Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοπαράδοση ακινήτου σε κοινοπρακτούντα μέλη


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Έχω ένα ερώτημα να θέσω και μέχρι τώρα σε όποιον λογιστή ρωτάω μου δίνει ξεχώριστή απάντηση ή "δεν γνωρίζω".

Να σας εξηγήσω την κατάσταση και αν σας είναι εύκολο στις απαντήσεις σας κάντε αναφορά σε νομολογία.

Γίνεται αγορά οικοπέδου και τμήμα αυτού δίνεται ως γονική παροχή.Συστύνεται κοινοπραξία το 2005-2006 και μέλη της είναι οι οικοπεδούχοι οι οποίοι δεν έχουν κάνει εργολαβικό συμβόλαιο.έχει γίνει έκδοση οικοδομικής αδείας το 2005(δεν υπάρχει θέμα υπαγωγής στο ΦΠΑ).Με βάση τον τότε κωδικό επαγγέλματος της κοινοπραξίας σκοπός της ήταν και είναι,εφόσον δεν έχει λυθεί ακόμα, η ανέγερση επαγγελματικού κτηρίου και η πώληση του.

Πώληση μέχρι τώρα δεν έχει γίνει και το ένα μέλος θέλει να συναταξιοδωτηθεί και προφανώς πρέπει να γίνει λύση ή τροποποίηση της κοινοπραξίας σε κοινωνία αστικού δικαίου.

Σε περίπτωση που πάμε για λύση της κοινοπραξίας και αυτοπαράδοση ακινήτου στα μέλη(φυσικά πρόσωπα) τίθεται θέμα πόθεν έσχες?

Σας ευχαριστώ εξ'αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξέχασα να σημειώσω.Με τα όσα έχω ψάξει και έχω ρωτήσει μέχρι τώρα από πλευράς αστικού κώδικα δεν τίθεται θέμα του πόθεν έσχες καθώτι η κοινοπραξία δεν μπορεί να έχει ιδιοκτησία και τα ακίνητα αυτήν τη στιγμή ανήκουν στα φυσικά πρόσωπα(συμβολαιογραφικά).

Link to comment
Share on other sites

-το οικοπεδο ανηκε σε φυσικα προσωπα.

-συστησαν κοινοπραξια με σκοπο "την ανεγερση οικοδομης με το συστημα της αντιπαροχης στο...Χ...οικοπεδο"

-δεν συνταχθηκε ποτέ εργολαβικο

-αρα η κοινοπραξια δεν ανελαβε το εργο ποτέ...επομενως ουτε εχει δικαιωμα να λαβει ποσοστα οικοπεδου προς αντιπαροχη για εργο που δεν φαινεται οτι ανελαβε να χτισει...

 

-τα κτισμα ανηκει στα φυσικα προσωπα, κατα το ποσοστό που το καθε ενα ειναι συνιδιοκτητης στο οικοπεδο...

 

η κοινοπραξια μπορει να λυθει...ως μηδεποτε πραγματοποιησασα το εργο..

 

ελπιζω τα τιμολογια του εργου να μην ειναι στο ονομα της κοινοπραξιας...

 

αν ειναι ετσι...χρειαζεται ο σωτηρης...

 

υγ

σωτηρη....

ουτε που προλαβα να συλλαβισω το ονομά σου

και νάσαι.... :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

@ SOTHIRIS : Χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον λογιστή ή εφοριακό, προσωπικά δε μου αρκούν γιατί από τα όσα μου είπαν δεν έλαβα ξεκάθαρη απάντηση.3 διαφορετικά άτομα, 3 διαφορετικές απαντήσεις.

 

@ dimitris GM : ώπα...σε χάνω.Το εργολαβικό για τις κοινοπραξίες είναι απαραίτητο μετά το 2007 και παρόλα αυτα σε 2 κοινοπραξίες που ξέρω,οι οποίες συστήθηκαν το 2007 δεν έκαναν ούτε τους ζητήθηκε ποτέ εργολαβικό συμβολαίο στην εφορία όταν πούλησαν διαμέρισμα. Στο κοινοπρακτικό/ιδιωτικό συμφωνητικό σύστασης της κοινοπραξίας δεν αναφέρεται ο όρος της αντιπαροχής αλλά η ανέγερση πολυορόφου οικοδομής,επί οικοπέδου της κατ' αποκλειστικής συγκυριότητας των κοινοπρακτούντων μελώ κατά το 1/3 εξ'αδιαιρέτου.

Υ.Γ: τα τιμολόγια είναι "κομμένα" στο όνομα της κοινοπραξίας.Πιο είναι ακριβώς το θέμα εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.