Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Επιτρεπόμενες κατασκευές στο δώμα


General lee

Recommended Posts

Τι να πω. Το μυαλο του ελληνα βλεπει παντου ευκαιριες ακομα και στις μαυρες του :mrgreen: :mrgreen:

 

στοχος ειναι το φ/β. θεα τρομερη εχω και απο το κατω διαμερισμα.

 

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

 

Θα ήθελα αν ρωτήσω κάποια πράγματα, γιατί με βάση τον ΝΟΚ αλλάζουν κάποια πράγματα στην εν λόγω περίπτωση. Θυμίζω ότι πρόκειται για νόμιμο κτίσμα περίπου 15 τμ (κύριας ή βοηθητικής χρήσης δεν θυμάμαι) το οποίο έχει και περίπου άλλα 35 τμ ταράτσας αποκλειστικής χρήσης σε σύνολο ταράτσας τα 240 τμ.

 

Με βάση λοιπόν τον ΝΟΚ και αν καταλαβαίνω σωστά

- αυξάνεται ο σδ 1 τμ για κάθε 5 τμ πράσινης ταράτσας που φτιάχνεται (αρθρο 19)

- τα κλιμακοστάσια δεν μετράνε στον σδ μεχρι κάποια τμ

 

Οπότε αν καταλαβαίνω σωστά με βάση τον ΝΟΚ υπάρχουν έξτρα τμ σδ τα οποία μπορούν να αξιοποιηθούν ως τμ κύριας χρήσης στο τμήμα της ταράτσας που έχω δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης.

 

1) έχω καταλάβει σωστά

α) για την πράσινη ταράτσα/φυτεμένο δώμα?

β) κλιμακοστάσιο?

2) Για την περίπτωση της πράσινης ταράτσας στο κοινόχρηστο τμήμα αλλά και για την επέκταση του κτίσματος στο τμήμα αποκλειστικής χρήσεως χρειάζομαι συναίνεση ιδιοκτητών

3) Για τη χρήση των τμ που προκύπτουν απο τα κλιμακοστάσια χρειάζομαι συναινεση ιδιοκτητών

4) Για το χτίσιμο των έξτρα τμ εμπλέκεται το δικαίωμα υψουν, ακομα και αν δεν μπορουν να χτίσουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες πουθενα?

5) Απαιτείται κάποια έξτρα αδεια ή κάποια αναθεώρηση για να αναγνωριστούν τα τμ που προκύπτουν απο το κλιμακοστάσιο?

6) Σε περίπτωση που τελικά μπορώ να επεκτείνω το υπάρχον κτίσμα χρησιμοποιώντας τον έξτρα σδ, και επιλέξω να γκρεμίσω το υπάρχον κτίσμα και να φτιάξω ένα νέο με τα τμ του παλιού και τον εξτρα σδ ή να τα συνενώσω ρίχνοντας όμως τοιχους κτλ τι άδειες πρέπει να βγούν?

7) Πότε θα μπει σε ισχύ ο ΝΟΚ? (φεκ κτλ)

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είμαι κάτοχος διαμερίσματος στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας αλλά και του δώματος από επάνω, ενώ εχω στη διάθεσή μου και την αποκλειστική χρήση μέρους της ταράτσας.

 

1) από ότι καταλαβαίνω μπορώ να επεκτείνω το δώμα ως το 1/2 του απο κάτω ορόφου και τηρώντας τον περιορισμό ύψους.

Για να θεωρηθεί σοφίτα θα πρέπει

- να ανοίξω τρύπα στην πλάκα που να συνδέει τον όροφο με το δώμα

- και να κλείσω την πόρτα του δώματος

ώστε να θεωρηθεί η σοφίτα προέκταση του ορόφου?

2) θα ήθελα αν μπορούσατε να δώσετε μια εκτίμηση κόστους (μέσο όρο βεβαίως) για επέκταση της τάξεως των 40 τμ (θα ήθελα να ξέρω ελάχιστο και ανώτερο προυπολογιζόμενο κόστος)

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος διαμερίσματος στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας αλλά και του δώματος από επάνω, ενώ εχω στη διάθεσή μου και την αποκλειστική χρήση μέρους της ταράτσας.

 

1) από ότι καταλαβαίνω μπορώ να επεκτείνω το δώμα ως το 1/2 του απο κάτω ορόφου και τηρώντας τον περιορισμό ύψους.

Για να θεωρηθεί σοφίτα θα πρέπει

- να ανοίξω τρύπα στην πλάκα που να συνδέει τον όροφο με το δώμα

- και να κλείσω την πόρτα του δώματος

ώστε να θεωρηθεί η σοφίτα προέκταση του ορόφου?

2) θα ήθελα αν μπορούσατε να δώσετε μια εκτίμηση κόστους (μέσο όρο βεβαίως) για επέκταση της τάξεως των 40 τμ (θα ήθελα να ξέρω ελάχιστο και ανώτερο προυπολογιζόμενο κόστος)

 

Ευχαριστώ πολύ

1. Υπόλοιπο δόμησης υπάρχει, αν ναι έχεις το δικαίωμα υψούν; Η οικοδομή στο σύνολο έχει αυθαίρετες κατασκευές; Το δώμα τι χρήση έχει την άδεια οικοδομής και επίσης είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία;

Η πόρτα είναι το τελευταίο που πρέπει να σ' απασχολεί.

2. Ελάχιστο κόστος 750 ευρώ/τετραγωνικό μέτρο ανώτερο δεν υπάρχει (όρεξη και δυνατότητα να έχεις να μάθεις :)).

Link to comment
Share on other sites

1. στη σοφίτα νομίζω δεν ειναι αναγκαστικό να εχεις σδ αρκει να πληρούνται κάποιοι κανόνες. Η οικοδομή δεν εχει αυθαιρεσίες από ότι γνωρίζω. το δώμα έχει χρήση βοηθητική και ναι είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Στη σοφίτα αν πληρούνται οι προυποθεσεις τότε δεν μετράει στο σδ

 

αλλά και στην περίπτωση που καθεστώς σοφίτας δεν παίξει

- ή θα αγοράσω σδ από τα κλιμακοστασια συμφωνα με τον νοκ

- ή θα φτιαξω πρασινη ταράτσα ωστε να κερδίσω τμ.

 

εδώ εξετάζω το ζήτημα της σοφίτας και ειδικά τις προϋποθέσεις της δηλαδή

- υψος

- σύνδεση με το κάτω σπίτι

- πόρτα

- σχεση με το υπάρχον κτίσμα στην ταρατσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.