Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι Χώροι σε πολυκατοικία χωρίς καταστατικό


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Πελάτης μου ανέθεσε να τακτοποιήσω το διαμέρισμά του σε 4όροφη πολυκατοικία. Στην πολυκατοικία υπάρχουν 4 διαμερίσματα ίδια, ένα σε κάθε όροφο. Το συγκεκριμένο είναι στον 4ο. Η αυθαιρεσία του διαμερίσματός του (όπως συμβαίνει και στα υπόλοιπα διαμερίσματα) είναι ότι οι δύο φωταγωγοί που παρουσιάζονται στα σχέδια της αδείας (1973) δεν κατασκευάστηκαν ποτέ, με αποτέλεσμα τώρα να έχουν περιέλθει στα ωφέλημα τετραγωνικά των διαμερισμάτων.

 

Λόγο του ότι έχουμε κοινόχρηστους χώρους, αρχικά έψαξα με συμβολαιογράφους τα συμβόλαια που υπήρξαν, μήπως βρω σχέδια που να απεικονίζουν τα διαμερίσματα στην πραγματική τους κατάσταση, όμως δεν είχε επισυναφθεί κανένα σχέδια. Επομένως για την τακτοποίηση των κοινόχρηστων αυτών χώρων, για την συγκεκριμένη και μόνο ιδιοκτησία, θα πρέπει να πάρω συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία δεν έχει καταστατικό ή κανονισμό...

 

Το πρόβλημα: ένας εκ των ιδιοκτητών φοβούμενος τον οποιοδήποτε έλεγχο από την πολεοδομία (...), συμβουλεύτηκε δικηγόρο ο οποίος τον έβαλε να δώσει μία Υπεύθυνη Δήλωση προς υπογραφή στον πελάτη μου, με την οποία να δηλώνει ότι σε πιθανό έλεγχο - επιβολή προστίμου στην δική του ιδιοκτησία, ο πελάτης μου να αναλάβει να του πληρώσει όλα τα έξοδα (!!!!!). ΚΑΤ' ΕΜΕ ΑΠΛΑ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ...

 

Παρακαλώ πολύ αν έχετε κάποια γνώμη που μπορεί να με βοηθήσει ή αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή ακόμα αν μπορώ να αποφύγω την όλη διαδικασία θα ήμουν ευγνώμων...

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτα,....

 

αλλα, αυτος ο "αλλος" δεν σκοπευει να τακτοποιήσει την δική του αυθαιρεσία???!!!

Αρα, πρώτα, ας πει καποιος στον "αλλον" οτι αν δεν τακτοποιήσει και αυτος, στο μελλον δεν θα μπορει να πουλήσει ποτέ...

 

Η λυση ειναι απλη,

Η καταληψη των "κοινοχρηστων" ειναι απο το ετος 1973, δλδ πανω απο 20 χρονια και την ηξεραν και την αποδεχθηκαν όλοι...

Την ίδια αυθαιρεσία εχει κανει και ο "αλλος"...

τακτοποιείς μονος σου

και αν τολμήσει να σε καταγγειλει ο "αλλος" τον καταγγέλνεις και εσυ...

 

[μπορει να μην ειναι απολυτα "ορθό" αλλα δεν βλέπω αλλη λυση..

-θα περιμενουμε να ακουσουμε βεβαιως και αλλες γνωμες....]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το πάνω χέρι το έχει αυτός που θέλει να τακτοποιήσει δηλαδή αυτός που θέλει να είναι νόμιμος. Μπορεί λοιπόν εύκολα να αντιστρέψει τον εκβιασμό και να πει "βάλε υπογραφή συναίνεσης να τακτοποιήσω μόνο τα δικά ΜΟΥ ή φωνάζω την πολεοδομία και μας υποχρεώνει να τακτοποιήσουμε ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ". Και να πάει να κουρευτεί και ο άλλος και ο δικηγόρος του με τις εκβιαστικές υπεύθυνες δηλώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... είναι αλήθεια μου ξεδιαλύνατε τις σκέψεις

 

Αυτό που πρέπει να γίνει λοιπόν είναι να μάθει σωστά αυτός ο άνθρωπος τι θα γίνει αν δεν τακτοποιήσει και την δική του αυθαιρεσία (ήρεμα και ωραία) και στο τέλος βλέπω πολύ καλή την λύση του "φωνάζουμε την πολεοδομία και μας υποχρεώνει να το τακτοποιήσουμε και τους δύο"

 

**Πραγματικά απορώ με το θράσος κάποιων (και κυρίως του δικηγόρου του) να καταφεύγουν σε εκβιασμούς, ενώ είναι ήδη παράνομοι...

Link to comment
Share on other sites

ΟΡΙΣΜΟΙ

 

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ > Ο άνθρωπος που για κάθε πρόβλημα ψάχνει να βρει μία λύση.

Δ.Υ > Ο άνθρωπος που για κάθε λύση ψάχνει να βρει ένα πρόβλημα

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ > Ο άνθρωπος που για κάθε πρόβλημα ψάχνει πως να δημιουργήσει ένα μεγαλύτερο (εξαιρούνται οι παρόντες νίντζα!)

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Με αυτά που έγραψες άρχισαν να κτυπάνε καμπανάκια στο μυαλό μου!

Ερώτηση: Αν κάποιος έχει καταλάβει και χρησιμοποιεί αυθαίρετα κοινόχρηστο χώρο πάνω από 20ετία (όπως στην παραπάνω περίπτωση) τότε δεν μπορεί να αποκτήσει την κυριότητα του χώρου με χρησικτησία;

Αν ναί τότε παύει να είναι κοινόχρηστος χώρος και δεν απαιτείται συναίνεση.

(Βέβαια πιθανόν κάτι να μου ξεφεύγει)

Link to comment
Share on other sites

arceo

και βεβαια αυτο εννοώ...

δλδ. για διαμερισματα που χτισθηκαν εδω και 30-50 χρονια,

κάποια εχουν πουληθει 3-4 φορές "εν τοις ορίοις του" όπως εγραφε τόοοτε στο χειρογραφο συμβόλαιο ο συμβολαιογράφος

κάποια απο αυτα εχουν παρθεί απο πλειστηριασμό...

κάποια απο αυτα κληρονομήθηκαν...

και εχουν "καταλαβει" τμήμα του διαδρομου ή του φωταγωγού ...απο τοτε που χτισθηκαν...

 

Ποιά "συναινεση" θα ζητήσουν σήμερα κάποιοι που αγορασαν πριν 4-5 χρονια, απο τους άλλους συνιδιοκτήτες, οι οποίοι αγνοούν οτι εχουν και οι ίδιοι το αυτο ή μεγαλυτερο προβλημα???...

 

Ειναι η καθαρά προσωπικη μου αποψη στο θεμα αυτό...

 

υγ

στις 31-1-2013 θα "ειχε" τελειωσει η κωδικοποιηση-εναρμονιση-διορθωση του 4014.

Τωρα "πηγε" στις 31-5-2013

Πριν δυο μερες ο Καλαφατης ανακοινωσε οτι "την Ανοιξη" θα ειναι ετοιμοι...

 

όποτε και να γινει, το ΤΕΕ, είτε σαν εξειδικευμένο θεσμικο οργανο είτε σαν Συμβουλος του Κρατους, οφειλει να συγκεντρωσει τα δεκαδες ερωτηματα, που επανειλημενα εχουν εδω αναφερθει, και να εισηγηθει "λυσεις"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

kostaras4: Νομίζω ότι ακόμα και αν υπογράψει ο πελάτης σου τέτοια δήλωση, δεν έχει τρόπο ο "εκβιαστής" να του πάρει τελικά τα χρήματα. Άλλωστε η ΥΔΟΜ θα επιβάλλει τα πρόστιμα στον ιδιοκτήτη, τον κάτοχο, τον νομέα ή τον επικαρπωτή του αυθαιρέτου (άρθρο 17 του 1337) και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τα επιβάλει στον πελάτη σου στηριζομενη σε αυτή την Υ/Δ.

 

dimitris GM: Τι ένδικα μέσα μπορεί να ασκήσει κανεις για μη τήρηση ιδιωτικής συμφωνίας βασει Υ/Δ και τι τύχη μπορεί να έχουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Πελάτης μου ανέθεσε να τακτοποιήσω το διαμέρισμά του σε 4όροφη πολυκατοικία. Στην πολυκατοικία υπάρχουν 4 διαμερίσματα ίδια, ένα σε κάθε όροφο. Το συγκεκριμένο είναι στον 4ο. Η αυθαιρεσία του διαμερίσματός του (όπως συμβαίνει και στα υπόλοιπα διαμερίσματα) είναι ότι οι δύο φωταγωγοί που παρουσιάζονται στα σχέδια της αδείας (1973) δεν κατασκευάστηκαν ποτέ, με αποτέλεσμα τώρα να έχουν περιέλθει στα ωφέλημα τετραγωνικά των διαμερισμάτων.

 

Λόγο του ότι έχουμε κοινόχρηστους χώρους, αρχικά έψαξα με συμβολαιογράφους τα συμβόλαια που υπήρξαν, μήπως βρω σχέδια που να απεικονίζουν τα διαμερίσματα στην πραγματική τους κατάσταση, όμως δεν είχε επισυναφθεί κανένα σχέδια. Επομένως για την τακτοποίηση των κοινόχρηστων αυτών χώρων, για την συγκεκριμένη και μόνο ιδιοκτησία, θα πρέπει να πάρω συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία δεν έχει καταστατικό ή κανονισμό...

 

Το πρόβλημα: ένας εκ των ιδιοκτητών φοβούμενος τον οποιοδήποτε έλεγχο από την πολεοδομία (...), συμβουλεύτηκε δικηγόρο ο οποίος τον έβαλε να δώσει μία Υπεύθυνη Δήλωση προς υπογραφή στον πελάτη μου, με την οποία να δηλώνει ότι σε πιθανό έλεγχο - επιβολή προστίμου στην δική του ιδιοκτησία, ο πελάτης μου να αναλάβει να του πληρώσει όλα τα έξοδα (!!!!!). ΚΑΤ' ΕΜΕ ΑΠΛΑ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ...

 

Παρακαλώ πολύ αν έχετε κάποια γνώμη που μπορεί να με βοηθήσει ή αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή ακόμα αν μπορώ να αποφύγω την όλη διαδικασία θα ήμουν ευγνώμων...

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

 

συναδερφε αφου δεν έχει καταστατικό πως ξερεις οτι οι φωταγωγοί στη σύσταση χαρακτηρίζονται "κοινόχρηστοι'';Μπορει να ειναι απλως κοινοκτητοι

Το ρωταω αυτο γιατί στην προσπάθεια μου να ξεδιαλύνω τα θέματα στις συνιδιοκτησιές εχω σκεφτει το εξης το οποιο μπορει και ν ακουστει παραλογο:

ο 4014 ζητα συναινεση στα "κοινοχρηστα τμηματα".Κοινοχρηστα ειναι τα τμηματα που στο συμβολαιο χαρακτηρίζονται ως "κοινοχρηστα" και οχι σαν "ακαλυπτοι χωροι" ή κατι άλλο..Οταν λοιπον ειναι μονο κοινοκτητα, που σημαινει οτι ο,τι κανεις πανω σ αυτα ειναι εξ΄αδιαιρετου ιδιοκτησιες, ο 4014 σου δινει την δυνατοτητα να τακτοποιησει ενας εκ των ιδιοκτητων.....Δεν εχω ρωτησει ακομα δικηγορο αλλα αν μου το επιβεβαιωσει δικηγορος νομιζω οτι θα σταματισουν πολλοι εκβιασμοι με τις συναινεσεις.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

- Μέτα από ερώτησή μου σε Δικηγόρο, πήρα την απάντηση ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν μπορούν να περιέλθουν με χρησικτησία σε μια ιδιοκτησία. Δηλαδή χρησικτησία σε κοινόχρηστο χώρο δεν υπάρχει. Βλέπεις να υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτό;; Η εννοείς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα σωστά;;

- Επίσης θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η απάντηση στο ερώτημα του armenopoulos περί μη τήρησης της συμφωνίας με Υ.Δ.

 

armenopoulos

- Προφανώς και η ΥΔΟΜ θα επιβάλλει τα πρόστιμα στον κύριο της ιδιοκτησίας, αλλά μέσω αυτής της "Υ.Δ. - εκβιασμό" θα του επιβάλλει να πληρώσει τα πρόστιμα.

 

ioannat

- Δυστυχώς δεν υπάρχει καταστατικό της πολυκατοικίας, το οποίο δεν ξέρω βέβαια αν θα μου έλυνε το πρόβλημα...

- Όσο για το συμβόλαιο του διαμερίσματος αναφέρει: "...ολόκληρο τον τέταρτο (4ο) υπέρ το ισόγειον κύριο όροφο (4ος εξώστης), συγκείμενο εξ ενός διαμερίσματος εμβαδού μικτού μετά των κοινοχρήστων μέτρων τετραγωνικών εκατόν τριάντα (130,00) αποτελούμενου ..., μετά του αναλογούντος σ' αυτό ποσοστού οικοπέδου δέκα οκτώ χιλιοστών (18/1000) εξ αδιαιρέτου επί του όλου οικοπέδου της οικοδομής και των κοινοκτήτων και κοινοχρήστων χώρων, μερών και εγκαταστάσεων αυτής,..."

 

- Μου κάνει εντύπωση στο συμβόλαιο που δεν αναφέρει τετραγωνικά διαμερίσματος...

 

 

*παραθέτω την κάτοψη του ορόφου διαμερίσματος για να έχετε εικόνα. Βέβαια και η γενικότερη συζήτηση πάντα είναι εποικοδομητική...

post-3742-0-43580800-1361137131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.