Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος στη θεώρηση βιβλίων και τιμολογίων από την εφορία.


gio

Recommended Posts

Το ρώτησα κι αλλού αλλά μάλλον εδώ έπρεπε.

 

Άλλαξε κάτι με την παρακράτηση φόρου 20%; Ισχύει από το πρώτο ευρώ ή όπως ήταν για πάνω από 300€;

Όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του γιατί από λογιστές ακούω διφορούμενα πράγματα!

 

Σου το απάντησα και εκεί που το έβαλες αρχικά.

 

Στα αθεώρητα ΤΠΥ πρέπει να βάλουμε σφραγιδάκι με την ένδειξη : "Αθεώρητα βάσει της ΠΟΛ 1004/13" ;

Δε νομίζω...

Επειδή πλέον η μη θεώρηση είναι βάσει νόμου για όλους τους επιτηδευματίες και όχι για μέρος αυτών (οπότε ήταν και αναγκαίο κάτι τέτοιο).

Αν και έχουν κυκλοφορήσει ΤΠΥ με προτυπωμένη τη φράση "εθεώρητο βάσει του ν.ΧΧΧΧ)

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχουμε ήδη ΤΠΥ θεωρημένο τι το κάνουμε,

το καταργούμε και βγάζουμε νέο αθεώρητο;

Είμαι εκτιμητής σε τράπεζα και μου είπαν ότι από 01/03 ΜΟΝΟ αθεώρητο τιμολόγιο. Μάλιστα πήρα τηλ για να το διευκρινίσω και αφού το διασταύρωσαν μου το ξαναείπαν έτσι ακριβώς.

Και τι θα κάνω το ήδη θεωρημένου τιμολόγιο? Ο λογιστής λέει νατο βάλω σε μιαν άκρη.

Φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή με κανέναν έλεγχο και μου πουν: "Ρε φίλε εσύ είχες θεωρημένο και το κατήργησες χωρίς να το τελειώσεις? Πάρε ένα πρόστιμο..."

Και το κακό είναι ότι έχω άλλα 35 μέχρι να τελειώσει, δεν είναι 1 ή 2 για να τα ακύρωνα δήθεν από λάθος.

Άλλος κανείς με ήδη θεωρημένο τιμολόγιο? Τι κάνετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το μόνο που βρήκα στην ΠΟΛ με καταληκτική ημερομηνία της 28.02.2013 είναι το εξής:

Δεδομένου ότι με την έναρξη ισχύος των διατάξεων του Κ.Φ.Α.Σ.

(1/1/2013), δημιουργείται η υποχρέωση σε ορισμένες κατηγορίες

υπόχρεων, έκδοσης των αποδείξεων λιανικής με τη χρήση Φορολογικών

Μηχανισμών του ν. 1809/1988 (Φ.Τ.Μ ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), επειδή εκδίδουν

πλέον τις αποδείξεις λιανικής σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις των

άρθρων 7 και 9 του Κώδικα αυτού, καθώς επίσης και των διατάξεων του

άρθρου 1 του ν. 1809/1988, παρέχεται η δυνατότητα προμήθειας των

σχετικών μηχανισμών (Φ.Τ.Μ. ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.) του ν. 1809/1988 για την

έκδοση των αποδείξεων λιανικής ή θεώρησης των εν λόγω αποδείξεων

στις περιπτώσεις εξαιρέσεων από την υποχρεωτική χρήση των

μηχανισμών αυτών (π.χ. φυσιοθεραπευτής), έως τις 28/2/2013,

προκειμένου να διευκολυνθεί η διαδικασία υπαγωγής των εν λόγω

υπόχρεων στο νέο καθεστώς.

 

Εν πάσει περιπτώση, νομίζω ότι υπάρχει διαδικασία ακύρωσης των υπόλοιπων στοιχείων.

Αλλα συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν χρειάζεται.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

.

Και τι θα κάνω το ήδη θεωρημένου τιμολόγιο? Ο λογιστής λέει νατο βάλω σε μιαν άκρη.

Φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή με κανέναν έλεγχο και μου πουν: "Ρε φίλε εσύ είχες θεωρημένο και το κατήργησες χωρίς να το τελειώσεις? Πάρε ένα πρόστιμο..."

 

Αφού σας είπε ο άνθρωπος να το βάλετε στην άκρη , γιατί ρωτάτε άλλους (και μάλλον αναρμόδιους ) ?

Link to comment
Share on other sites

Στα αθεώρητα ΤΠΥ πρέπει να βάλουμε σφραγιδάκι με την ένδειξη : "Αθεώρητα βάσει της ΠΟΛ 1004/13" ;

 

 

Τίποτε δεν θα βάλεις . Η 1004/13 ΔΕΝ ΚΑΘΙΕΡΏΝΕΙ ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ , απλά εξιδεικεύει , όσο μπορεί, το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να πάρω Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, πρέπει να περάσω και από Εφορία, ή απλά πάω στο βιβλιοπωλείο και το αγοράζω ; Ρωτάω διότι αν γίνει το δεύτερο (μόνο βιβλιοπωλείο), πώς θα ελεγχθεί η φορολογική ενημερότητα που έπρεπε να έχουμε ως τώρα για να θεωρούμε τα μπλοκάκια ;

Link to comment
Share on other sites

Κι αν κάποιος έχει μήνες να πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ ;

Ίσως αυτόν να τον "τσιμπάνε" όταν θα τελειώσει το μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών για τους ιδιώτες, και πάει να θεωρήσει νέο....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.