Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βγαινει νερο μεσα απο το σπιραλ του σωληνα θερμοσιφωνου


jfrag

Recommended Posts

Διαρροη εχει σιγουρα απο την στιγμη που δακρυζει απ το σπιραλ..

 

Επισης δεν βλεπω λυση παρα μονο εξωτερικα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χαλκός αλλά πολυστρωματική σωλήνα πολυαιθυλενίου και μάλιστα απο τις πιο καλές σωλήνες και πιο ακριβές

Rehau rautitan stabil.

Φίλε μου αυτή η σωλήνα δεν έχω καταλάβει που καταλήγει...Σε ηλιακό εκτός σπιτιού ή σε θερμοσίφωνα;

Αν η σωλήνα έχει διαρροή το ελέγχουμε με πρέσα νερού και με μανόμετρο.

 

Σωστα, ειναι πλαστικη η σωληνα και οχι χαλκος!!

 

Η σωληνα καταλήγει σε ηλιακο θερμοσιφωνα στην ταρατσα!!

 

Ο υδραυλικος που ηλθε ηταν ας το πω ευγενικα, οχι αρκετα εξοπλισμενος για καποιο τετοιο ελεγχο. Ακομα κι αν βρω καποιον και μου πιστοποιησει τη διαροη, υπαρχει δυνατοτητα επισκεύης?

 

Αν μονωσω την εξοδο του σπιραλ για να μη βγαινει η υγρασια σε μενα θα ειναι κακο?

 

Το θεμα υγροποιηση το εχουμε αποκλεισει?

 

Τι ανθρωπος πρεπει να δει το χωρο? υδραυλικος ή μηχανικος και με τι ειδικ´οτητα?

 

Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Διαρροη εχει σιγουρα απο την στιγμη που δακρυζει απ το σπιραλ..

 

Επισης δεν βλεπω λυση παρα μονο εξωτερικα....

 

Αυτο ακριβως μου εχει πει και ο υδραυλικος και σιγουρα θελω να ειναι το τελευταιο που θα κανω...

 

Εσεις θεωρειται απεκλεισμενα ολα τ αλλα ενδεχομενα?

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός υδραυλικός θα βρει λύση στο πρόβλημα. Κοιτώντας τη δουλειά που έκανε ο αρχικός υδραυλικός συνολικά, μου δίνει την εικόνα ότι πρόκειται για προσεγμένη εγκατάσταση. Ακριβά υλικά σωληνώσεων, μονώσεις στις σωληνώσεις (όχι όλες όμως). Αν το σπιράλ δεν έχει απότομες αλλαγές κατεύθυνσης και καταλήγει αυτούσιο μέχρι τον ηλιακό, είναι πολύ πιθανό να μπορεί να εξαχθεί με εξολκέα και να αντικατασταθεί με καινούριο.

 

Όμως, θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτείτε ότι όντως έχει διαρροή αυτός ο σωλήνας, όπως είπε αρχικά και ο aithilenio.

 

Σε ποιον όροφο είσαι και πόσους απέχεις από το δώμα που είναι ο ηλιακός?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός υδραυλικός θα βρει λύση στο πρόβλημα. Κοιτώντας τη δουλειά που έκανε ο αρχικός υδραυλικός συνολικά, μου δίνει την εικόνα ότι πρόκειται για προσεγμένη εγκατάσταση. Ακριβά υλικά σωληνώσεων, μονώσεις στις σωληνώσεις (όχι όλες όμως).

Μηπως γνωριζετε καποιον που να δραστηριοποιηται στα Γλυκα νερα?

Εχει νοημα να φωναξω αυτον που εχει κανει την εγκατασταση?

Αν το σπιράλ δεν έχει απότομες αλλαγές κατεύθυνσης και καταλήγει αυτούσιο μέχρι τον ηλιακό, είναι πολύ πιθανό να μπορεί να εξαχθεί με εξολκέα και να αντικατασταθεί με καινούριο.

Εννοειται τη σωληνα. Σωστα? αρα λοιπον ειναι δυνατον να αντικατασταθει ?

 

Σε ποιον όροφο είσαι και πόσους απέχεις από το δώμα που είναι ο ηλιακός?

 

Ειμαι στο ισογειο και το δωμα ειναι 3 πλακες πιο πανω.

 

Ευχαριστω και παλι.

 

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζετε καποιον που να δραστηριοποιηται στα Γλυκα νερα?

Εχει νοημα να φωναξω αυτον που εχει κανει την εγκατασταση?

 

Εννοειται τη σωληνα. Σωστα? αρα λοιπον ειναι δυνατον να αντικατασταθει ?

 

 

 

Ειμαι στο ισογειο και το δωμα ειναι 3 πλακες πιο πανω.

 

Ευχαριστω και παλι.

 

Γιαννης

 

Nα ξαναελεγθει οτι δεν υπαρχει διαρροη στην ενωση της σωληνας με τον ηλιακο.Οπτικα μπορει να μην φαινεται και να βαλεις ''δαχτυλο'' (το γνωστο σε ολους μας :grin: ) και να εινα υγρο,που σημαινει οτι γλυφει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Nα ξαναελεγθει οτι δεν υπαρχει διαρροη στην ενωση της σωληνας με τον ηλιακο.Οπτικα μπορει να μην φαινεται και να βαλεις ''δαχτυλο'' (το γνωστο σε ολους μας :grin: ) και να εινα υγρο,που σημαινει οτι γλυφει.

 

Η σωληνα φευγει απο το θερμοσιφωνα, αλλου μονωνενη κι αλλου αμονωτη, απο τα 3μετρα υψος, κατεβαινει στο επιπεδο της ταρατσας, και ταξιδευει για καμια 10αρια μετρα μεχρι να μπει μεσα στο κτηριο.

Εκει σηκωνεται μισο μετρο και μπαινει στο κτηριο, κατεβαινει και καταληγει στο κολεκτερ μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που λες ότι σηκώνεται, πριν να μπεί στο κτίριο, κόψε το σπιράλ. Έτσι θα καταλάβεις, αν βγαίνει νερό, ότι έιναι από τον ηλιακό.

Αν δεν βγαίνει είναι από διαρροή πιό χαμηλά, μέσα στο κτίριο. Κατά πάσα πιθανότητα, 'οπως λέει και ο συνάδελφος πιο πάνω η σωλήνα μπορεί να αλλαχτεί, αφού προηγουμένως με πρεσάρισμα επιβεβαιωθεί η διαρροή.

Αν το πρεσάρισμα δεν δείχνει διαρροή, το νερό μπορεί να μπαίνει στο σπιράλ από κάποια τρύπα του, προερχόμενο από οποιαδήποτε άλλη αιτία, εκτός από όλα όσα έχουν λεχθεί εδώ. Τότε.... Καλά κρασιά!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.