Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχος με πολύ υγρασία - λύσεις;


Kostas_3

Recommended Posts

Το πρώτο ερώτημα είναι εαν ο τοίχος είναι απο τούβλο ή απο οπλισμένο σκυρόδεμα.

Το δεύτερο ερώτημα είναι το ποσοστό υγρασίας?

Το τρίτο ερώτημα είναι το βάθος προσβολής του μύκητα?

Το τέταρτο είναι το είδος του επιχρίσματος? και το πάχος του?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ σιδεράς: Οκ νίκησες εσύ έχεις δίκιο(!)-μπορείς να κάνεις ακόμα ένα τσιγάρο :smile:

 

Μόνο που δέν μίλησα για ξηρά δόμηση και επίσης ανέφερα τί θα γίνει εάν κάνεις τούς τοίχους "αδιάβροχους".Προφανώς έχω δοκιμάσει τη λύση σου σε πάνω απο 100 διαμερίσματα και άρχισε να βγάζει πρόβλημα μούχλας το ταβάνι.Επειδή τήν έφαγα είπα να σας πώ τη γνώμη μου(!) (Τής SΙNTECNO έχω χρησιμοποιήσει).

 

Για το θέμα του εξαερισμού το ανέφερα απλά γιατί οι περισσότεροι μπαίνουν κάνουν μπανάκι και φεύγουν.Την επόμενη μέρα κυνηγάνε τα ενοχλητικά μικροσκοπικά μυγάκια(!) -Επίσης δέν έχει μόνωση ο τοίχος που αναφέρει ο συνάδελφος

 

Προφανώς για να είναι βρεγμένος ο τοίχος, επειδή τήν έφαγα καί εκεί νομίζοντας οτι είναι η αποχεύτεση, ανακάλυψα στη πορεία οτι έχανε το ρακοράκι απο τη μπαταρία του επάνω διαμερίσματος και έτρεχε το νερό μέσα απο το τοίχο.Το λέω ενημερωτικά απλά

 

Το μονωτικο τσιμεντοειδούς βάσης προστατεύει απο υγρασία και σε περίπτωση που ανοίξει κάποιος αρμός απο τα πλακάκια.

 

Νομίζω τα βρήκαμε σιδεράς τώρα :smile: .

 

 

@Ροδόπουλος: Νομίζω εννοεί οπτοπλινθοδομή, ατύχημα απο αποχέτευση(!)

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου μάλλον δεν θα πάρω περισσότερες απαντήσεις θα πώ την γνώμη μου.

 

α) Καθολική καθαίρεση του σοφά και πλύσιμο με αλκοόλη. Λέω καθολική διότι άλλο το σημείο κορεσμού υγρασίας του σοφά και άλλου της οπτοπλινθοδομής. Επίσης ο μύκητας αλλάζει χρώμα (μαύρο) πάνω απο μια συγκέντρωση και δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει προσβολή πιο βαθειά. Επίσης ο μύκητα δεν μπορεί να στο τούβλο χρειάζεται ασβεστικά.

 

β) Στέγνωμα της τοιχοποιίας με φουλ φυσικό εξαερισμό και λάμπες απο τα κοτοπουλάδικα. Ξεκινώντας απο πάνω προς τα κάτω. Για περίπου 8 ώρες. Με ένα υγρασιόμετρο μετράς την πτώση. Οτιδήποτε πάνω απο 4% επαναλαμβάνεις.

 

γ) Το αφήνεις τουλάχιστον 3 μέρες μόνο του και ξαναμετράς. Εαν η υγρασία αυξηθεί πάνω απο 10% τότε ξανά το β).

 

δ) παίρνεις ενα στεγανωτικό κονιάμα με διαπνοή και περνας πρώτο χέρι με σπάτουλα. Το αφήνεις τουλάχιστον 3 μέρες.

 

ε) πάλι το ίδιο στεγανωτικό κονίαμα και κολλάς τα πλακάκια

 

ζ) αφήνεις 3 μέρες και μετά κάνεις αρμούς αλλα όχι στεγανούς!!!!!!!!!!!!!!!.

 

η) Τους αρμούς τους περνας με Peneseal pro.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αρκετά ενδιαφέρον θέμα που δυστυχώς μας ταλαιπωρεί στην καθημερινότητα. Τα ζητήματα που αντιμετωπίζω σ ' ένα ισόγειο του '65 που πρόκειται να παρέμβω είναι τα εξής:

α). θα δημιουργηθεί ένα εσωτερικό w.c. με τεχνητό εξαερισμό. Ωστόσο o ένας τοίχος (από οπλισμένο σκυρόδεμα o oποίος είναι σε επαφή με βραχώδες έδαφος σε όλο το μήκος και το ύψος του) παρουσιάζει εκ των πρωτέρων υγρασία. Στόχος μου είναι να καταφέρω να μονώσω τον τοίχο με τέτοιον τρόπο ώστε να την εγλωβίσω πίσω από τον σοβά και τα πλακάκια. Πιστεύετε ότι αυτό είναι εφικτό με τα υλικά και τις τεχνικές που έχουν ήδη αναφερθεί;

β). Στο δάπεδο υπάρχουν άλατα που προδίδουν την ύπαρξη υγρασίας στα πλακάκια. Αυτό δείχνει ότι είτε μπαίνει εξωτερικά νερό είτε την απορροφάει από το δάπεδο. Υπάρχει τρόπος να την εγκλωβίσω κάτω από το νέο δάπεδο που πρόκειται να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

σε σπίτι μονοκατοικία ( κτίσμα του 1965) υπάρχει πολύ υγρασία σε όλους τους τοίχους...ο κάτοχος του σπιτιού θέλει να αντιμετωπίσει την υγρασία + να βάλει το σπίτι στο πρόγραμμα εξοικονομώ...σε κάποιους τεχνίτες που ρώτησε του είπαν ότι πρέπει να κοπεί η υγρασία με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο, δηλαδή να κάνει ανοίγματα στους τοίχους και να βάλει τσιμέντο σε εκείνα τα σημεία (αν κατάλαβα καλά)..επισυνάπτω και φωτο απο τους τοίχους...σημείωση οτι δεν υπάρχει υπόγειο και οτι η περιοχή έχει αρκετή υγρασία...
αυτοί που περνάνε μόνωση του είπαν οτι άμα τρίψει το σοβά εκεί που έχει υγρασία και μπεί η μόνωση δεν θα έχει ξανά πρόβλημα.. δεν ξέρω τι να του προτείνω..καμια συμβουλή απο πιο ειδικούς

 

post-21532-0-78859200-1395243491_thumb.jpg

post-21532-0-11100000-1395243517_thumb.jpg

post-21532-0-68685600-1395243557_thumb.jpg

post-21532-0-34373000-1395244075_thumb.jpg

Edited by ΗΛΙΑΣ Ζ.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αναφέρομαι πάλι στο ίδιο θέμα...ο ιδιοκτήτης του παραπάνω κτηρίου μου ανέφερε ότι βρήκε μια λύση για την υγρασία..μου ανέφερε ότι θα κόψει την υγρασία με τη μέθοδο της ηλεκτρώσμωσης και μου ζήτησε τη γνώμη μου...έχει κανένας άποψη επι της μεθόδου???

Link to comment
Share on other sites

σε σπίτι μονοκατοικία ( κτίσμα του 1965) υπάρχει πολύ υγρασία σε όλους τους τοίχους...ο κάτοχος του σπιτιού θέλει να αντιμετωπίσει την υγρασία + να βάλει το σπίτι στο πρόγραμμα εξοικονομώ...σε κάποιους τεχνίτες που ρώτησε του είπαν ότι πρέπει να κοπεί η υγρασία με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο, δηλαδή να κάνει ανοίγματα στους τοίχους και να βάλει τσιμέντο σε εκείνα τα σημεία (αν κατάλαβα καλά)..επισυνάπτω και φωτο απο τους τοίχους...σημείωση οτι δεν υπάρχει υπόγειο και οτι η περιοχή έχει αρκετή υγρασία...

αυτοί που περνάνε μόνωση του είπαν οτι άμα τρίψει το σοβά εκεί που έχει υγρασία και μπεί η μόνωση δεν θα έχει ξανά πρόβλημα.. δεν ξέρω τι να του προτείνω..καμια συμβουλή απο πιο ειδικούς

 

Σίγουρα η βαφή δεν επιτρέπει διαπνοή και η υγρασία πρόερχεται απο έξω προς τα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η βαφή δεν επιτρέπει διαπνοή και η υγρασία πρόερχεται απο έξω προς τα μέσα.

τι να του προτείνω να κάνει?την μέθοδο της ηλεκτρώσμωσης την έχεις υπόψη σου? ένας εργολάβος του πρότεινε να ανεβάσει το σπίτι κατα 50 εκ. με μπάζωμα και τσιμέντο + να ξύσει το σοβά με υγρασία + να βάλει εξωτερική μόνωση..ένας άλλος του πρότεινε να σταματήσει την υγρασία  με τη μέθοδο της ηλεκτρώσμωσης.. τι προτείνεις να κάνει??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.