Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηδενική αμοιβή


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

προσπαθώ να κάνω ρύθμιση στο πατρικό του πάτερα μου και απαιτεί να περάσει από σύστημα αμοιβών. Το ΤΕΕ μου βγάζει ότι θέλει 1000 ευρώ ως ελάχιστη αμοιβή. Το είδα και έχω μείνει εμβρόντητη. σίγουρα είναι σωστά  ή κάνω κάτι λάθος;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, irene2012 said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

προσπαθώ να κάνω ρύθμιση στο πατρικό του πάτερα μου και απαιτεί να περάσει από σύστημα αμοιβών. Το ΤΕΕ μου βγάζει ότι θέλει 1000 ευρώ ως ελάχιστη αμοιβή. Το είδα και έχω μείνει εμβρόντητη. σίγουρα είναι σωστά  ή κάνω κάτι λάθος;

Δεν κάνεις κανένα λάθος. Η νόμιμη αμοιβή που προκύπτει (με το τότε έγγραφο του ΤΕΕ για το ν. 4014/11 το οποίο δεν άλλαξε μέχρι σήμερα) ήταν 4,5 ημέρες απασχόλησης για μηχανικό 10-20 έτη. Περίπου έβγαινε αν θυμάμαι καλά κοντά στα 1570 Ευρώ. Πάνω σε αυτή την αμοιβή αν έβαζες τοπογραφικό και αποτύπωση θα πήγαινε ακόμη ψηλότερα. Με την κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών δεν έχεις καμία υποχρέωση να συμφωνήσεις την προκύπτουσα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ αμοιβή. Κάποιος μπορεί να συμφωνήσει μεγαλύτερη ή μικρότερη αμοιβή. Στην δική σου περίπτωση (εργασία σε οικογενειακό ακίνητο) θα βάλεις μια μικρή αμοιβή (διάλεξε εσύ το νούμερο) έστω 100 Ευρώ και θα εκδόσεις ΑΠΥ με την ένδειξη αυτοσύμβαση (ρώτησε τον λογιστή σου για επιβεβαίωση).  Αποδίδεις ΦΕΜ (γίνεται ηλεκτρονικά και άκοπα πλέον με τους κωδικούς σου στο taxinet). Ετοιμάζεις και ένα συμφωνητικό με την υποτιθέμενη συμφωνηθείσα αμοιβή των 100 Ευρώ και δεν ασχολείσαι περαιτέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.