Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Σεμινάριο για ορυχεία, μεταλλεία, πετρέλαιο κλπ από ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ


Γιάννης

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 319
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για Θεσσαλονίκη σας έχουν ενημερώσει πότε ξεκινάει το πρόγραμμα για πετρέλαιο-φυσικό αέριο; Επίσης ξέρετε αν θα γίνει ένα τμήμα τώρα και τέλος ή μπορώ να συμμετέχω σε επόμενο τμήμα; (κανονικά είναι 25 άτομα max ανά τμήμα οπότε Θεσσαλονίκη που είναι 75 οι συμμετέχοντες θα πρέπει να γίνουν τρία τμήματα)

 Δύο τμήματα έχουν ήδη ξεκινήσει. Το τρίτο νομίζω ξεκινάει την Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοί όλοι ,

σας ενημερώνω ότι το πρόγραμμα της 'ΕΞΟΡΥΚΤΙΚΗΣ & ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ" έχει ως έναρξη την Δεύτερα 23/6/2014 και ώρα 9,00 έως 15,00 .Τα μαθήματα θα λάβουν χώρα στις εγκαταστάσεις του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ Κολωνού 12-14 , 1ος όροφος .Την πρώτη μέρα του μαθήματος θα λάβετε και το αναλυτικό ωρολόγιο πρόγραμμα.

Η διάρκεια  της θεωρητικής σας κατάρτισης θα είναι έως τις 11/9/2014 και αμέσως μετα θα ξεκινήσει το κομμάτι της πρακτικής άσκησης .

 

Το email που έλαβα...Θα υπάρξει κάποιο κενό τον Αύγουστο.....Ισχύει για Αθήνα

 

Ερώτηση γιατί δεν το έψαξα...Το επίδομα των 2000 το παίρνεις αφού ολοκληρώσεις το θεωρητικό κομμάτι ή ΚΑΙ το πρακτικό...Στο πρακτικό πληρώνεσαι με σύμβαση από την εταιρεία?

 

Εδιτ. Απαντάω μόνος μου...Λαμβάνεις 2000 μικτά αφού ολοκληρώσεις και τα 2 κομμάτια θεωρητικό και πρακτικό....

 

Κάτι δεν μου κολλάει...400 ώρες δεν είναι όλο το πρόγραμμα? Πχ στην περίπτωσή μου, από 23/6-11/9 (άντε και μια βδομάδα κενό) δεν είναι κοντά 400 ώρες?...Λενε μετά ακολουθεί το πρακτικό..Πόσο ακόμη? 

Δηλαδή κοντά στα Χριστούγεννα τελειώνει το πρόγραμμα και λαμβάνεις 2000 μικτά, έχοντας πληρώσει μετακινήσεις και βενζίνες για όλο αυτό το διάστημα?? Δηλαδή αν σου βγει κανά 200ρι καλά είσαι??? Εισφορές δεν καλύπτονται.... Δηλαδή απλά έμαθες....... :confused:  :confused: 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειχα ρωτήσει και εγω ikaros13 αλλά δεν το καταλαβατε. Οι ώρες του θεωρητικόυ έιναι 278, και δεν αναφερει τπτ για την πρακτική πότε και απο ποιόν θα γίνουν αφού στην επισημη προκυρηξη σε κάθε ενότητα αναφερει αναλυτικά ώρες θεωρίας και πρακτικής μαζι...

 

Στάλθηκε από το PadFone μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, στο τμημα Ιωαννινων αυτή τη εβδομάδα επειδή δεν παράβρεθηκα στα μαθηματα, το πρόγραμμα ανέφερε ότι ειχαμε μαθημα μεχρι και την τετάρτη 18.06.2014, πραγματοποιηθηκαν κανονικά? μηπως μπηκε εμβόλιμα μαθημα Πεμπτη και Παρασκευή χωρις κάποια προηγούμενη ενώμερωση?

 

Στάλθηκε από το PadFone μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξανακοιτάζοντας τη σύμβαση, λέει α) για 278 ώρες θεωρητικά στο ΚΕΚ (ΙΕΚΕΜ) και β) 122 ώρες στην εταιρεία που έχει συμβληθεί με το ΚΕΚ (στην περίπτωσή μου ΔΕΔΔΗΕ, το γράφει και στη σύμφαση φαντάζομαι ανάλογα για τον κάθε ένα με διεύθυνση εταιρείας κτλ...)

 

Ετσι...278ώρες είναι περίπου 46 εβδομάδες...Βάλτε τα κάτω μαζί με ένα κενό τον Αύγουστο ψιλοβγαίνει το πρόγραμμα...

Μετά 122 ώρες είναι 15 μέρες αν πούμε για 8ωρο... Αυτό ακολουθεί στο καπάκι μετά το θεωρητικό και λογικά, λογικά λέω, είναι στην εταιρεία που γράφει η σύμβαση του καθενός... (Εκεί τσεπώνεις τα 2000 μικτά)

Κάπως έτσι νομίζω χωρίς να έχω ξεκινήσει...

 

Τέλος στην ίδια εταιρεία θα απασχοληθεί μετά το 30% του τμήματος, (επιλογή από το ΚΕΚ και την εταιρεία) για 100 ημερομίσθια και όχι μικρότερο διάστημα από 4 μήνες... Αναγκαστικά αν σε επιλέξουν πρέπει να πας....Αν δεν πας??? Αυτό δεν ξέρω.... Πάλι λογικά (τι λογικά στάνταρ) θα γίνει σύμβαση ορισμένου χρόνου... (Καλά αν δεν σε συμφέρει ή βρεις άλλο, με το ζόρι?)

 

Για Γιάννενα δεν γνωρίζω, ισχύει αυτό το 10% των 400ωρών απουσίες ή είναι τυπικό? ΠΧ εγώ Τετάρτη δεν μπορώ να πάω ίσως λείψω και τέλος Αυγούστου 2 μέρες...Αντε και άλλη μία αν δώσω εξετάσεις για ΠΕΑ  :mrgreen:

 

Βρε antboton δεν αλλάζουμε που κάθε καλοκαίρι ανεβαίνω Γιάννενα και φέτος μας έκατσε στραβή? Δεν ξέρω αν σε ενθουσιάζει διακοπές στην Αθήνα.. :smile:

 

ΥΓ.....Αν κάποιος είναι ανασφάλιστος (εισφορές ΤΣΜΕΔΕ)..Πως θα υπογράψει σύμβαση εργασίας με την εταιρεία? Αν γίνει κάτι?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουμε 40 ωρες απουσιων, αλλά δεν τρελενομαι Αθήνα....μεταγραφες δεν παιζουνε ε???B) Λογικα αμα πεις δεν θέλω να συνεχισω για δουλειά δεν θα έχεις θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

όσοι είναι εξορυκτική Αθήνα σας πήραν τηλέφωνο απο το iekemtee τωρα το απόγευμα

αν ναι τι ήθελαν επειδή δεν το πρόλαβα

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε μία δεύτερη πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για να συμπληρωθεί το μητρώο ωφελουμένων.Μπορούν να συμμετέχουν και όσοι είναι στο μητρώο των εν δυνάμει ωφελουμένων.Όποιος ενδιαφέρεται ακόμα ας το κοιτάξει!!

http://www.voucher.gov.gr/

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει και ανακοίνωση το ΙΕΚΕΜ, όσοι είναι στο πρώτο πακέτο συμμετεχόντων, μπορούν να απαντήσουν μετά από πόσο χρονικό διάστημα ξεκινάνε τα μαθήματα; Είμαι μέσα στην δεύτερη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.