Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να μετράς το μήκος του τόξου.

 

Θα βάλεις ένα σημαδάκι στο σημείο που ξεκινάει το τόξο και ένα άλλο σημαδάκι στο σημείο που τελειώνει το τόξο.

Με ένα ορθογώνιο τρίγωνο θα χαράξεις δύο ευθείες καθετες στις δύο πλευρές που σχηματίζουν το τόξο και οι οποίες θα διέρχονται

από τα δύο αυτά σημαδάκια.

 

Το σημείο που τέμνονται αυτές οι δύο ευθείες είναι το κέντρο του κύκλου που σχηματίζει το τόξο.

Την ίδια διαδικασία θα την επαναλάβεις για όλες τις καμπύλες γωνίες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μετράς το μήκος του τόξου.

 

Θα βάλεις ένα σημαδάκι στο σημείο που ξεκινάει το τόξο και ένα άλλο σημαδάκι στο σημείο που τελειώνει το τόξο.

Με ένα ορθογώνιο τρίγωνο θα χαράξεις δύο ευθείες καθετες στις δύο πλευρές που σχηματίζουν το τόξο και οι οποίες θα διέρχονται

από τα δύο αυτά σημαδάκια.

 

Το σημείο που τέμνονται αυτές οι δύο ευθείες είναι το κέντρο του κύκλου που σχηματίζει το τόξο.

Την ίδια διαδικασία θα την επαναλάβεις για όλες τις καμπύλες γωνίες.

 

Ωραιος....

 

Σε ευχαριστω και παλι ..

 

Να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

που βρίσκονται οι γραμματοσειρές που έχουν χρησιμοποιηθεί σε κάποιο σχέδιο? πως μπορώ να τις αντιγράψω και που πρέπει να τις επικολλήσω για να διαβάζονται και να μην εμφανλιζονται ερωτηματικά στο σχέδιο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα στο φάκελο Fonts που βρίσκεται στο φάκελο εγκατάστασης του Autocad. Για δες στο C:\Program Files\ αν υπάρχει κάποιος φάκελος Autocad

Στην περίπτωση όμως που σου στείλαν κάποιο σχέδιο που χρησιμοποιεί γραμματοσειρές που δεν είναι εγκαταστημένες στο δικό σου Autocad, θα πρέπει να τους πεις να σου στείλουν και τις γραμματοσειρές που χρησιμοποίησαν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Από τον τρόπο που ρώτησες φαίνεται σαν να σου στείλαν κάποιο αρχείο και λείπαν οι γραμματοσειρές.

Όταν ανοίγεις το αρχείο και αντιληφθεί το Autocad ότι λείπουν οι γραμματοσειρές σου προτίνει να χρησιμοποιήσει κάποιες σε αντικατάσταση αυτών που λείπουν.

Επειδή όμως το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό καλύτερα να πεις από εκεί που σου στείλαν το αρχείο να σου στείλουν και τις γραμματοσειρές.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω το autocad για να κάνω κάποιες διαστασιολογήσεις.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ ξανά το πρόγραμμα και το περιβάλλον του μου είναι τελείως ξένο.

Χρειάζομαι να μάθω τα απολύτως απαραίτητα.Δηλαδή να τραβάω μια γραμμή και αυτή είναι είναι όσο εγώ την θέλω(π.χ.15,5m) με σκοπό ας πούμε να φτιάξω μια κάτοψη.

Έχω εγκατεστημένο στο pc μου την έκδοση 2012.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Προγράμματα σαν το Autocad δεν μαθαίνονται εύκολα θέλουν το χρόνο τους και απαιτούν προσήλωση από τον εκπαιδευόμενο και φυσικά πειραματισμό και εξάσκηση . Ακόμη και για μία απλή κάτοψη .

 

Μπορείς να δείς εδώ ή εδώ για tutorials και μετά να ξεκινήσεις να εφαρμόσεις αυτά που είδες και διάβασες στην πράξη .

 

Δεν μας διευκρινίζεις ποιά είναι τα τελείως απαραίτητα , σίγουρα όμως θα χρειαστείς το χρόνο σου . Αν έχεις δουλειά να παραδόσεις και επείγεσαι , βρες κάποιον άλλο να κάνει την κάτοψη για σένα .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και απο μένα.Μια ερωτηση μοναχα...Το πινακακι στα τοπογραφικα τις διαστασεις το σχεδιαζουμε στο cad?Γιατι καθε φορα μου το φτιαχνει το παιδι στο φωτοτυπαδικο που το εκτυπωνω.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.