Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με μόνωση ταράτσας


fisakis

Recommended Posts

Κυριοι καλησπερα σας και καλη χρονια.

 

Πριν απο εναμιση χρονο, μονωσαμε τη ταρατσας της οικοδομης μας (δεκαετιας 60). Πρωτη στρωση βαλαμε ελαστομερες που ειχαμε τοποθετησει χρονια πριν. Επειτα εξιλασμενη πολυστερινη, αφρομπετον και τελικο επιπεδο βαλαμε ασφαλτοπανο. Ολα αυτα, αφου χτισαμε περιμετρικα λιγο το στηθαιο. Επισης βαλαμε και 2 εξαερωτηρες (αν τα λεω καλα) για τα 220τμ της ταρατσας.

 

Φετος παρατηρησα οτι τρεχει νερο σε ενα σημειο στο στηθαιο. Οταν λεω τρεχει νερο εννοω οτι τρεχει νερο και οχι δακρυ και μαλιστα συνεχιζει για ενα τουλαχιστον 24ωρο μετα τις βροχερες ωρες(αναλογα με την διαρκεια και την ενταση της βροχης). επισης το σημειο που δακριζει ειναι κοντα στο χαμηλοτερο σημειο της ρησης που εχει η ταρατσα και επισης, απο το σημειο που "ενωθηκε" η επεκταση του προηγουμενου στηθαιου με το παλιο. Επισης παρατηρω σιγα σιγα να εμφανιζονται και φουσκαλες τοσο στο χρωμα του στηθαιου οσο και στο ταβανι, παντα στο χαμηλοτερο σημειο της ρησης.

 

εχω υποψιες οτι το ασφαλτοπανο καπου "μπαζει" (πιθανον σε ενωση) και το νερο συσσωρετραι μεσα στο αφρομπετον. Στην ουσια εχουμε μια λιμνη στη ταρατσα η οποια "υπερχειλιζει" στο υψος του παλιου στηθαιου.

 

Θελω να ρωτησω:

1) αν το καλοκαιρι αφαιρεθουν μερικα κοματια ασφαλτοπανου, θα να παρει αερα το αφρομπετον και θα στεγνωσει? Επειτα να το καλυψω παλι με ασφαλτοπανο? Πρεπει να ξηλωθει ολη η μονωση και να γινει απο την αρχη?

2) Τι μπορει να γινει με το τεχνητη που τα τοποθετησε? Τί εχει ως υποχρεωση και τί να απαιτησω?

 

Παρακαλω τη βοηθεια σας, μιας που ο Αί Βασιλης φετος μας εφερε ενα "διαφορετικο" δωρο....

 

σας παραθετω και σχεδιο με τη ταρατσα και την υποθεση που κανω.

Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdaomicron_zps9fc65c71.jpg

Edited by fisakis
Link to comment
Share on other sites

αμα ο τεχνιτησς που την εφτιαξε δεν εκοψε καποιο παραστατικο η τιπολογιο για να φαινεται οτι δουλεψε εκει μαλλον δεν μπορεις να τον κανεις τιποτα

πες ομως να ερθει να της ριξει μια ματια και να βρει τη διαρροη. δεν νομιζω να χρειαστουν να βγουν τα ασφαλτοπανα μαλλον θα καλυψει οτι τρυπα βρει με μια παστιλια που υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον τεχνιτη δεν μπορεις να απαιτησεις τιποτα.

 

1. Καλα να παθεις γτ επελεξες τον φτηνοτερο (με 90% σιγουρια το λεω)

2. Βρες κανενα μηχανικο, γνωστη του αντικειμενου, να βρει το προβλημα. Εμενα μου φαινεται σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι θα απεγκλωβιστει το νερο που εχει μεσα και με το αν θα χαλασουν τα υλικα λογω της υγρασιας(αφρομπετον και πολυστερινη)

 

Απο τον τεχνιτη δεν μπορεις να απαιτησεις τιποτα.

 

1. Καλα να παθεις γτ επελεξες τον φτηνοτερο (με 90% σιγουρια το λεω)

2. Βρες κανενα μηχανικο, γνωστη του αντικειμενου, να βρει το προβλημα. Εμενα μου φαινεται σοβαρο.

 

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Αν εσεις ομως δεν θα διαθετετε παραπανω χρηματα, εχετε να κανετε και με αλλους ιδιοκτητες και πρεπει να ζεσταθειτε, πειτε μου τι θα κανετε. Αλλωστε το ακριβο εδω στην ελλαδα δεν ειναι απαραιτητα και το καλυτερο (γενικος κανονας).

Κι εμενα μου φαινεται κατι παραπανω απο σοβαρο. Προτιμω ομως να ακουσω γνωμες και οχι επικρισεις παρακαλω, καθως και οχι τη συνηθη απαντηση "βρες ενα μηχανικο". Θα γινει και αυτο, ειναι το μονο σιγουρο.

Ευχαριστω!

Edited by terry
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα γινει και αυτο (να βρειτε μηχανικο) γτ το αργητε??

 

Απο το ιντερνετ περιμενετε να παρετε τεκμηριωμενη απαντηση?? Ουτε φωτογραφια δεν αναβασατε.

 

Οσο για τι φτηνο, δεν θα στενοχωρηθω καθολου.

Τωρα θα το ξαναπληρωσετε και θα σας ερθει παραπανω απο οσα επρεπε να δωσετε αρχικα για σωστη δουλεια.

 

 

ΥΓ. Αυτα ειχα να πω εγω. Το προβλημα ειναι σοβαρο. Αστοχια μονωσης σε ενα χρονο ειναι απλα ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι έγινε κακοτεχνία.

Ο terry προφανώς θέλει να πει να μην γίνεται επιλογή επαγγελματία με βάση το κόστος (και μόνο) διότι τελικά καταλήγεις να το πληρώσεις διπλά και τριπλά...

Φθηνές λύσεις υπάρχουν, όχι όμως κομπογιαννίτικες...

 

Πρέπει να πάτε έστω και τώρα σε μια σοβαρή τεχνική εταιρεία που αναλαμβάνει μελέτες και κατασκευές μονώσεων-στεγανώσεων. Η μελέτη του αρμόδιου μηχανικού προηγείται όλων, δεν υποκαθίσταται με καμία "γνώμη" και όποιος την αποφεύγει για να γλυτώσει κάποια "περιττά" έξοδα, τα πληρώνει εκ των υστέρων. Το σενάριο αυτό δεν είναι πιθανό, είναι βέβαιο ότι θα συμβεί!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω απολυτα οτι λετε και θα συμφωνησω. Περισυ, αλλαξα λεβητα και φωναξα μηχανικο να μου κανει μελετη. Πραγματι ειδα τεραστια οικονομια χρησης και οικονομια αγορας του λεβητα (γιατι χρειαστηκα πολυ λιγοτερες θερμιδες απο αυτες που μου ελεγαν οι υδραυλικοι και οι εμποροι). Επισης, με βοηθησε παρα πολυ σε αποριες και γενικα επεσα σε ΑΝΘΡΩΠΟ. Γενικα, μονο οφελη κερδισα απο τη συνερργασια μαζι του και θα τον ενοχλησω αμεσα για το θεμα αυτο. Το θεμα ειναι οτι θελω γνωμες, οσο το δυνατον περισσοτερες και οχι την αυτονοητη συμβουλη "συμβουλεψου τον ειδικο" ή επικρισεις βασιζομενη σε υποθεσεις.

 

Δεν νομιζω οτι πρεπει να επεκταθουμε αλλο στο θεμα αυτο παρα μονο στο κυριως θεμα της συζητησης. Μολις πριν απο λιγο εφυγε ο τεχνικος που εβαλε το ασφαλτοπανο και δεν ειδε κατι. Μικροατελειες που ΙΣΩΣ να εχει μια μικρη διαρροη και που τις διορθωσε, αλλα και οι δυο μας, δεν νομιζουμε να δικαιολογει τη ροη του νερου στο στηθαιο.. Τωρα περιμενω και τον μεγαλο αφεντικο του συνεργειου και να βρεξει παλι. Περισσοτερο με ανυσηχει οτι ειμαστε στην αρχη του χειμωνα και ποια θα ειναι η ενταση και η διαρκεια του χειμωνα.

 

Οποιος θα μπορουσε να πει κατι οσον αφορα το θεμα μου θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Εχω να κοιμηθω κυριολεκτικα δυο ημερες απο την αγωνια μου γιατι γνωριζω τί μπορει να με περιμενει στο μελλον.

 

Ευχαριστω!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι πρεπει να επεκταθουμε αλλο στο θεμα αυτο παρα μονο στο κυριως θεμα της συζητησης. Μολις πριν απο λιγο εφυγε ο τεχνικος που εβαλε το ασφαλτοπανο και δεν ειδε κατι. Μικροατελειες που ΙΣΩΣ να εχει μια μικρη διαρροη και που τις διορθωσε, αλλα και οι δυο μας, δεν νομιζουμε να δικαιολογει τη ροη του νερου στο στηθαιο.. Τωρα περιμενω και τον μεγαλο αφεντικο του συνεργειου και να βρεξει παλι. Περισσοτερο με ανυσηχει οτι ειμαστε στην αρχη του χειμωνα και ποια θα ειναι η ενταση και η διαρκεια του χειμωνα.

 

Εν θερμω η επιδιορθωση ετσι??

 

Εγω περιμενω να βρεξει και να μας πεις τι εγινε.

 

ΥΓ. Θα ηταν πολυ ευκολο, να παρεις και το λαστιχο και να το αφησεις ανοιχτο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

και εγω τη βροχη περιμενω. Τωρα που ειδα τί συμβαινει οταν τρεχει, θα το παρακολουθω καθε φορα που βρεχει και αν συμβει το ιδιο θα τον φερω να το δει ο ιδιος γιατι αυτο που λεω ισως ακουγεται λιγο εξωπραγματικο αν καποιος δει οτι φαινομενομενικα η ταρατσα δεν εχει προβλημα. Οσο για το λαστιχο... το σκεφτηκα, αλλα δεν θελω να επιβαρυνω τη κατασταση εγω, απο τη στιγμη που μπορει να γινει και μονο του.

 

Η αιτια θα βρεθει και θα επισκευαστει, αυτο ειναι βεβαιο.... τα αποτελεσματα και την εκταση τους φοβαμαι και αν θα επισκευαστουν ευκολα. Με τη πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω και φωτο να δειτε τί συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια λύση που φέρνει συνήθως καλά αποτελέσματα και που πρέπει να συζητήσετε με τον μηχανικό σας και με το (μεγάλο αφεντικό...) είναι η τοποθέτηση εξαεριστικών. Έτσι και αλλιώς οποιαδήποτε λύση και να εφαρμοστεί, θα υπάρχει για πολύ - πολύ καιρό το πρόβλημα της εξάτμισης των νερών που έχουν εγκλωβιστεί στη μόνωση και πρέπει με κάποιο τρόπο να φύγουν.

Σε ότι αφορά την αντιμετώπιση της αστοχίας της υγρομόνωσης υπάρχουν πολύ καλά ελαστομερή και μεμβράνες που δίνουν γραπτές εγγυήσεις από 7 έως 25 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.