριοποιείται κυρίως στην μελέτη, επίβλεψη , κατασκευή και ανακαίνιση κτιρίων, διαμερισμάτων, καταστημάτων, γραφείων και εξοχικών κατοικιών καλύπτοντας όλο το φάσμα των εργασιών που απαιτούνται για το επιθυμητό αποτέλεσμα. :smile: 

Έγινες σπαμερ … (όλο το ίδιο λες και λες παρά τις παρατηρήσεις)

Τέλος

Link to comment
Share on other sites

Κακός σύμβουλος η πείνα , φίλε μου συντονιστή . Ωθεί σε άστοχες ενέργειες . Καλά κάνεις και είσαι επιεικής .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΒΑΣ… ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το άτομο ή υπάλληλο εκεί που βάζει τόσο χαζό κείμενο προώθησης γραφείου μηχανικών σε φόρουμ μηχανικών….

(εγώ θα αισθανόμουν ότι με ρεζιλεύουν αν το έκαναν για το δικό μου γραφείο… )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.