Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο καινούριο


manospan

Recommended Posts

Γιατι βγαινει Β. Σκοπος του ΠΕΑ ειναι να προτεινουμε λυσεις ουτως ωστε το ακινητο να πιασει τις προδιαγραφες του ΚΑ, δηλαδη Β

Ε, τις επιασε...

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα το σφάλμα στα σύστηματα θέρμανσης εχώ επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου και πηγή ενέργειας είχα βάλει ηλέκτρισμό τώρα μου βγαίνει Β

 

Β κατηγορία του 2006 ???????????

 

και χωρις ΗΛΙΑΚΟ ????????????? Δ με το ζόρι, χωρις ηλιακό

 

Εγω ποτέ δεν έχω βγάλει Β (σε κτήρια απο το '90 μέχρι και το 2008), μόνο μετά απο 1 ή 2 σενάρια

 

Συνάδελφε για ξανακοίτα τα δεδομένα που πέρασες στο ΤΕΕ !!!!!!!!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κατι μαργαριταρια μελετες θερμομονωσης εγω...

Με λ υλικου 0,024 και να σου βγαινουν κατι συντελεστες U=0.35 με την προσαυξηση του 0,1....

 

Οσο μεγαλυτερες επιφανειες εχεις, τοσο ανεβαινει κατηγορια γιατι το U του KΕΝΑΚ ειναι μικροτερο...

 

Και αντε μετα να τη θεσεις υπο αμφισβητηση....

Link to comment
Share on other sites

@ δεν έχει ηλιακούς αλλά ΖΝΧ από τον επίτοιχο λέβητα φυσικού αεριού και για ψύξη έβαλα του συστήματος ανάφορας οπότε λογικό νομίζω το Β

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα είναι ενδιάμεσο ?

 

Και τι U πήρες για τα εξ. δομικά στοιχεία ? της μελέτης θερμομόνωσης ή τα Umax ?

 

Και αν πήρες τα U της μελέτης, εξακρίβωσες οτι όντως έχει γίνει πλήρης εφαρμογή της ?

 

ΥΓ

Για την τελευταία ερώτηση, μην μου απαντήσεις αυτό που γράφει η ΤΟΤΕΕ :'' ....αν έχει κατατεθεί και εγκριθεί μελέτη θερμομόνωσης στη πολεοδομία, ο επιθεωρητής είναι υποχρεωμένος να δεχθεί οτι έχει εφαρμοστεί πλήρως .......'' γιατί μεγαλύτερη μαλακία απ' αυτή που έχουν γράψει οι συντάκτες των ΤΟΤΕΕ, δεν υπάρχει .... (τα κοθόνια του κερατά)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις, ειναι ομως ετσι ο κανονισμος που σου επιβαλει να τον εφαρμοσεις.

Προσωπικα, παρολο που σε πολλες περιπτωσεις, ακομα και σε αυτην που δουλευω τωρα, ξερω οτι δεν εχει εφαρμοστει πληρως η μελετη (τα μπετα ειναι αμονωτα), ακολουθω τους συντελεστες, πολυ απλα διοτι δε μπορω να το αποδειξω...

Link to comment
Share on other sites

.............. ακολουθω τους συντελεστες, πολυ απλα διοτι δε μπορω να το αποδειξω...

 

Συνάδελφε μην τρελαθούμε .....

 

Δεν μπορείς να μετρήσεις το πάχος της κολώνας (μέσα-έξω) και να βρείς τη διαφορά και να διαπιστώσείς αν υπάρχει μονωτικό ή οχι ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dib, δε λέει πουθενά ότι αν έχει κατατεθεί μελέτη θερμομόνωσης και μετά χάθηκε, ο επιθεωρητής είναι υποχρεωμένος να δεχθεί ότι εφαρμόστηκε.

Λέει στη σελ. 50: <<.. και δε συντρέχει εμφανής λόγος αμφισβήτησης της εφαρμογής της, ... τότε ο ενεργειακός επθεωρητής είναι υποχρεωμένος να διεξάγει την επιθεώρηση, λαμβάνοντας ως τιμές.... τις μέγιστες επιτρεπόμενες...>>.

Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Αν δηλαδή συντρέχει λόγος αμφισβήτησης τότε δε θα πάρεις τα Umax. Είτε θα τα υπολογίσεις μόνος σου (σελ. 46 τελευταία παράγραφος), κάτι όμως που είναι εξαιρετικά δύσκολο ή σύμφωνα με τον πίνακα 3.6 (εφόσων διαπιστώσεις τεκμηριωμένα πλημμελή εφαρμογή) θα πάρεις τις τιμές του πίνακα 3.4, δηλαδή με ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία ή χωρίς θερμομόνωση ανάλογα με το τι διαπίστωσες.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βγαινει Β. Σκοπος του ΠΕΑ ειναι να προτεινουμε λυσεις ουτως ωστε το ακινητο να πιασει τις προδιαγραφες του ΚΑ, δηλαδη Β

Ε, τις επιασε...

Αυτό το ήξερα και έλεγα μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που έχασα... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, εγω σου λεω το αλλο πολυ απλο...

Η μελετη θερμομονωσης προβλεπει διπλη γλωσσα και 5εκ μονωτικο, συνολο 27εκ μαζι με το σοβα

Εσυ μετρας παχος 24εκ....

Τη θετεις υπο αμφισβητηση?

Και ποιος σου λεει εσενα οτι το ενα τουβλο δεν ειναι 6αρι?

Και ποιος σου λεει εσενα οτι δε βαλαν μπλοκι 15αρι με μονωση ειτε απο μεσα ειτε απο εξω?

 

Δεν πιστευω να πηγαινεις σε καθε τοιχο και να τον χτυπας μεσα εξω για να ακουσεις τον ηχο... Εγω δεν το κανω παντως...

 

Μετρας το παχος της κολωνας... οκ...

Και πως ξερεις οτι δε βαλανε 2-3εκ παραπανω η λιγοτερο σοβα ωστε να μην το βγαλεις ακριβως?

Η οτι δεν ξεφυγε το καλουπι του μαστορα 2-3 εκ παραπερα...

 

Η οτι, στην τελικη, υπαρχει αποκλιση αναμεσα στα αρχιτεκτονικα και τα στατικα αναφορικα με τις διαστασεις των φεροντων στοιχειων...

 

Συναδελφε δεν ειναι λογικη αυτη. Ολοι ξερουμε τι εφαρμοστηκε στην πραξη αλλα κανεις μας δε μπορει να το τεκμηριωσει ουτως ωστε να ειναι σιγουρος...

Οποτε ακολουθουμε τα της μελετης, τουλαχιστον να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.

Αν ο κανονισμος αλλαξει και μας δωσει μεγαλυτερο περιθωριο ευελιξιας (που επρεπε να εχει ηδη συμβει κατ εμε εξ αρχης) αναφορικα με τις μελετες θερμομονωσης, τοτε το ξανασυζητουσαμε...

 

Τωρα προτιμω να βγαλω το σπιτι ευνοικοτερο απο οτι ειναι παρα να κατηγορηθω, ενδεχομενως, στο μελλον για σκοπιμη υποβαθμιση του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.