Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος πυθμένα φρεατίου υδραυλικού ανελκυστήρα


 
gapidianak

Recommended Posts

Τι πάχος προτείνεται? Είδα σε κάποια σχέδια 0,20 είναι οκ δεδομένου ότι είναι ο κύριος αποδέκτης του βάρους του υδραυλικού ανελκυστήρα? Και μάλιστα σημειακά?

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος που περνάει από το έμβολο στην πλάκα στήριξης είναι τουλάχιστον :

Έμβολο-κοιλοδοκός 200 κιλά , θάλαμος-σασί-συρματόσχοινα τροχαλίες κλπ 1000 κιλά , ωφέλιμο φορτίο (ας πούμε 5 άτομα ) 375 κιλά .

Αν οι οδηγοί πακτωθούν κάτω προσθέτουμε άλλα 300 κιλά .

 

Άρα 1900 κιλά για μικρό ανελκυστήρα(3-4 στάσεις 5 άτομα ) και περίπου 2600 κιλά για μεγάλο (7-8στάσεις και 8 άτομα ).

 

Ας βοηθήσει κανένας στατικός τι πλάκα χρειάζεται ακριβώς .

Εγώ πάντως δεν αναλαμβάνω να πω σε πελάτες μου και το αφήνω στον πολιτικό μηχανικό να αποφασίσει.

 

Επίσης επειδή συνεργάζομαι κυρίως με Kleemann στις προσφορές της γράφει Βάρος επί εμβόλου :..........κιλά οπότε αν μου ζητηθεί το έχω έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκτός από το φορτίο του εμβόλου έχουμε και το φορτίο των επικρουστήρων.

 

Με την σύγχρονη λογική περί φορτίων πρέπει να λάβουμε ξεχωριστά χαρακτηριστικές τιμές μονίμων και μεταβλητών δράσεων, με τις τελευταίες να εμπεριέχουν την επιρροή των επιταχύνσεων.

 

Δυστυχώς το ΕΝ1991 δεν βοηθάει σε αυτή την κατεύθυνση και οι τιμές φορτίων που δίνουν οι εταιρίες δεν νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικές.

 

Μέσα στην γενική αβεβαιότητα, μπορεί κάποιος να πιαστεί από τον Κανονισμό Φοστίσεων Δομικών Έργων.

Στο μέρος ΙΙΙ, §7 μας λέει:

 

"Ανελκυστήρες. Δια την ανάρτησιν του ανελκυστήρος υπολογίζονται 1500kg ανά 100kg ωφέλιμου φορτίου του ανελκυστήρος."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.