Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίοδος, δρόμος ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

Υπάρχουν δύο ιδιοκτησίες Α και Β εκτός σχεδίου και υπάρχει η εξής κατάσταση.

 

Βάσει τίτλου και τοπογραφικού 30ετίας οι Α και Β έχουν κοινό όριο.

Σήμερα πάω εγώ να χαράξω τα όρια του Α και να κάνω νέο τοπογραφικό.

Διαπιστώνω ότι ο Β έχει "τραβηχτεί" κατα 3 μ μέσα προς το δικό του , έχει συρματοπλέξει και έχει δημιουργηθεί μια λωρίδα πλάτους 3μ μεταξύ τους προφανώς για να περνάνε. Η λωρίδα αυτή σε ένα μήκος 40 μ είναι αμαξητή ενώ από κει και πέρα "κατσάβραχο".

 

Ο δικος μου ο Α είναι στα όρια του κανονικά.

 

Ερώτημα: Aυτό το κενό των 3 μ πως το χαρακτηρίζω στο τοπογραφικό μου ? Αγροτική οδός δεν είναι. Δουλεία δεν είναι . Μήπως να πετάξω ένα φλού "Δίοδος πλάτους 3 μ" ? Θα μπορεί να κάνει πράξη ?

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις τίποτα. Βάλε αξονική γραμμή στο κοινό όριο ιδιοκτησίας . Και γράψε " ιδιοκτησία Β " στη μεριά του Β .

Link to comment
Share on other sites

κατι δε μου παει καλα...ποιος θα "χαριζε" 3μ επί πόσο μήκος του χωραφιού του ετσι για πλάκα?και να το συρματοπλέξει κιολας..?για ξαναδές το..μήπως είναι 1.5 + 1.5? (όπως συνήθως?).το τοπογραφικό δεν έιναι π΄ροσφατο από ότι λες..πάντως για να γράψεις επίσημα δουλέια διόδου πρέπει να υπάρχει δικαστική απόφαση (εκ΄τος του ιδιωτικού συμφωνητικού)

Link to comment
Share on other sites

κατι δε μου παει καλα...ποιος θα "χαριζε" 3μ επί πόσο μήκος του χωραφιού του ετσι για πλάκα?και να το συρματοπλέξει κιολας..?για ξαναδές το..μήπως είναι 1.5 + 1.5? (όπως συνήθως?).το τοπογραφικό δεν έιναι π΄ροσφατο από ότι λες..πάντως για να γράψεις επίσημα δουλέια διόδου πρέπει να υπάρχει δικαστική απόφαση (εκ΄τος του ιδιωτικού συμφωνητικού)

Link to comment
Share on other sites

Oχι είναι καρατσεκαρισμένο , διότι εκτός των άλλων υπάρχουν παρα πολύ παλιά κτίσματα που φαίνονται και στο παλιο τοπογραφικό και υπάρχουν και σήμερα. Τελικά επειδή κι ο δικός μου τη θέλει την πρόσβαση , κλείνω να το γράψω "δίοδος" σκέτο , και βλέπουμε.

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.