Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Καλησπέρα,
 

Έχω ένα σχέδιο το οποίο αποτελείται από γραμμές διαφορετικού πάχους (κάποιες είναι 0,7 και κάποιες 0,35). Εκτυπώνοντας το, οι 0,7 γραμμές φαίνονται πολύ παχιές κάνοντας το σχέδιο δυσανάγνωστο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω και μου διαφεύγει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, lines ειναι

 

Θελεις να ξετικαρεις το "plot object lineweights"  και να τυπωσεις ολο το σχεδιο χωρις παχη? Η εναλλακτικα απο το layer properties αλλαζεις το παχος στο layer που θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Έχω ανοίξει ένα αρχείο dxf στο autocad και τα κείμενα μου τα βγάζει σαν ερωτηματικά. Όταν επιλέγω ένα κείμενο στο style αν αλλάξω από standard σε greeks φαίνεται κανονικά το κείμενο. Πως μπορώ όμως να το κάνω αυτό για όλα τα κείμενα του σχεδίου (είναι όλα ίδιο layer) για να μην τα επιλέγω ενα ενα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κλείδωσε πρώτα τα υπόλοιπα layers εκτός από αυτό που έχει τα κείμενα, μετά επέλεξε τα κείμενα μαζικά με παράθυρο και από τα properties άλλαξε το text style...

Εάν δεν μπορείς από τα properties ίσως έχεις επιλέξει και κάποια γραμμή ή κάποιο άλλο αντικείμενο που βρισκόταν στο ίδιο layer με τα κείμενα. Σε αυτή την περίπτωση άλλαξε το text style από το drop down menu Text Style Control.

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολογιο ... γραφεις..... "style"+enter

 

αλλαζεις τη γραμματοσειρά που αντιστοιχει στο style σε .......ότι θες (βαλε κανενα arial που είναι σιγουρο) και τελος

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο έκανα γιατί όντως υπήρχαν και αλλά στοιχεία στο ίδιο layer! 

Σας ευχαριστώ!!

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.