Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου μέσω ΔΟΑΤΑΠ


Recommended Posts

Ως Professional Member γράφεσαι στην Βρετανία μόνο με το BSc. Δε χρειάζεται πείρα. Αλλιώς στην Βρετανία οι απόφοιτοι βρετανικών πανεπιστημίων δε θα θεωρούνταν επαγγελματίες, πράγμα αστείο. Τα CEng και IEng είναι περισσότερο τιμητικοί τίτλοι και δεν έχουν άμεση σχέση με ΕΔ αφού και οι IEng έχουν απεριόριστα ΕΔ. Απλά ο εργοδότης επιλέγει για τις πιο ζόρικες δουλειές έναν που έχει αναγνωριστεί ως CEng για να έχει σίγουρα αποτελέσματα.

 

Επίσης προσωπική πείρα έχω μέσω φίλου μου που φτιάξαμε το φάκελο του μαζί. Ποτέ δε χρειάζόταν να είσαι CEng για να αναγνωριστείς μέσω ΣΑΕΠ. Αυτά τα έλεγαν στην αρχή για να απογοητεύσουν όσους ζητούσαν πληροφορίες από τους "δημόσιους λειτουργούς". Τα ίδια είπαν και στο φίλο μου. Με δική μου παρότρυνση επέμεινε και κατέθεσε το φάκελο του ώστε να απορριφθεί γραπτώς για αυτό το λόγο. Και φυσικά εκαναν μόκο...

 

@eva28 κάνε αίτηση στο ΣΑΕΠ και βάλε δικηγόρο που να ξέρει από τέτοιες υποθέσεις ώστε να χειριστεί το θέμα για να έχεις σίγουρα αποτελέσματα

 

ΥΓ ανεστήθει;!

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, μία ιδέα. Μπορούμε αν γραφτούμε στο ΤΕΕ της Αγγλίας εάν υπάρχει αντιστοιχία με το ΤΕΕ και εδώ να έχουμε ιδιωτική ασφάλιση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι εάν μπορούμε να φύγουμε από το ΤΣΜΕΔΕ, να μεταφέρουμε τις εισφορές που ήδη έχουμε πληρώσει σε κάποια ιδιωτική εταιρία. Επειδή αυτό συνεπάγεται και διαγραφή από το ΤΕΕ γιαυτό ρωτάω εάν υπάρχει αντιστοιχία με το αντίστοιχο φορέα της Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών δε μπορείς με ελληνικό πτυχίο να αποκτήσεις επ. δικαιώματα σε χώρα της ΕΕ, και μετά να τα μεταφέρεις πίσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανών ναι αν ανοίξεις εταιρεία στο εξωτερικό και φτιάξεις εδώ παράρτημα. Και λέω πιθανών γιατί το ΤΣΜΔΕ είναι πολύ περίεργο ταμείο λόγω της σχέσης του με το ΤΕΕ.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να διαγραφείς από ΤΣΜΕΔΕ....Εστω ότι το κάνεις..Μετά θα πρέπει να γίνεις Ceng, (δύσκολο, εμπειρία, εξετάσεις) ή professional member όπως λέει ο stayros αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με Ελληνικό πτυχίο...

Εδώ όμως πως θα δουλεύεις? Αν δεν σου χρειάζεται η υπογραφή καλώς...αλλιώς πως αφού θα πρέπει να είσαι στο ΤΕΕ?

 

ΥΓ..Stayros...Ανεστήθει?? Ωραίες εποχές....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συμφωνία περί μη διπλής ασφάλισης εντός της Ε.Ε. Αν πχ είσαι λογιστής, μπορείς να ανοίξεις ένα λογιστικό γραφείο στη Βουλγαρία και εδώ παράρτημα, ναι μεν θα φορολογείσε στην Ελλάδα αλλα θα πληρώνεις ασφάλεια μόνο στη Βουλγαρία. Το ΤΣΜΕΔΕ είναι όμως πρόβλημα λόγω ακριβώς της σχέσης του με το ΤΕΕ. Ίσως δικαστικώς μπορείς να επιτύχεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι προς διερεύνηση:

1) δηλαδή εάν μπορείς να υπογράφεις μελέτες εγγεγραμμένος στο IMechE για παράδειγμα, αντιστοιχία ΕΔ, εκτιμώ ότι ένας μηχανικός στο IMechE θα έχει τα ίδια ΕΔ με τα αντίστοιχα του ΤΕΕ, για ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός από λίγες ενδεχομένως εξαιρέσεις

2) εάν μπορείς να μεταφέρεις τα λεφτά που έχουμε δώσει στο ΤΣΜΕΔΕ σε κάποια ιδιωτική ασφάλεια, το πιθανότερο είναι ότι τα κρατάνε και τα αποδίδουν μετά στην σύνταξη

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι τον ρόλο του ΤΕΕ στην Αγγλία έχει το Engineeringn Council

 

http://www.engc.org.uk/

 

Edited by ΙΦΠ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.