Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση και απαίτηση για νέες θέσεις στάθμευσης


Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω ένα κατάστημα τροφίμων που νομιμοποίησε το υπόγειο ως χώρο κύριας χρήσης και επίσης κατασκεύασε αποθήκη στον ακάλυπτο. Με τα νέα δεδομένα χρειάζεται επιπλέον θέσεις στάθμευσης?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές νομιμοποίησε, μάλλον εννοείς τακτοποίηση με Ν. 4014/11???

Η δέσμευση θέσεων PARKING θα απαιτηθεί, αν προβείτε σε ενέργειες για έκδοση Ο.Α. Αλλιώς νομίζω ότι δεν το ελέγχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τον 4014. Και δεν υπάρχει χώρος για θέσεις στάθμευσης. Άρα αν δε γίνουν εργασίες που απαιτούν ΟΑ μένει η κατάσταση έως έχειν σωστά; Υπάρχει τρόπος να πειραχθεί η όψη χωρίς να απαιτείται άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δημιουργούνται περισσότερα τετραγωνικά με την τακτοποίηση δημιουργείται απαίτηση για δέσμευση επιπλέον θέσεων στάθμευσης; Τι έχετε κάνει σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή στις όψεις θέλει ΟΑ και (το δύσκολο) συναίνεση συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρώτησα στην πολεοδομία, μου είπαν ότι δεν υπάρχει υποχρέωση γιατί ο τακτοποιημένος χώρος δεν είναι ουσιαστικά νόμιμος, οπότε δεν μπορεί να εμπίπτει στον ΓΟΚ/ ΝΟΚ.

 

Αν κάνω σήμερα αλλαγή χρήσης και όταν εκδόθηκε η άδεια δεν υπήρχε απαίτηση για θέσεις στάθμευσης, με τη σημερινή αλλαγή απαιτούνται;

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.