Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος μονοκατοικίας


KLOUZEAU

Recommended Posts

καταρχάς καλημέρα.είμαι καινούργιο μέλος και άσχετης ειδικότητας οπότε

συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου.έχω αναθέσει σε ένα μηχανικό την έκδοση αδείας για την ανέγερση μίας μονοκατοικίας 110 τμ. με πυλωτή

και την επιστασία μέχρι τα τούβλα.εγώ αναλαμβάνω να αγοράσω τα υλικά

που θα μου υποδείξει και εγώ θα πληρώνω τους εργάτες.η αμοιβή του θα

είναι ενα 8% επι της κατασκευής.είναι σωστή αυτή η συμφωνία για

εξοικονόμηση χρημάτων και σιγουριά οτι δε θα χάσω λεφτά?ή μήπως μπλέκω χειρότερα?μπορείται να μου δώσετε κάποιες συμβουλές σχετικά με τα μαστόρια?επίσης, πόσο περίπου θα μου στοιχίσει μέχρι τα τούβλα?ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το θέτεις σε εμάς μπορείς να το ρωτήσεις στον ίδιο τον μηχανικό σου.

 

Πως να σου απαντήσουμε όταν δεν ξέρουμε πως θα είναι η μονοκατοικία, πως είναι ο ΦΟ της, πως είναι το οικόπεδο, σε πια περιοχή, ποιά είναι τα συνεργεία, πόσο χρεώνουν τα διάφορα υλικά στην περιοχή σου και τόσα ακόμα...

 

Ο μηχανικός σου θα τα ξέρει πολύ καλύτερα και από εμάς αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις ηδη αναθέσει μια δουλειά πως θα μπορούσαμε να σου απαντήσουμε σε κάτι που εκτός του οτι όπως ειπε και ο adavis δεν γνωρίζουμε πολλα στοιχεία καθοριστικά τι σημασία θα έιχαν πλέον οι απαντήσεις μας .

Εκτος και να θέλεις να δεις αν θα κάνει σωστά την δουλεια ο μηχανικός στον οποιον όμως ήδη έχεις αναθέσει ένα έργο δηλαδη ήδη τον έχεις εμπιστευθεί ενώ εδω δεν μας το δείχνεις .

Νομίζω πως θα ήταν καλό να εμπιστευθείς τον μηχάνικό που έχεις γιατι αυτός γνωρίζει περισσότερα για την κατασκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 8% συμφωνία για να ξέρεις είναι το φθηνότερο που θα μπορούσες να πετύχεις οπότε μπορείς να κοιμάσαι ήσυχη..

Link to comment
Share on other sites

KLOUZEAU

συμφωνώ με τις απαντήσεις που ήδη έλαβες από τους συναδέλφους. Αλλά θα ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Πως βρήκες τον μηχανικό στον οποίο απευθύνθηκες? Μέσω τηλ. καταλόγου? Δεν σε ειρωνεύομαι, αλλά οι ερωτήσεις σου φανερώνουν αμφιβολία και έλλειψη εμπιστοσύνης. Θα ήταν προτιμότερο και πιο δεοντολογικό, κατά την γνώμη μου, να τα ρωτούσες όλα αυτά πριν καταλήξεις σε επιλογή μηχανικού και όχι να χρησιμοποιείς το forum για να τσεκάρεις τον μηχανικό σου. Η επιλογή μηχανικού είναι εξίσου σοβαρή με την επιλογή γιατρού, δικηγόρου, λογιστή κλπ.

Δυστυχώς η ερώτηση σου έρχεται να επιβεβαιώσει σχετικές κουβέντες που έγιναν σχετικά με την προσπελασιμότητα του forum. Η απάντηση αυτή δεν είναι προσωπικά για εσένα, αλλά είναι ενδεικτική για την κατάσταση που επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.δεν είναι οτι δεν εμπιστεύομαι τον

μηχανικό μου απλώς ήθελα μια επιπλέον γνώμη απο κάποιον ειδικό.όσο

γι'αυτό που είπες k-pat έχεις δίκιο.προφανώς δεν πρέπει να μπαίνει η κάθε

άσχετη σαν και μένα αλλά κυρίως επαγγελματίες παρεμφερών ειδικοτήτων.σας χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.