Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηδενική αμοιβή


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει σχολιαστεί στο γενικό θέμα με τις αμοιβές, αλλά ήθελα να θίξω τις εξής περιπτώσεις που θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν το μηδέν εκεί που συμπληρώνουμε τη συμφωνειθήσα αμοιβή στο σύστημα ΤΕΕ:

 

1) Πελάτης με παίρνει για 4η (!!!!) φορά να εκδώσω βεβαίωση για το ίδιο ακίνητο, καθώς κάθε φορά χαλάει η αγοραπωλησία. Με δεδομένο ότι κάνω την αυτοψία και δεν υπάρχει καμία αλλαγή, θα του κόβατε κάτι; Στις προηγούμενες φορές πήρα από κάτι ελάχιστο, 30 € ίσα για τη βενζίνη και τα προς απόδοση στο κράτος. Αλλά πλέον ντρέπομαι να του ζητήσω άλλα χρήματα. Σκέφτομαι πλέον να γράψω μηδέν, και στα σχόλια να γράψω πως εκδίδεται ατελώς καθώς αντικαθιστά τις βεβαιώσεις τάδε, τάδε και τάδε που εκδόθηκαν και δε χρησιμοποιήθηκαν λόγω παρέλευσης της ημερομηνίας ισχύος τους.

 

2) Μεταβίβαση διαμερίσματος+αποθήκης+2 θέσεων στάθμευσης, όλα με χιλιοστά επί του οικοπέδου, άρα συνολικά 4 βεβαιώσεις! Προφανώς και η αμοιβή δεν τετραπλασιάζεται, οπότε είτε διαιρείς τις αμοιβές σε όλα, είτε τα βάζεις όλα στη βεβαίωση του διαμερίσματος που είναι και όλη η δουλειά, και για τα υπόλοιπα αναφέρεις πως η εν λόγω βεβαίωση συνοδεύει την τάδε βεβαίωση μεταβίβασης του διαμερίσματος ίδιου ιδιοκτήτη στην ίδια διεύθυνση τα οποία μεταβιβάζονται συνολικά

 

3) Μεταβίβαση για ακίνητο δικό μου, ή συγγενή πρώτου βαθμού. Εδώ προσωπικά επειδή μου έχει τύχει, έχω βάλει μια αμοιβή 10 € - στην πράξη προφανώς δεν υπάρχει καμία αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

50€ παίρνει ένας εργάτης για ένα μερεμέτι που θα σου κάνει και ο υδραυλικός για να σου βάλει μία βρύση (λέω γω τώρα). Αν τους φωνάξεις 4 φορές γιατί θέλεις κάτι ακόμα δεν θα σε χρώσουν? Πάρε ένα 50€ για το θεαθήναι!!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά ο μηχανικός αμοίβεται χειρότερα από τον υδραυλικό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

1 ευρω θα εβαζα εγω....χωρις δικαιολογια χωρις τπτ....ΖΗΤΩ Η ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ

 

 

Κοβεις και την αποδειξη σου καθαρα και νομιμα στα 1,23.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, κανονικά, θα πρέπει να χρεωθεί η βεβαίωση και κοπεί ξανά ΑΠΥ. Διότι απ'τη μία, δε φταίς εσύ που δε γίνεται η δουλειά του πελάτη, αλλά και απο την άλλη, πως να ξαναπληρωθείς για 2η, 3η, 4η φορά;

 

Εχω καταλάβει, πως είμαστε εν τέλει πιο φιλότιμοι σα κλάδος, δεν εξηγείται αυτό, τουλάχιστοι οι περισσότεροι.

 

Αλλά και οι πελάτες (ορισμένοι) εχουν πιάσει το νόημα και μας περνάνε για μλκς.

 

Εγώ στη περίπτωση σου, θα το επανέφερα στην προσωρινή υποβολή, και θα ξανατύπωνα τη βεβαίωση (κι ας βγάζει το ηλίθιο σύστημα βεβαίωση μη αυθαιρεσιών) με σημερινή ημ/νια Η οταν σου πει ο πελάτης "πεφτουν οι υπογραφές, τυπωσε τη".

 

Γενικότερα συμβουλή μου ειναι να ζητάς απ'το πελάτη για ΔΙΚΗ του ασφάλεια (οικονομική...) να σου λέει πότε να εκδόσεις τη βεβαίωση. Φυσικα να την έχεις πληρωθεί. Εγώ πλέον ετσι κάνω, διότι ειχα κανα 2 διενέξεις με πελάτες και βγήκα και μ****ας απο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

2) Μεταβίβαση διαμερίσματος+αποθήκης+2 θέσεων στάθμευσης, όλα με χιλιοστά επί του οικοπέδου, άρα συνολικά 4 βεβαιώσεις! Προφανώς και η αμοιβή δεν τετραπλασιάζεται, οπότε είτε διαιρείς τις αμοιβές σε όλα, είτε τα βάζεις όλα στη βεβαίωση του διαμερίσματος που είναι και όλη η δουλειά, και για τα υπόλοιπα αναφέρεις πως η εν λόγω βεβαίωση συνοδεύει την τάδε βεβαίωση μεταβίβασης του διαμερίσματος ίδιου ιδιοκτήτη στην ίδια διεύθυνση τα οποία μεταβιβάζονται συνολικά

Ή μπορείς να πάρεις κανονική αμοιβή για το διαμέρισμα και πχ. 50 ευρώ για κάθε ένα από τα υπόλοιπα (αποθήκη και ΘΣ).
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ στη περίπτωση σου, θα το επανέφερα στην προσωρινή υποβολή, και θα ξανατύπωνα τη βεβαίωση (κι ας βγάζει το ηλίθιο σύστημα βεβαίωση μη αυθαιρεσιών) με σημερινή ημ/νια Η οταν σου πει ο πελάτης "πεφτουν οι υπογραφές, τυπωσε τη".

 

Δε μπορεί να το κάνει αυτό, το λέει ξεκάθαρα το ΤΕΕ στις διευκρινίσεις, ότι δε νοείται αίτημα για επαναφορά στην προσωρινή υπαγωγή, λόγω λήξης της ισχύος της βεβαίωσης. πρέπει να εκδοθεί καινούρια βεβαίωση
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Θέλω να κάνω τακτοποίηση (4178) στο σπίτι του πατέρα μου στο χωριό όπου έχει φτιαχτεί ένα επιπλέον δωμάτιο χωρίς Ο.Α. Αν βάλω στο σύστημα συμφωνημένη αμοιβή 0 θα το δεχτεί; Αν ναι, χρειάζεται παρόλα αυτά να εκδοθεί εντολή πληρωμής απο το σύστημα του ΤΕΕ ώστε να γίνει upload στο σύστημα του 4178; Χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έβαζα μια τιμή από φθηνή έως λογική (στο κάτω όριο του Μ.Ο. των υπολοίπων τιμών σου) για πολλούς λόγους. Ένας είναι ότι στις τιμές δεν έχεις να κάνεις μόνο με το ΤΕΕ, αλλά κυρίως με την εφορία. 'Άλλος ότι δεν είναι πάντα καλό να εμφανίζεις μικρά έσοδα. Εγώ σε βεβαίωση μη αυθαιρεσίας σε ακίνητο που μου ανήκει 100% έκοψα απόδειξη 150 € (με ΦΠΑ).

Για βεβαίωση δεν χρειάζεται να περάσεις από το σύστημα αμοιβών, για ρύθμιση χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.