Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση σε καινούρια οικοδομη στην Πάτρα


RENATO

Recommended Posts

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΠΙΤΙ , ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ Η΄ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.

( ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΑ ΜΠΕΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.)

 

Μη γράφεται με κεφαλαία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Θέρμανση δαπέδου σε συνδυασμό με ηλιακούς συλλέκτες για θέρμανση νερού και εφεδρικό λέβητα πετρελαίου για τις ημέρες που δεν θα έχει ήλιο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dim10,

επειδη θα με απασχολησει στο μελλον αυτο το θεμα, μηπως θα μπορουσες να το αναλυσεις λιγο ακομα?

π.χ. ποιο ειναι το κοστολογιο για ενα σπιτι 100 τμ για να εχουμε μια εικονα?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι καινούργιο σπίτι, λογικά θα έχει γίνει μελέτη ΚΕΝΑΚ. Η μελέτη υποδεικνύει ακριβώς τον τρόπο θέρμανσης και θα πρέπει να ακολουθηθεί κατά γράμμα ή αλλιώς να γίνει τροποποίηση των μελετών (αναθεώρηση άδειας) με νέα μελέτη που θα εκπονήσει ο μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος μηχανικός σε συνεργασία με τον πολιτικό ή αρχιτέκτονα μηχανικό που εκπονήσαν τις μελέτες ώστε να εκδοθεί η άδεια.

Έτσι λοιπόν, λίγη σημασία έχει να ακούσετε ασχέτων με το θέμα σας ανθρώπων, έστω μηχανικών, αφού αγνοούν σημαντικά στοιχεία και λεπτομέρειες της οικοδομής σας.

Αν ακολουθήσετε άλλο σύστημα από το προβλεπόμενο στην μελέτη υπάρχουν τα εξής προβλήματα:

- Δεν θα υπογράφει ο ελεγκτής δόμησης

- Δεν θα μπορεί να εκδοθεί πιστοποιητικό ενεργειακής επιθεώρησης

- Το κτίριο ουσιαστικά θα νοείται ως αυθαίρετο (αυθαιρεσία δεν είναι μόνο ότι δεν έχει άδεια αλλά και ότι είναι διαφορετικό από ότι προβλέπεται στην άδεια)

- Πιθανόν να μην υπογράφει και ο επιβλέπων μηχανικός και να μην πάρετε κανονικό ρεύμα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Moderators για την ενημερωση αλλα δεν μου εχει πει ο μηχανικος μου για καποια συγκεκριμενη μελετη, τι γινεται σε περιπτωση που δεν υπαρχει.

ευχαριστω.

 

εκδοση αδειας 8/12.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μην υπάρχει! Είναι υποχρεωτικό! Αν δεν υπάρχει έχει παρανομήσει η πολεοδομία!!

Να μην κάνουμε υποθέσεις. Ρώτα τον μηχανικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιαννη.

οντως υπαρχει αυτη η μελετη αλλα δεν με δεσμευει σε καλοριφερ η αντλια θερμοτητας

απο τι μου ειπε ο μηχανικος μου διοτι γραφει και για aircodision.

Link to comment
Share on other sites

Τα aircondition τα έχει βάλει ο μηχανικός σου για να καλύψει τα ψυκτικά σου φορτία. Αποκλείεται να τα έβαλε για θέρμανση. Ο συνάδελφος Γιάννης έχει απόλυτο δίκαιο. Δες τα σχέδια της θέρμανσης και θα δεις τί έχει προβλέψει.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για να καταλαβω

εβαλε ac για θερμανση ψυξη? σε καινουρια οικοδομη??

αρα 2 πραγματα συμβαινουν

ή δε ξερει κενακ ( αν τα τμ ειναι πολλα )

ή του πες θελω κατι φτηνο και γρηγορο 99%

 

υστερα λες για αντλιες θερμοτητας ή καλοριφερ

και παλι 2 συμβαινουν

ή θες ac ή πετρελαιο....

ή θες αντλια αερα-νερου ή λεβητα

 

Ο ΚΕΝΑΚ ΔΕΣΜΕΥΕΙ τελεια και παυλα ( στο τσακ να βαλω τις φωνες ειμαι )

 

 

αν εχει βαλει λεβητα προσεχε τα παχη μονωσεων που σου πουλανε και που εχει η μελετη

οπως και κουφωματα

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.