Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δώμα απο πάνω μου στον 6ο ... ΘΟΡΥΒΟΣ!


alexandros_1978

Recommended Posts

Ο μηχανικος ακολουθει τις επιθυμιες του πελατη. Στην καλυτερη περιπτωση προτειενι λυσεις και εφαρμογες, ειδαλλως Υποτιθεται οτι φροντιζει να μην υπαρχουν παρεκλισεις απο τις προδιαγραφες και τους κανονισμους.  Η Ηχομονωση μεταξυ των διαμερισματων (τουλαχιστον σε τετοιο επιπεδο) δεν ειναι υποχρεωτικη. 

 

Αναλογα ποιος ειναι ο πελατης και οι ορεξεις του αναλογες (συνηθως) θα ειναι και οι μελετες και η εφαρμογη τους

 

Μην βαζετε στοιχημα οτι ο ιδιωτης θα εφτιαχνε παντα κατι καλυτερο (απο τεχνικης αποψης) απο οποιονδηποτε κατασκευαστη.

Εσεις σαν γυναικα πεστε μου με ειλικρινεια τι θα ηταν τα πρωτα πραγματα που θα κοιταζατε σε μια αγορα κατοικιας?

Αυτα προφανως θα σας απασχολουσαν και αν κατασκευαζατε η ιδια την κατοικια σας. Τα υπολοιπα θα τα αφηνατε στην τυχητους....

 

Τροπος για να γνωριζεται τι παραλαμβανετε υπαρχει. Πριν την αγορα ανος ακινητου απευθυνθειται στους αρμοδιους μηχανικους για να γινει ο αντιστοιχος ελεγχος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ maneni για την ξεκάθαρη απάντηση,

σίγουρα ο πελάτης κάνει την διαφορά, απλώς κάνω μία διάκριση μεταξύ κατασκευαστή (που θέλει μόνο να πουλήσει) και ιδιώτη (που θα μείνει ο ίδιος μέσα). Δεν βάζω το στοίχημα που λέτε, γιατί έχω ακούσει και έχω δει κάποιες περιπτώσεις, απλώς θέλω να πιστεύω ότι ο ιδιώτης που χτίζει για να μείνει μέσα ο ίδιος, θα θελήσει να προσέξει περισσότερο τα τεχνικά στοιχεία. (ειδικά εάν είναι νέος, και δεν έχει την παλαιά άποψη σπίτι να'ναι και ότι να'ναι...)

 

Και σας απαντώ με ειλικρίνεια στο ερώτημά σας: ως γυναίκα το πρώτο πράγμα που θα κοιτούσα σε ένα σπίτι, σίγουρα δεν είναι το τζάκι. Θα κοιτούσα στοιχεία όπως φωτισμός, αερισμός, διαμόρφωση χώρου και λειτουργικότητα πάνω από όλα. Τα υπόλοιπα δεν θα τα άφηνα στην τύχη τους, όπως αναφέρετε, αλλά θα προσπαθούσα να μάθω και να καταλάβω. Αν έφτιαχνα μόνη μου την οικία μου, σίγουρα δεν θα υπεδείκνυα στον μηχανικό π.χ.ούτε πόσα σίδερα να βάλει στις κολώνες, ούτε γυψοσανίδες αντί για τούβλα..., αλλά θα ακολουθούσα τη δική του θέση. Σέβομαι τον επιστήμονα μηχανικό και τις γνώσεις του, για αυτό και απευθύνομαι σε αυτόν.

 

Επίσης, αναφέρετε ότι υπάρχει τρόπος να γνωρίζεις τι παραλαμβάνεις, αφού απευθυνθείς σε αρμόδιους μηχανικούς για να γίνει ο αντίστοιχος έλεγχος. Θα ήθελα λοπόν να ρωτήσω, γιατί καινούριες κατοικίες βγάζουν προβλήματα από τον 2ο ή 3ο χρόνο κατασκευής τους (μερικές φορές και από τον 1ο), και κάποιες παλαιότερες, π.χ. στην περιοχή της Κυψέλης, αντέχουν ακόμα μετά από τόσα χρόνια; και ακόμα ένα παράδειγμα, γιατί θα πρέπει ο όποιος κατασκευαστής (ιδιώτης ή εταιρεία), να περάσει την αποχέτευση ενός μπάνιου (και να ακούγεται) μέσα από την κρεβατοκάμαρα του κάτω ορόφου; και γιατί θα πρέπει αυτοί που βρίσκονται στον κάτω όροφο, να ακούν γενικά τι γίνεται στον πάνω όροφο; 

και ένα ρητορικό ερώτημα: Τόσα χρόνια δεν έχει βρεθεί ένα τρόπος "κατασκευαστικής μόνωσης" ή "κατασκευαστικής ηχομόνωσης" μεταξύ των ορόφων; πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι πάγιο αίτημα σε όλες τις πολυκατοικίες. Πώς και δεν έχει αναπτυχθεί μία τέτοια δομή; Αν υπάρξει ποτέ αυτός θα μείνει στην ιστορία...!

Edited by Dimitra_Z
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.