Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Επιτρεπόμενες κατασκευές στο δώμα


General lee

Recommended Posts

Συνάδελφε για να κάνεις χρήση της ευεργετικής διάταξης της παρ. 5 ιε του άρθρου 11 του Ν.Ο.Κ. και να μη μετρήσει στο συντελεστή δόμησης πρέπει πρώτον αυτό να μπορεί να γίνει λειτουργικά δηλαδή να μην αποτελεί ανεξάρτητο όροφο και δεύτερον να μην αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Στην περίπτωσή σου μου φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο.

Εφόσον δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές αυτό που λες με τα κλιμακοστάσια μπορεί να γίνει όχι όμως με το καθεστώς της αγοράς. Το ίδιο ισχύει και με το πράσινο δώμα.

 

Το ύψος υπολογίζεται ως το πηλίκο του όγκου προς το εμβαδόν της κάτοψης.

Το επιτρεπόμενο θα το βρεις από τους όρους δόμησης που παρά τη δημοσίευση του Ν.Ο.Κ. στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν αλλάξει.

Σύνδεση με τον υποκείμενο όροφο εφόσον λυθούν τα παραπάνω είναι περισσότερο ιδιοκτησιακό πρόβλημα παρά πολεοδομικό.

Θα πρέπει να αλλάξει με κάποιο τρόπο η χρήση στην αποθήκη... βασικά πρέπει να δει κανείς ειδικά για το τελευταίο. Ανέβασε καμιά τομή αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

ΕρωτησηΕίτε με τα κλιμακοστάσια, είτε με τα φυτεμένα δώματα προκύπτουν κάποια συγκεκριμένα τμ εξτρα δόμησης σε υφιστάμενες κατοικίες.

1. Σε ποιον ανήκουν αυτά τα τετραγωνικά σε περίπτωση πολυκατοικίας?

2. Αν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει μόνο ένας από τους ιδιοκτήτες, με ποιους τρόπους μπορεί να τα θέσει υπό την κατοχή του?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Ρωτάω γιατί έχω αποκλειστική χρήση ταράτσας και θα ήθελα από τα τετραγωνικά που προκύπτουν να χτίσω κάτι (εως 50 τμ)

 

 

 

 


Παρακαλώ επαναδιατύπωσε το ερώτημα σου σε άλλο κατάλληλο θέμα, σχετικά με δικαιώματα για οικ. Άδειες, ή στατική επάρκεια για προσθήκες καθ ύψος ή δικαιώματα περί συνιδιοκτησιών.

Το παρόν σύντομα θα διαγραφεί.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αποκλειστική χρήση ταράτσα,

για μια συγκεκριμένη χρήση (σύμφωνα με τον κανονισμό της πολυκατοικίας)

 

Αν δεν έχεις επιπλέον χιλιοστά επί του οικοπέδου

και δεν συνυπογράψουν όλοι οι συνιδιοκτήτες τροποποίηση σύστασης και κανονισμού

δεν μπορείς εσύ μονομερώς να πάρεις άδεια από πολεοδομία για κοινόκτητο χώρο

Link to comment
Share on other sites

OK. Πες ότι οι συνιδιοκτήτες υπογράφουν. Μπορείς να μου πεις πως μοιράζονται τα έξτρα τετραγωνικά? Σε ποιον ανήκουν? και με τι διαδικασία μπορώ να τα πάρω?

 

Σε ευχαριστώ

 

 


Παρακαλώ μη διατυπώνεις το ίδιο ερώτημα σε πολλά θέματα συγχρόνως.

Το παρόν σύντομα θα διαγραφεί.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ απλό!

 

Από την στιγμή που συμφωνήσουν,

αυτό που ζητάς εσύ θα περιγραφεί στην τροποποίηση της σύστασης.

 

Πρόκειται για κάτι που αφορά μια μεταξύ σας συμφωνία.

Θα γίνει κάτοψη του μελλοντικού χώρου, νέος πίνακας κατανομής χιλιοστών

και ό,τι άλλο τυχόν ζητηθεί από τον συμβολαιογράφο.

 

Στατική επάρκεια για την προσθήκη που σκέφτεσαι υπάρχει σήμερα?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει. Η αλλη λύση είναι να το κάνω σοφίτα, με τη λογική ότι δεν χρειάζεται να μπλέξω με τροποποίηση συστασης αφού δεν χρειάζεται έξτρα τετραγωνικά.

 

Το μόνο μου ερώτημα είναι πως θα πρεπει να συνδέσω τον αποκάτω όροφο με αυτο που θέλω να κατασκευασω στην ταράτσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.