Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφαίρεση ΦΕΜ από αμοιβή


Recommended Posts

αν πάρω 1000 και κόψω απόδειξη για 500 κλέβουμε αμφότεροι το κράτος, μηχανικός και πελάτης. Ο μηχανικός από τη φορολογία του και ο πελάτης από το ΦΠΑ.

 

αν πω στον πελάτη οτι το κόστος της άδειας είναι 1000 και σε αυτό συμπεριλαμβάνω κρατήσεις που βαρύνουν εμένα, τότε κλέβω τον πελάτη γιατί τον κοροϊδεύω και του παρουσιάζω έξοδα δικά μου ως δικά του.

dada τα είπες πολύ καλύτερα από εμένα..... Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ισχύουν σε περπτώσεις που δεν κάνεις καμμία έκπτωση στον πελάτη .

Παλιότερα λειτουργουσαν σαν αμορτισέρ των εκπτώσεων που σχεδον πάντα υπήρχαν.

Τωρα πιά δεν υπάρχουν πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι καταλοιπα των ελαχιστων αμοιβων.

Δεν ξερουμε ουτε τι χρεωνουμε, ουτε με τι επιβαρυνομαστε.

Εδω εφτασε το ΤΕΕ να βγαζει εντολη πληρωμης με συμφωνηθεισα αμοιβη και να ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ στην αμοιβη αυτη τις κρατησεις, που ειναι ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ισχύουν σε περπτώσεις που δεν κάνεις καμμία έκπτωση στον πελάτη .

Παλιότερα λειτουργουσαν σαν αμορτισέρ των εκπτώσεων που σχεδον πάντα υπήρχαν.

Τωρα πιά δεν υπάρχουν πελάτες.

 

Μα στην περίπτωση της έκπτωσης (παλιά γιατί τώρα δεν έχει νόημα) η απόδειξη ήταν μεγαλύτερη από το συμφωνηθέν ποσό, όταν η έκπτωση ήταν μεγαλύτερη από 15%.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δηλαδή κατά το ΤΕΕ αν πάρω από τον πελάτη μου 1000+ΦΠΑ πρέπει να τον στείλω στην τράπεζα να καταθέσει 1000+ΦΠΑ+2%ΤΕΕ. Πολύ λογικό....

Ευτυχώς καταργήθηκε το 2% και ησυχάσαμε. από αυτό τουλάχιστον...

 

Όσον αφορά τις εκπτώσεις, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει ο προσφέρον να συνυπολογίζει τα πάντα στην τιμή που δίνει. Ποιότητα εργασίας, έξοδα (απο χαρτικά μέχρι βενζίνες) και φυσικά κρατήσεις επί της νομίμου. Αν μετά θεωρεί οτι έχει περιθώρια να κατεβάσει την τιμή του ας την κατεβάσει.

 

Υπάρχει όμως μεγάλη σύγχυση. Ακόμα και στο φόρουμ έχει αναρτηθεί από συνάδελφο πρότυπο για συμφωνητικό στο οποίο αναγράφετε οτι κρατήσεις και φεμ επιβαρύνουν τον πελάτη. Και αυτό το χαρτί θεωρεί ο συνάδελφος οτι μπορεί να κατατεθεί στην εφορία νομότυπα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφοι με λίγα λόγια όλες οι κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ, Χαρτόσημο επί ΤΕΕ κ ΤΣΜΕΔΕ, Κρατήσεις ΟΓΑ, Κρατήσεις ΦΕΜ, Κρατήσεις ΕΤΕ) βαρύνουν το μηχανικό και θα αφαιρεθούν από την αμοιβή μηχανικού που υπολογίζει το σύστημα του ΤΕΕ. Εξαίρεση αποτελεί το ΦΠΑ το οποίο βαρύνει έξτρα τον πελάτη?

 

Εγώ στο συμφωνητικό λοιπόν αναγράφω τη συμφωνηθήσα αμοιβή + ΦΠΑ ως πληρωτέο, έπειτα κάνει αυτόματα η τράπεζα τις κρατήσεις χώρια από το ΦΕΜ το οποίο αποδίδω προσωπικά στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε πρεπει να κατσεις να διαβασεις ολα τα θεματα "περι αμοιβων για εκδοση ΟΑ"

 

Οι μονες εισφορες που βαραινουν το μηχανικο ειναι τα "υπερ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ".

Παλιοτερα και οι κρατησεις "υπερ ΤΕΕ"

 

Το ΦΕΜ ειναι ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ, ουτε εισφορα ειναι, ουτε κρατηση.

Link to comment
Share on other sites

Πελάγωσες...

Πάμε να τα βάλουμε σε σειρά.

Υπάρχουν κρατήσεις και εισφορές μηχανικού και εργοδότη. Το πρόγραμμα υπολογίζει τον προϋπολογισμό του έργου και βάση αυτού τις νόμιμες αμοιβές και τις κρατήσεις. Εσύ, αποφασίζεις τι αμοιβή θα ζητήσεις από τον πελάτη σου. Οι νόμιμες έχουν καταργηθεί. Επί αυτής της αμοιβής υπολογίζεις ΦΠΑ το οποίο βραδύνει τον πελάτη. Εσύ θα πληρώσεις προκαταβολή φόρου ΦΕΜ επι της συμφωνηθείσας, η οποία βαρύνει εσένα και στο τέλος του οικονομικού έτους θα συμψηφιστεί με το συνολικό φόρο που θα πρέπει να πληρώσεις στο κράτος.

 

Από της κρατήσεις και εισφορές που υπολογίζει το πρόγραμμα εσύ υποχρεούσε να καταβάλεις 3% σε ΕΜΠ + ΤΣΜΕΔΕ (μαζί με χαρτόσημο που δεν θυμάμαι πόσο είναι). Αυτό το πληρώνεις με ειδικό έντυπο στην τράπεζα Αττικης η στην ΕΤΕ. Πολλά προγράμματα το χαρτόσημο το περνούσαν στα φορολογικά και πληρωνόταν στη ΔΟΥ. Το σημερινό έντυπο αναφέρει στο κάτω μέρος οτι πληρώνετε με το αυτό γραμμάτιο στο ταμείο της τράπεζας. Οπότε μπορείς να το αφαιρέσεις από τα φορολογικά, αν υπάρχει. (δε μιλάμε για κανα μεγάλο ποσό, αλλά για να είμαστε ακριβής και να ξέρουμε τι πληρώνουμε και που).

 

Εισφορά υπέρ ΤΕΕ καταργήθηκε. Αλλά και αυτό ήταν δική μας υποχρέωση για την ιστορία.

 

Όλα τα υπόλοιπα βαρύνουν τον πελάτη (προκαταβολή ΙΚΑ, υπέρ ΟΓΑ, ψηφισμα ΚΗ)

 

Νομίζω τα θυμήθηκα όλα. Είναι και πολλά παναθεμα τα :)

 

Αν παρέλειψα κάτι, συνάδελφοι διορθώστε με.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από της κρατήσεις και εισφορές που υπολογίζει το πρόγραμμα εσύ υποχρεούσε να καταβάλεις 3% σε ΕΜΠ + ΤΣΜΕΔΕ (μαζί με χαρτόσημο που δεν θυμάμαι πόσο είναι).

 

To ΕΜΠ τι είναι? Δε το βλέπω στις κρατήσεις. Είναι το ίδιο με το ΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΠ = Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο

ΕΤΕ = Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας

 

Εισφορές επί της νόμιμης αμοιβής μηχανικού 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και 1% υπέρ ΕΜΠ και 2,4% επί αυτών για Χαρτόσημο ΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.