Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεώρηση Βιβλιαρίων για οφειλέτες 2013


evarepo

Recommended Posts

Εσύ Ικαρε αν δεν απατώμαι το έχεις κάνει εδώ και καιρό...

Εμένα με ανησυχεί αυτό που ανέφερε ο tpanag σχετικά με την αντίδραση του υπουργείου. Τι δηλαδή? Όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε? και οι υπόλοιποι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να το έχω κάνει εδώ και καιρό, αλλά και εμένα με παραξένεψε αυτό με την αντίδραση της Μ.Πέμπτης. Δεν έχει αναφερθεί κάτι ούτε από το Υπουργείο ούτε από το ΤΣΜΕΔΕ σαν ανακοίνωση....ούτε από το ΤΕΕ. Αντιθέτος η απόφαση ισχύει κανονικά, σύμφωνα με φίλο που τελείωσε λίγο πριν την Μ.εβδομάδα.

dada έχεις κάνει την αρχική αίτηση, δεδομένου ότι θέλει κάποιο διάστημα μέχρι να το σφραγίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μάνα γιατί με γεννησες σ αυτή τη Χώρα; Σκωτσεζικο ντους μ αυτό το ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ ή όπως αλλιώς το λένε. Είχα κάνει αίτηση από 28/03, μου απάντησαν θετικά μετά από τηλέφωνο που δέχθηκα από ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης στις 07/05 και πήγα χθες περιχαρής 09/05 για να θεωρήσω το βιβλιάριο μου και της συζύγου μου ΚΙ έλαβα ένα μεγαλαπρεπές ΟΧΙ. Η απάντηση που πήρα ήταν να πάρω τηλ την επόμενη εβδομάδα γιατί δεν είναι τίποτα σίγουρο. Βέβαια, όπως μου είπε η υπάλληλος σκέφτονται τον τρόπο ανάκλησης της θεωρησης των βιβλιαρίων που έγιναν σύμφωνα με ΤΗΝ 250 απόφαση της ΔΕ. Αυτά προς ενημέρωση σας. Τα σχόλια δικά σας.

Edited by mvla
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνουν αυτό, καλό θα ήταν να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε έναν τρόπο να μην χρωστάμε τουλάχιστον τον κλάδο υγείας εφόσον δεν μας καλύπτουν. Οκ, τα συντάξιμα αν τα πληρώσουμε κάποια μέρα θα τα πάρουμε (θεωρητικά πάντα...) Αλλά να χρωστάμε με τόκο παροχές που δεν είχαμε... αυτό είναι από τα άγραφα....

Γνωρίζει κανείς βάση ποιας νομοθεσίας γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ ισχυρίζεται (από το τηλέφωνο) οτι για να σου θεωρήσουν βιβλιάριο πρέπει να έχεις εισόδημα κάτω από 10000 (και όχι 30000) τα δυο τελευταία χρόνια.

Πήγα σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ και δέχτηκαν κανονικά την αίτηση μου. Τα περί 10000 αντί 30000 ήταν λάθος της υπαλλήλου, ίσα για να με συγχύσει! :)

Δεν μου ανέφεραν τίποτα για ενστάσεις του υπουργείου ή ανάκληση θεωρημένων βιβλιαρίων.

Περιμένω την απάντησή τους και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μάνα γιατί με γεννησες σ αυτή τη Χώρα; Σκωτσεζικο ντους μ αυτό το ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ ή όπως αλλιώς το λένε. Είχα κάνει αίτηση από 28/03, μου απάντησαν θετικά μετά από τηλέφωνο που δέχθηκα από ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης στις 07/05 και πήγα χθες περιχαρής 09/05 για να θεωρήσω το βιβλιάριο μου και της συζύγου μου ΚΙ έλαβα ένα μεγαλαπρεπές ΟΧΙ. Η απάντηση που πήρα ήταν να πάρω τηλ την επόμενη εβδομάδα γιατί δεν είναι τίποτα σίγουρο. Βέβαια, όπως μου είπε η υπάλληλος σκέφτονται τον τρόπο ανάκλησης της θεωρησης των βιβλιαρίων που έγιναν σύμφωνα με ΤΗΝ 250 απόφαση της ΔΕ. Αυτά προς ενημέρωση σας. Τα σχόλια δικά σας.

 

Να ξαναπάς άμεσα και να ζητήσεις την απόφαση της Δ.Ε. που σε αφορά. Η απόφαση έχει βγει εφόσον βγήκε η δική μου που είχα κάνει αίτηση αργότερα από σένα. Τις κρατάνε στον ΚΥΤ απλά σε ξεχωριστό κλασέρ. Παίζεται κάποιο "βρώμικο" παιχνίδι μεταξύ ΚΥΤ, Υπουργείου και τμήματος "Εισφορών". Να σημειώσω ότι την ημέρα που πήγα και μου έκαναν τους "δύσκολους", στον ΚΥΤ ήταν τοιχοκολλημένη ανακοίνωση που όριζε τις ώρες υποβολής αιτήσεων/θεώρησης βιβλιαρίων μέσω αυτής της διαδικασίας ("καθημερινά 11:00-13:00") ενώ παραλάμβαναν (και παραλαμβάνουν ακόμα όπως είπες) κανονικά αιτήσεις. Συνεπώς κάποιος μας εμπαίζει. Επίσης να σημειώσω την απαράδεκτη στάση του Διευθυντή "Υγείας και πρόνοιας του ΤΣΜΕΔΕ" (Γεώργιου Πρεπούση) στον οποίον αρχικά με παρέπεμψαν και μου είπε τις ασυναρτησίες που μου είπε. Είναι αδιανόητο Διευθυντικό στέλεχος ασφαλιστικού φορέα, να δηλώνει "εγώ υπάλληλος είμαι" ενώ ταυτόχρονα δήλωνε -χωρίς να ντρέπεται- ότι έχει ...30 χρόνια υπηρεσίας, όπως συνέβη στον ακριβώς μπροστά μου συνάδελφο που διαμαρτυρόταν για κάποιο θέμα καταβολής νοσηλίων που καθυστερούσαν. Ο Διευθυντής δεν είναι "απλός υπάλληλος". Αν θεωρεί εαυτόν τέτοιο, είναι ανίκανος να καταλαμβάνει τη θέση που καταλαμβάνει και οφείλει να παραιτηθεί. Ειδικά δε, όταν επιτρέπει και ανέχεται υφιστάμενοί του (όπως συνέβη στην περίπτωσή μου με την εξυπηρετικότατη υπάλληλο του τμήματος Επιστροφών, να αναγκάζονται να παρακάμπτουν την ιεραρχία και να μιλάνε κατευθείαν με τον Πρόεδρο για να προχωρήσει η διαδικασία. Υποπτεύομαι ότι δεν υπάρχει καμία γραπτή εγκύκλιος/απόφαση/διαταγή από το "Υπουργείο" (καθώς μάλλον κάτι τέτοιο δε θα μπορούσε να γίνει λόγω του αυτοδιοίκητου των Ταμείων), παρά μόνο ίσως προφορικές "διαμαρτυρίες" προς κάποιους "λαγούς" με μοναδικό σκοπό για μια ακόμα φορά το "όποιος ψαρώσει"...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

 

5 χρόνια μηχανικός , χρωστάω πλέον τα δυομιση αν δεν με απατά η μνήμη μου. 

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να θεωρήσω το βιβλιάριο χωρίς να πληρώσω τα περίπου 5000?

 

Έχει βγει ο διακανονισμός με τις 48-100 δόσεις ? 

Link to comment
Share on other sites

Προχθές που είχα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ:

  1. Συνάδελφος πριν από μένα στην ουρά που ρώτησε στον Κ.Υ.Τ., τού είπαν όχι.
  2. Εγώ που ρώτησα για τον διακανονισμό μού είπαν ότι ακόμη δεν έχουν ενημερωθεί.
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορώ με κάποιο τρόπο να θεωρήσω το βιβλιάριο χωρίς να πληρώσω τα περίπου 5000?

 

2. Έχει βγει ο διακανονισμός με τις 48-100 δόσεις ? 

Άκυρο... κάποιος μοντ αν μπορεί να συγχωνεύσει τα δύο ποστ...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να θεωρήσω το βιβλιάριο tpanag. Αυτό που μου είπαν ήταν ότι σε όσους πρόλαβαν να κάνουν αιτήσεις και εγκρίθηκαν, θεωρούνται τα βιβλιάρια τους. Για αυτούς που κάνουν αιτήσεις από δω και πέρα το βλέπω δύσκολο. Άλλη κατάφωρη αδικία! Δυστυχώς, ζούμε στη χώρα του παραλόγου. Καλή επιτυχία και επιμονή σε όσους επιχειρήσουν από δω και στο εξής να θεωρήσουν τα βιβλιάρια υγείας σύμφωνα με την 250 απόφαση της ΔΕ. Α να μην ξεχάσω, πάντα να ζητάτε γραπτή απόφαση, εγκύκλιο που να αναιρεί την 250 απόφαση σε περίπτωση που σας αρνηθούν τη θεώρηση του βιβλιαρίου σας.

Edited by mvla
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.