Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια περίφραξης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ε) Κατηγορία V

Αρχιτεκτονικές μελέτες που έχουν ως αντικείμενο έργο ή τμήμα έργων των οποίων οι αυξημένες λειτουργικές, αισθητικές ή τεχνικές απαιτήσεις επιβάλλουν αναζήτηση και μελέτη δυσανάλογη προς την δαπάνη εκτέλεσης, όπως εντάξεις μνημείων εν γένει,διαμορφώσεις ελεύθερων χώρων και τοπίου (πλατειών, κήπων, πάρκων, περιβάλλοντος χώρου κτιρίου), περίπτερα εκθέσεων, επίπλωση και εξοπλισμό χώρων, εσωτερικές διακοσμήσεις, εργασίες συντήρησης, αποκατάστασης ή επέμβασης σε κτίρια χαρακτηρισμένα σαν μνημεία, διατηρητέα ή παραδοσιακά.

 

Υποθέτω πως από αυτό μπερδεύτηκε ο συνάδελφος. Η απλή περίφραξη, όμως, δεν νοείται ως διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου. Από εκεί και πέρα είναι πάντα στην επιλογή του μελετητή να αξιολογήσει την εκάστοτε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΑΝΔΡΙΑΝΝΑ

έγραψε

"Αρχιτεκτονικές μελέτες που έχουν ως αντικείμενο έργο ή τμήμα έργων των οποίων οι αυξημένες λειτουργικές, αισθητικές ή τεχνικές απαιτήσεις επιβάλλουν αναζήτηση και μελέτη δυσανάλογη προς την δαπάνη εκτέλεσης, όπως εντάξεις μνημείων εν γένει, διαμορφώσεις ελεύθερων χώρων και τοπίου (πλατειών, κήπων, πάρκων, περιβάλλοντος χώρου κτιρίου),"

 

Αν η περίφραξη είναι κατηγ V τότε τα αρχιτεκτονικά γιατί πηγαίνουν κατηγ Ι-ΙΙ-ΙΙΙ

Ποιές είναι οι αυξ απαιτήσεις σε λειτουργικότητα-αισθητική-τεχνική

Ποιά δυσαναλογία μελέτης και δαπάνης εκτέλεσης είναι αυτή που δεν υπάρχει στις αρχιτ μελέτες κτιρίων και που μόνο στην περίφραξη υπάρχει;

Από που ως που η περίφραξη αφορά διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου κτιρίου;

 

Πιστεύω ότι γίνεται λάθος ερμηνεία της διάταξης. Αν είναι δυνατόν όπως καλά εκφράζεται και ο παραπάνω συν/φος

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ, και η κάθε υπηρεσία, ας έχει ότι γνώμη θέλει, αρκεί να είναι τεκμηριωμένη.

Δηλαδή, Elen Makrod, έβαλες κατηγορία Ι και δεν σου το ενέκριναν?

Link to comment
Share on other sites

Ανδριάνα

Δεν το έθεσα για σένα (προφανώς δεν είδες τα παραπάνω μηνύματά μου)

Το έθεσα γιατί

1. Γενικά θέλω να επισημάνω ότι σύστημα αμοιβών περιφράξεων είναι παράλογο (γιατί θεωρώ ότι είμαστε ή ότι πρέπει να είμαστε λογικοί)

2. πιστεύω ότι αν τον υπάλληλο ΤΕΕ τον αναφέρεις ως επιχειρήματα τα παραπάνω πιστεύω ότι θα αναιρέσει την απάντηση του

Μου έτυχε πολλές φορές σε επικοινωνία μου, μετά την προβολή ευσταθών επιχειρημάτων -μη τους θεωρούμε και αλάνθαστους

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ωραίο είναι ότι ξανατηλεφώνησα στο ΤΕΕ και ανέφερα όλα τα παραπάνω και μου είπαν παλι κατηγορία 5.Μου είπαν ότι πάει ¨ως διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου¨!!!!Τι να σας πω!!!Αλλάζει κάτι αν αντί για κατηγορία 1 βάλεις 5??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

δεν είναι ακριβώς έτσι

κανονικά απαιτείται σε κάθε περίπτωση

απλά επειδή κανέις δεν ελέγχει αν πληρώθηκε κάποιοι κάνουν τους κινέζους

 

φυσικά αν ο γείτονας καλέσει την αστυνομία κλπ τοτε αναγκαστηκα μετά τα ντράβαλα ... θα πληρωθεί και η επίβλεψη κανονικότατα

 

Τι σχέση έχει ο γείτονας με το αν θα πληρωθεί αμοιβή επίβλεψης;

 

Αν αφήσεις "ανοιχτή" μία άδεια περίφραξης ή στέγης είσαι υπεύθηνος για κάθε ατύχημα που μπορεί να γίνει στο οικόπεδο μέχρι να λήξει η άδεια; !!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο η άδεια είναι σε ισχύ (μπορεί να έχει πάρει ισχύ επ αόριστον ) ο επιβλέπων είναι υπεύθυνος.Προφανώς στο αντικείμενο της αδείας

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.