Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Σε κανένα.

 

Μου δίνει τη δυνατότητα apply μόνο αν αλλάξω μέγεθος πχ από 0.10 σε 0.12 αλλά και πάλι τη γραμματοσειρά δεν την αλλάζει.

Αν πάω μία μία με properties τότε μπορώ να κάνω αλλάγή.

 

Δεν μου λέτε έχει κανένας πρόχειρη την ARIAL_GR να μου στείλει;;;

Link to comment
Share on other sites

οκ ασε να το δω λιγο. αν και δεν το εχω ξανακουσει και ουτε βλεπω να "κυκλοφορει" τετοιο θεμα γενικοτερα.

 

είναι πολύ κλασσικο και ευκολο να αλλαζεις fonts στο style. δεν πρεπει να κολαει πουθενα και ποτε....

 

 

το 13 συνυπαρχει με το 7 στον υπολογιστη???? όχι ετσι???

 

ουτε συνυπηρχαν ποτε???

 

clean install ????

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Θέλω να σχεδιάσω μερικές καμπύλες στο autocad, και από εκεί να πάρω τις συντεταγμένες των σημείων της καμπύλης αλλά με σταθερό βήμα, (πχ κάθε 1mm). 

Υπάρχει κάποιος τρόπος; 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μετατρέπεις τις καμπύλες σε polyline , φτιάχνεις και ενα block (π.χ εναν κύκλο) και τρέχεις την εντολή measure.

θα σου τοποθετήσει το Block ( κύκλο ) με βάση το βήμα που θα δώσεις. Μετά παίρνεςι τις συντ/νες για κάθε κύκλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια παντελώς ηλίθια ερώτηση αρχαριου αλλά επειδή δε θυμάμαι πως γίνεται θα την κάνω:

 

Θέλω να βάλω μια διάσταση aligned σε ένα σχέδιο σε έναν τοίχο αλλά θέλω να τραβήξω τη διάσταση πιο πέρα να μην είναι κολλητά στον τοίχο γιατί έχει κάτι διαστάσεις ανοιγμάτων κλπ.

 

Η απορία μου είναι πως θα κάνω να μην έχει στις δυο άκρες της διάστασης γραμμές που να ενώνουν τις άκρες αυτές με τις γωνιές του τοίχου. Δηλ από την κάθε άκρη του τοίχου να μην ξεκινάει γραμμή προς τη διάσταση αλλά η διάσταση να φαίνεται με το μάτι σε ποιον τοίχο απευθύνεται.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις να κάνεις, αλλα κάθε παράμετρο (από το κείμενο μέχρι τις γραμμές) της διάστασης μπορείς να την αλλάξεις άμεσα απο τα properties.

post-4362-0-97788500-1504818932_thumb.gif

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.