Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια περίφραξης


Recommended Posts

Θέλω να καταθέσω φάκελο αδείας για περίφραξη οιοπέδου.

Πως θα βγάλω τα φορολογικά?

Υπάρχει στα προγράμματα (Πολις, WinForam) έργο περίγραξη

οικοπέδου?

Αν και απ' 'ότι ξέρω πάει με αναλυρικό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι η αμοιβή θα βγεί βάση αναλυτικού προϋπολογισμού.

 

Θα υπολογίσεις ποσότητες για εκσκαφές, οπλισμένο σκυρόδεμα, πάσαλοι και συρματόπλεγμα και βάσει αυτού του προϋπολογισμού θα προκύψει και η αμοιβή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

και βέβαια δεν καταθέτεις αμοιβή στο ΤΕΕ. ουτε στην Εθνική Τράπεζα.Εάν θελει απόδειξη, μπορείς να του κόψεις κανονικά και πληρώνεις το ΦΕΜ.Σε καμία περίπτωση όμως η Πολεοδομία δεν θα σου ζητήσει αμοιβές.Την αδεια μικρής κλίμακας υποτίθεται ότι την καταθέτει ο ιδιοκτήτης στην Πολεοδομία και αυτός πάει για έλεγχο.Γι'αυτό τον λόγο δεν απαιτούνται εξειδικευμένα σχέδια.Τουλάχιστον αυτά ζητάνε στην δική μας Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να το κάνω λίγο πιο δύσκολο ; :

Αν κατευθυνθούμε προς έγκριση εργασιών μικρής κλιμακας (πάντα για περίφραξη , π.χ. με κοτετσόσυρμα) , η αμοιβή πώς υπολογίζεται ; Με αναλυτικό προϋπολογισμό ; Η ελάχιστη ; Πώς ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας για άδεια εργασιών μικρής κλίμακας όπως αυτές οι εργασίες περιγράφονται στην απόφαση Υφυπουργού ΠΕΧΩΔΕ5219/03-02-2004, ΦΕΚ114 Δ' τότε δεν απαιτούνται αμοιβές μηχανικών.

 

Άρα είναι στην ευχέρεια του κάθε μηχανικού τι θα ζητήσει.

 

Δεν συντάσσεις προϋπολογισμό βάσει του οποίου θα βγάλεις αμοιβές.

 

Απλά ζητάς ένα ποσόν Α και επ' αυτού "πρέπει" να κόψεις ΑΠΥ και να κάνεις και παρακράτηση 20%.

 

Στο παράδειγμά σου iliekater να τονίσω ότι η περίφραξη με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας επιτρέπεται μόνο στα εκτός σχεδίου και οικισμών.

 

Προσοχή..........η μικρής κλίμακας δε σημαίνει τζάμπα σε καμία περίπτωση.

 

Θα μελετήσεις κάτι, θα επιβλέψεις την κατασκευή του άρα σίγουρα θα πρέπει να πληρωθείς σαν μηχανικός.

 

Μην την παρουσιάζουμε λοιπόν στους ιδιοκτήτες που σας προτιμούν σαν την τζάμπα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι βιτσιόζος και κάνω την ερώτηση ακόμα πιο δύσκολη :

ΙΚΑ πληρώνεται σε μία τέτοια εργασία ;

 

Να προσθέσω και κάτι ακόμα ; :

Κοίταξα την επίμαχη ΥΑ , αλλά δεν είδα κάτι πέρι αμοιβών . Πού αναφέρεται ότι σε περιπτώσεις "Μικρής κλίμακας" δεν βγαίνουν οι αμοιβές με αναλυτικόπροϋπολογισμό ; Η αλήθεια , μιας και το αναφέραμε , είναι πως στο παρελθόν μου ειπώθηκε πως επιβάλονται αμοιβές σε περίπτωση "Μικρής κλίμακας" , αλλά δεν ξέρω πώς να το αντικρούσω ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω ακούσει ποτέ να πληρώνεται ΙΚΑ για μικρής κλίμακας.

 

Σχετικά με τις αμοιβές τώρα. Ο Χ ιδιοκτήτης, συμπληρώνει το έντυπο εργασιών μικρής κλίμακας το πάει στην πολεοδομία, και το πέρνει πίσω. Υπάρχει η δυνατότητα να μην υπογράψει ο μηχανικός πάνω στο έντυπο. Οπότε, υπολογισμός αμοιβής δεν μπορεί να υπάρχει...

 

Φυσικά, αν την όλη διαδικασία την κάνει ο μηχανικός, μαζί με το τοπογραφικό, μαζί και με την πιθανή έγκριση της ΕΠΑΕ και ότι άλλο χρειαστεί, τότε θα πρέπει να αμοιφθεί για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.