Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μας δουλεύουν!


arcgeo

Recommended Posts

Για όσους συναδέλφους είναι Εργολήπτες Δημοσίων Έργων:

Ξέρετε ότι πρόσφατα το εφάπαξ του ΤΠΕΔΕ από 27.000 (για 30χρονη δραστηριότητα) έγινε 4.475,55;

Η ελάχιστη ετήσια εισφορά του ΤΠΕΔΕ είναι 162,81.

Ειρωνεία; Αν κάποιος καταθέτει κάθε χρόνο επί 30 χρόνια τη συνδρομή του σε μια Τράπεζα με ένα μέσο επιτόκιο 2% θα είχε μαζέψει σήμερα 6.736 ευρώ.

Βέβαια μπορεί να είχαν ξεσηκωθεί τα συνδικαλιστικά μας όργανα και εγώ να απουσίαζα σε άλλον πλανήτη και να μην το πήρα είδηση.

Link to comment
Share on other sites

έγινε μείωση στο 80% νομίζω

θα πάρουμε τα λεφτά που έχουμε δώσει πίσω κάποια στιγμή κι αν θα τα πάρουμε μέχρι τότε

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξαναναφέρει το θέμα.

 

Αν γνωρίζει καποιος συνάδελφος πως κινούνται καποιες διαδικασίες αντίδρασης, να προσπαθήσουμε και εμείς.

 

Ποιός ο λόγος να δίνω 332.76ε καθε έτος στο ΤΠΕΔΕ και να μην τα βάζω σε ένα συνταξιοδοτικό στη τράπεζα που θα πάρω και μεγαλύτερο τόκο; Για να συντηρώ τους υπαλλήλους εκεί;

Πως ειναι δυνατόν ένας ΕΔΕ με ενα έργο το χρόνο και ένας με 50 να πάρει το ιδιο εφάπαξ; μη ξεχνάμε το 1% επι των λογαριασμών.

 

Αν επίσης, καποιος συνάδελφος γνωρίζει, με τις αλλαγές στα ασφαλιστικά, υποχρεούμαστε να πληρώνουμε ΤΠΕΔΕ; διότι οτι γλυτώσουμε, ειναι προς όφελος μας. Διότι 332ε γιατι να τα χαρίζουμε πρακτικα; Μας τα μαζεύουν και θα μας τα δώσουν πίσω σε 30 χρόνια;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πως ειναι δυνατόν ένας ΕΔΕ με ενα έργο το χρόνο και ένας με 50 να πάρει το ιδιο εφάπαξ; μη ξεχνάμε το 1% επι των λογαριασμών.

 

 

Συνάδελφε το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ΤΣΜΕΔΕ.

Φαίνεται πως εμείς οι μηχανικοί είμαστε πολύ έξυπνοι άνθρωποι... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι κάποια στιγμή θα κινηθεί νομικά το ΕΤΑΑ (ακα Γαμβρίλης) για τη μείωση 80% και επίσης υποτίθεται ότι σύντομα θα πρέπει να έχουμε (νομικά) νέα για το κατά πόσον είμαστε ακόμα υποχρεωμένοι να πληρώνουμε ΤΠΕΔΕ!

Κατά τα άλλα:

 

 

snapback.pngKane, στις 17 Φεβρουάριος 2013 - 09:26, έγραψε:

 

 

Πως ειναι δυνατόν ένας ΕΔΕ με ενα έργο το χρόνο και ένας με 50 να πάρει το ιδιο εφάπαξ; μη ξεχνάμε το 1% επι των λογαριασμών.

 

 

Συνάδελφε το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ΤΣΜΕΔΕ.

Φαίνεται πως εμείς οι μηχανικοί είμαστε πολύ έξυπνοι άνθρωποι... :smile:

 

Συμφωνώ εις την ν!.

Edited by AKK
Link to comment
Share on other sites

η μείωση έγινε γιατί δεν έλαβαν υπόψη το 1% επί των έργων και πάνω εκεί θα γίνει η οποιαδήποτε κίνηση

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ πάντα θεωρούσα παράλογο να έχει δώσει κάποιος περίπου 6000 ευρώ και να πάρει 30000

αποταμιευτικό ( δίνω 369 ευρώ το χρόνο ) που έχω κάνει στην αγροτική για 30 χρόνια θα μου αποφέρει κέρδος ας πούμε 3-4 χιλιάδες που και τα δυο τα ξεκίνησα μαζί

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάντα έλεγα ότι κάποια στιγμή θα την πληρώσουν οι τελευτάει γιατί εμείς δώσαμε το ΕΦΑΠΑΞ σε έχουν πάρει τα 30000 ευρώ

αλλά από την στιγμή που είσαι υποχρεωμένος να είσαι τακτικά ενήμερος τόσο στο ΤΠΕΔΕ όσο και στο ΤΣΜΕΔΕ

ΘΑ τα πληρώνουμε και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα

Γιατί λέει ο άλλος στάση πληρωμών στο ΤΣΜΕΔΕ η και γενικά στα υπόλοιπα χαράτσια έτσι και δεν μπορείς να βγάλεις τόσο ασφαλιστική όσο και φορολογική ενημερότητα είσαι τελειωμένος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για όσους συναδέλφους είναι Εργολήπτες Δημοσίων Έργων:

Ξέρετε ότι πρόσφατα το εφάπαξ του ΤΠΕΔΕ από 27.000 (για 30χρονη δραστηριότητα) έγινε 4.475,55;

 

Είμαι συνταξιούχος από την 31-12-2012

Αρχές Ιούλ 2013 (μετά από το μάζεμα όλων των δικαιολογητικών) υπέβαλα την αίτηση (έστω για αυτά τα 4,475,55€)

Χθες που πήρα τηλέφωνο   μου είπαν ότι τώρα εξετάζουν τις αιτήσεις του Μαρτίου

 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.