Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση σε καινούρια οικοδομη στην Πάτρα


RENATO

Recommended Posts

με ότι αυτό συνεπάγεται....

 

θελει τυρακι.....

 

του κανες και πισογυρισμα του μηχανικου σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Βασικά εγώ λίγο φώλα θα σκεφτόμουν μήπως θελει... :mrgreen:

ΟΚ το λέω περισσότερο στην πλάκα , αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη των μηχανικών μας: Καταρχήν ξεκαθαρίζω ότι δεν συμμερίζομαι την άποψη που λέει ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Στην οικοδομή αυτό δεν ισχύει! Ειδικά όταν βάζει άλλος την υπογραφή.

 

ΑΛΛΑ:

 

Ο φίλος μας ο RENATO έχει καημό να βάλει αντλία. Γιατί? Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Μπορεί να ζαλίζεται με τη μυρωδιά του πετρελαίου... Εγώ εστιάζω στην στάση του μελετητή: πήγε και του έβαλε λέβητα χωρίς να του έχει πει τίποτα!!! :| Πώς τον εξαναγκάζεις εσύ να βάλει στην πλάτη του κάτι που δεν θέλει για μια ολόκληρη ζωή? Έστω για 20 χρόνια.

Θα μου πει τώρα ο αντίλογος: ο μελετητής με βάση την γνώση και την εμπειρία του κρίνει ότι ο λέβητας θα κάτσει καλύτερα, ή ότι ο προϋπολογισμός δεν σηκώνει αντλία, ή οποιοδήποτε άλλο καλό λόγο.

 

Δεν θα έπρεπε όμως ο πελάτης να ενημερωθεί, να κουβαντιάσουνε τις ανάγκες και τελικά να βρεθεί η λύση που θα είναι στα μέτρα του πελάτη? Η λέλη λύση σημαίνει σωστή κατασκευή και όχι μπαλαμούτιασμα και δεν βαριέσαι.

 

@ Αφιλότιμος: Θεωρώ ότι τα σπλιτάκια είναι μόνο για να ζεστάνεις έπικουρικά το χώρο, να υποβοηθήσεις το κύριο σύστημα δηλαδή. Ο λόγος βασικά είναι ότι αν σου πετάει ζεστό αέρα στο κεφάλι, στο τέλος ιδρώνεις και τα πόδια σου είναι παγωμένα.

Edited by Περιπατητής
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε όμως ο πελάτης να ενημερωθεί, να κουβαντιάσουνε τις ανάγκες και τελικά να βρεθεί η λύση που θα είναι στα μέτρα του πελάτη?

Σίγουρα ο πελάτης πρέπει να ενημερώνεται για τις εναλλακτικές και να παίρνει αυτός την τελική απόφαση.

Μήπως έγινε? Πώς ξέρεις ότι αυτό δεν έγινε?

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν τολμισα να ενημερωσω.... εφαγα πορτα απο τον αρχ μηχ..... καποια φορα τεσπα

ο οποιος αφου ειπε "σιγα μην βαλει αντλια".... προτεινε .......... πανελακια υπερυθρης ( :sad: μπουχου χουυυυυυ )

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο πελάτης πρέπει να ενημερώνεται για τις εναλλακτικές και να παίρνει αυτός την τελική απόφαση.

Μήπως έγινε? Πώς ξέρεις ότι αυτό δεν έγινε?

 

Από αυτό που αναφέρει ο RENATO στο post #26 αυτό είναι το συμπέρασμα μου

 

@ΟΤΤΟ_engine: Νομίζω ότι εσύ έκανες αυτό που έπρεπε. Τώρα από εκεί και πέρα ίσως θα έπρεπε και ο πελάτης να είναι κάπου εκεί τριγύρω στην συζήτηση...

Edited by Περιπατητής
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας . για να εξηγούμε ο μηχανολόγος δεν με ρώτησε ούτε αυτός ούτε ο μηχανικός και όταν των ρώτησα τί θερμανση θα βάλω μου είπε ότι θέλεις . τώρα όσο αφορά την α/θ την θέλω για οικονομικό λόγω πετρελαίου και πρακτικό λόγο χώρου .θέλω φαν κοιλ ψύξης θέρμανσης και όχι αρκοντισιον.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σαφης

οταν σου πε οτι θες... του πες εγω θελω αθ? ... ή τοτε το ψαχνες?

 

δυστυχως πρεπει να γινει αναθεωρηση, απλα βρειτε τα στη μεση

 

γιατι το να ξανακανεις κενακ δεν ειναι δυσκολο αμα δεν αλλαζουν τα δομικα

απλα εχει μια Α δουλεια

Link to comment
Share on other sites

RENATO,άκουσες τι σου είπαν οι μηχανικοί,διάβασε τώρα προσεκτικά τα παραπάνω(και περί τυριού καί φάκας)καί ξανασυζήτατο με τον μηχανικό σου.Εγω αντι για fan coil θα εβαζα χωρις συζήτηση σπλιτάκια. Καλα τελειώματα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε οττο καλημερα απο την αρχη( στα σχεδια ακομα) ειχα πει στον μηχανικο α/θ μου ελεγε ενταξει και οταν πριν ενα μηνα τον ξαναρωτησα αυτος μου ειπε οτι θες, μηχανολογο εγω δεν εχω δει καθολου ουτε εχω μιληση μαζιτου, εγω μιλουσα παντα με τον μηχανικο .

ο μηχανολογος επρεπε να με ρωτηση δε το εκανε, εγω τι μπορω να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.