Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμέτρηση που συνοδευει τον ....λογαριασμό


dimidomo

Recommended Posts

Δεν υπάρχει περιγραφικό τιμολόγιο και όλα είναι στην κρίση του καθενός γι αυτό και η ερώτηση μου ο καθένας μπορεί να δίνει ότι απάντηση θέλει απλά επειδή δεν μπορώ να στοιχειοθετήσω την άποψη μου ότι κάθε επιφάνεια η οποία είναι μικρότερη του μέτρου λαβώνεται ως τρέχον μετρό

Και επειδή η προσφορά μου περιέχει τιμές τόσο σε τετραγωνικά όσο και σε τρέχοντα μετρά

Προσπαθώ μπας και επωφεληθώ σε κάποια σημεία 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι καλησπερα,

σε τεχνικη υπηρεσια προσφατα με ενημερωσαν οτι πρεπει να γραφω στην αναλυτικη επιμετρηση μονο "οτι ποσοστητες υπαρχουν στον προυπολογισμο" και οχι οπως καναμε παλια "στο παρον πιστοποιουνται :...."

γιατι λενε γινεται αναρτηση στο Διαυγεια και υπαρχει προβλημα αν γινεται καποια εργασια χωρις την συνταξη και υπογραφη του ΑΠΕ.

το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλο αυτο?

θεωρω οτι ειναι λάθος. Δηλαδη αν εχω ενα τοιχιο θα μετρησω μονο μεχρι εκει που φτανουν τα κυβικα? και το υπολοιπο στον αερα?

υπαρχει καποιο αρθρο στη νομοθεσια που θα με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έργο είναι χρηματοδότηση από ΕΣΠΑ

Γενικός τώρα τελευταία επειδή οι λογαριασμοί συνοδεύονται από ΠΠΑΕ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΜΕΤΡΗΣΕΙΣ χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα της επιμέτρησης υπό έλεγχο όλες οι ποσότητες πρέπει να συμφωνούν 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ΕΣΠΑ, αλλα που κατοχυρωνεσαι για τις εργασιες?
ή ειναι καλυτερο να κανεις συνεχεια διακοπη εργασιων εως εγκριση ΑΠΕ και να σπασουν τα νευρα ολων...

ενα μπαχαλο τα εχουν κανει... το καλυτερο ειναι οτι στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΔΕΝ αναρτουν την αναλυτικη και το ΠΠΑΕ αλλα μονο την εγκριση τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την περίπτωση που δεν σου εγκρίνουν τον ΑΠΕ τότε τι γίνεται η παίρνει απόφαση κάποιο δημοτικό συμβούλιο ότι δεν θα γίνεται ανάλωση απροβλέπτων εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις τότε εσύ δεν θα είσαι ο χαμένος της υπόθεσης καλύτερα να ζητάς παράταση τόσες μέρες μετά την ημερομηνία έγκρισης του ΑΠΕ παρά να κάνεις εργασίες που μπορεί να μην πληρωθείς  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.Έχω μία ερώτηση για το θέμα που συζητατε.Στο γραφειο δουλεύουμε σε Δημ.Εργο υπαγμενο στο ΕΣΠΑ και εχουμε κάνει επμετρήσεις για τον πρωτο λογαριασμο.Στην υπηρεσία είπαν οτι χρειάζεται πρωτόκολο παραλαβης αφάνών εργασίων (ΠΠΑΕ) ενώ αρκούσε μία αναλυτική επιμέτριση εγκεκριμένη απο την υπηρεσία μέχρι τωρα.Το ερώτημα μου είναι  αν έχετε υπόψη σας καποιο φεκ η αλλο εγγραφο νομοθεσίας το οποίο να λέει τι ακριβώς χρειάζεται?ψάχνω και εγώ αλλα με την παρουσα κατασταση δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by Stelios Petrakis
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις οτι λεει ο Ν3669/08 αρθρα 52, 53 οπως ισχυουν σημερα .Εχουν αλλαξει τα πραγματα ,δεν ειναι οπως παλια.Σωστα σου ειπαν απο την υπηρεσια.Εφ οσον βεβαια ισχυει για σενα η &3 αρθρου 52

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε έργο περαιωμένο (έχει γίνει και οριστική παραλαβή) υπέβαλα τελική πιστοποίηση μηδενική.

Η δεύτερη πιστοποίηση του έργου είχε εγκριθεί αυτοδίκαια και τώρα μου ζητάνε να ξαναυποβάλλω το συγκεκριμένο ΠΠΑΕ!

Έχουν τέτοιο δικαίωμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.