Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία: Ελλάδα ή Εξωτερικό;


thodoris1982

Recommended Posts

Topap μην τα λες ετσι αποτομα.... Θα κατηγορηθεις απο συναδελφους πως υποτιμας το επαγγελμα...

 

Moi? Jamais! :grin:

 

 

 

Έβαλα Αύγουστο για να υπάρχει ελπίδα :smile:

 

Δεν το κάνεις καλύτερα από Οκτώβριο να προλάβουμε να πάμε διακοπές πριν ξεκινήσει η πολύ η δουλειά? 8-)

Edited by Topap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνηθως οσοι μειωνουν το θεμα μεταναστευση / εξωτερικο ειναι οσοι δεν μπορουν να το δοκιμασουν..

 

ειτε το δοκιμασαν και απετυχαν..

 

ειτε εχουν καβαντζες απο γονεις κτλ..

 

οπως και να εχει οι επιλογες του καθενος ειναι σεβαστες και σε καμια περιπτωση κατακριτεες..

 

για πολλους ειναι προτιμοτερο να συγκατοικουν με αγγλους παρα να παλευουν με πιστοποιητικουλια των 50 ευρω..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για μία περίοδο που έστελνα βιογραφικά έξω, έφαγα ήττα. Βασικά δεν μου απάντησε και κανένας. Στα συν μου θα έλεγα ότι έχω τελειώσει Αγγλία, στα μείον, εκτός από ένα διάστημα στην ΑΕΓΕΚ, το υπόλοιπο μικρά τεχνικά γραφεία και ότι κάνω μόνος μου...

Τώρα, δεν το σκέφτομαι πλέον....Ισως η κοπελιά, ίσως ότι μεγάλωσα και άλλο...δεν ξέρω...δεν το'χω.

Εδώ συνεχίζω ότι κάνω μόνος μου, άπειρα βιογραφικά καμία απάντηση...Κοιτάζω και για αλλαγή κλάδου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα χρήματα αν συγκρίνω την τραγική κατάσταση στην Ελλάδα να δουλεύω δωδεκάωρα για ψίχουλα και οι κολλητοί του διευθυντή να θησαυρίζουν κωλοβαρώντας χίλιες φορές καλύτερα εδώ στην Αυστρία. Βέβαια είμαι φρέσκος δεν έχω κάτσει καιρό δεν ξέρω τι θα λέω μετά από δυο χρόνια αλλά προς το παρόν το ότι πήρα την απόφαση να φύγω μου φαίνεται η καλύτερη απόφαση που πήρα πέρυσι. Πλούσιος δε θα γίνω αλλά μένουν χρήματα, δε μου τα τρώει ο 'νταβατζής' ΤΣΜΕΔΕ ούτε ο δεύτερος νταβατζής 'ελληνική εφορία' και η ποιότητα ζωής είναι πολύ καλύτερη. Τουλάχιστον εδώ έχω ελπίδα και προοπτική στην προηγούμενη εταιρεία στην ελλάδα δεν είχα τίποτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. :smile: Βασικά νόμισα ότι έκανα double-post, αλλά ήταν άκυρο τελικά..

Ηθελα να απαντήσω στον Ροδόπουλο που έλεγε ότι πάντα υπήρχε κρίση, λέγοντας ότι κάποτε υπήρχαν δουλειές και δεν μας φαινόταν. Πχ οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ πάντα υπήρχαν, αλλά τότε κανείς δεν κλαιγόταν όπως σήμερα γιατί πολύ απλά είχαν....

Θυμάμαι επίσης γύρω στο 2004 πρώτος μισθός σε κατασκευαστική 2200 καθαρά! Οταν σήμερα μόνο με κυάλια πλησιάζεις τέτοιους αριθμούς, και είναι κάποιος ευχαριστημένος με 700-800...Τι να λέμε τώρα....

Επίσης παρατηρώ ότι το επάγγελμα του μηχανικού εμφανίζει μία κάμψη όχι μόνο στη χώρα μας αλλά και παγκοσμίος. Οταν αρχίζεις και μαθαίνεις γεωγραφία ε, κάτι δεν πάει καλά...

Παιδιά δεν ξέρω αν φανώ κάπως, αλλά τι νόημα έχει τι μία να είσαι στο Ομάν, την άλλη Αφρική, την άλλη Ασία κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι γεγονός....μιλάω πάντα για το μέσο όρο μηχανικών και όχι αυτούς με +15 και 20 χρόνια εμπειρίας σε μεγάλα έργα. Αυτοί κάπως αργά ή γρήγορα θα απορροφηθούν κάπου αν την ψάξουν..Οι υπόλοιποι δεν ξέρω αν την παλέψουμε.

Και προσωπικά επειδή βλέπω την δυσκολία του εξωτερικού, συν ότι δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση να καταλήξω γυρολόγος, συν κάτι δικά μου.....θα προσπαθήσω να την παλέψω εδώ. Λεφτά ξέρω ότι δεν θα κάνω ποτέ μου για πολλούς λόγους, ηλικιακούς κτλ αλλά τουλάχιστον να κάνω κάτι να ζω βρε αδερφέ...

 

ΑΝΕΜΟΝΑ....γιατί πιστεύω ότι είναι το μεγαλύτερο αγκάθι?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Σας είπα για Βόρεια Κορέα διότι γίνετε τρελή ανοικοδόμηση και ψάχνουν απεγνωσμένα για καλούς μηχανικούς.

 

Θα μας τρελανετε αγαπητε? Τρελη ανοικοδομηση στην Β. Κορεα? Το μονο που "ανοικοδομουν" σαν τρελοι ειναι βαλιστικους

πυραυλους και πυρηνικες βομβες τις οποιες συχνα πυκνα δοκιμαζουν. Μιλαμε για μια "οικονομια" καθαρα σταλινικη που ξοδευει

περιπου το 30% στις στρατιωτικες δαπανες γι`αυτο δεν υπαρχει μια ουτε για ρυζι. Τωρα αν καποιος ειναι ειδικος ειτε στους

βαλιστικους πυραυλους ειτε στα πυρηνικα οπλα ισως υπαρχουν θεσεις εργασιας εκει αλλα δεν νομιζω να εχουμε τετοιους εδω...

 

Καποιες λιγε επενδυσεις ειχε κανει στην αποστρατικοποιημενη ζωνη η Ν. Κορεα αλλα κι αυτα παγωσανε γιατι οι Βορειοι ειναι ψυχακηδες

και οταν δεν κανουν πυρηνικες δοκιμες προσπαθουν να βυθισουν τις κορβετες των Νοτιων.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, και έξω πάλι αυτό λέμε δέν έχε δουλειά......έχει βρεί κανείς ρε παιδιά;

 

Πάντως από την Ελλάδα είναι καλύτερα!

 

Παραθέτω απόσπασμα από την αναζήτησή μου στο Eures για civil engineering δουλειές που αναρτήθηκαν τον τελευταίο μήνα:

post-112-0-97507400-1361994348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως στην περίπτωση του φίλου η εταιρεία να έχει σφιχτή πολιτική και να ψάχνει ακόμη και την τελευταία φορά που πέρασε από συνέντευξη κάποιος υποψήφιος. Ισως έτσι θέλουν να δουν πόσο τραβάει το προφίλ σου στην αγορά εργασίας και από ποιους!! Ασχετα την κατάλληξη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.