Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναίνεση συνιδιοκτητών και προκήπιο (πρασιά) καταστήματος


osiris

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι ιδιοκτήτης ισόγειου καταστήματος στην Αθήνα, διώροφου κτιρίου το οποίο βρίσκεται σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με άλλους 2 ιδιοκτήτες.

Στο κτίριο οι 2 άλλοι ιδιοκτήτες είναι κάτοχοι 2 διαμερισμάτων και 2 καταστημάτων (από 1 ο καθένας).

 

Είναι υποχρεωτική η συναίνεση των άλλων ιδιοκτητών για την κατασκευή πέργκολας στο προκήπιο/πρασιά ή πχ. για την τοποθέτηση ζαρτινιέρων; Το προκήπιο ξέρω ότι θεωρείται είναι ακάλυπτος χώρος, αλλά θεωρείται και κοινόχρηστος; Τα συμβόλαια δεν το ορίζουν καθόλου, ούτε και υπάρχει "καταστατικό".

 

Για παράδειγμα γνωρίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) έχει ανοιχτεί πόρτα (δεν υπήρχε πριν) που βλέπει στον ακάλυπτο χώρο πίσω από το κτίριο, πράγμα για το οποίο όντως χρειάζεται συναίνεση 100%.

 

Αντιμετωπίζω όμως συνεχώς προβλήματα γιατί οι άλλοι ιδιοκτήτες αντιδρούν στην πρόθεση του ενοικιαστή μου να τοποθετήσει πέργκολα, με το αιτιολογικό ότι είναι σταθερή δομή, παρά το γεγονός ότι θα είναι στα όρια της ιδιοκτησίας με το πίσω οικόπεδο (είναι γωνιακό κατάστημα) και όχι μπροστά δίπλα σε κάποιο άλλο κατάστημα. Ο ενοικιαστής μου επίσης διαθέτει σχετική άδεια γι' αυτό. Ακόμα χρειάζεται το οκ από τους άλλους;;

 

Είναι δυνατό να χρειάζεται η συγκατάθεσή τους για να βάλει ο ενοικιαστής μου τέντα, τραπεζάκια για την καφετέριά του κλπ. κλπ. εντός των ορίων της πρασιάς που είναι μπροστά από το δικό μου κατάστημα;

Είναι δυνατό να χρειάζεται η συγκατάθεσή τους για το πόσο ψηλά θα είναι τα δεντρακια που θα βάλει (σε γλάστρες) στις γωνίες της πρασιάς και πάντα εντός των ορίων;

 

Πώς μπορώ να μάθω πού τελειώνουν τα δικαιώματά μου και του ενοικιαστή μου και πού αρχίζουν τα δικαιώματα των άλλων ιδιοκτητών;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ας ξεκινησουμε σιγά σιγά...

 

ερώτημα 1ο. τι άδεια έχει ο ενοικιαστής?

για πέργκολα σε κοινόχρηστο χώρο? αν ναι...

πως έβγαλε άδεια χωρίς την συναίνεση της πλειοψηφίας?

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε χώρο ενός ακινήτου ισχύει ότι γράφεται στο καταστατικό.

 

Αν όμως δεν αναφέρεται για παράδειγμα τη ισχύει για την πρασιά,

τότε φυσικά και ο χώρος αυτός ανήκει σε όλους και οτιδήποτε θέλεις να

κάνεις θέλει συναίνεση των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καταστατικό. Αυτό σημαίνει ότι η πρασιά μπροστά από το δικό μου κατάστημα ανήκει και στον ιδιοκτήτη του διπλανού καταστήματος ή πάνω διαμερίσματος; Αν αυτό ισχύει τότε δεν μπορώ κι εγώ εξίσου να έχω λόγο πάνω στην πρασιά μπροστά από το δικό του κατάστημα;

 

Δεν ορίζεται πουθενά αν η πρασιά είναι κοινόχρηστος χώρος. Δεν αναγράφεται ούτε στο συμβόλαιο που έχω.

 

Η άδεια που έχει ο ενοικιαστής, εννοείς για τι είδους κατάστημα; Είναι κατάστημα εστίασης.

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν υπάρχει αποκλειστική χρήση οικοπέδου ή τμηματος αυτού τότε τα ιδια δικαιώματα που έχεις εσυ κάπου στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου τα ίδια έχουν και οι αλλοι.

 

για την άδεια δεν με ενδιαφέρει η άδεια λειτουργίας του καταστήματος. Νόμισα οτι είχε βγάλει άδεια για την πέργκολα που είπες...

 

αφού λύθηκαν τα ερωτήματα η συμβουλή μου είναι μια...ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ. στον ακάλυπτο θελει ο ένας την συναίνεση του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

αφου λοιπον εχεις 3 καταστηματα και 3 διαμερισματα και 3 ιδιοκτητες,

το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να συναινεσουν ολοι για την τακτοποιηση των αυθαιρετων κατασκευων, που ειναι μπροστα απο το μαγαζι καθενος...

Αλλοιως, καθε ενας μπορει να χρησιμοποιει την "κοινοχρηστη" πρασιά...

 

Αρα συννενοειστε μεταξυ σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.