Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΕ - Πρατήριο άρτου


faih1987

Recommended Posts

Καλή σας μέρα,

 

δεν γνωρίζω αν είμαι στο σωστό θέμα, δε θα ήθελα να ενοχλήσω, είμαι ιδιώτης, θέλω να ανοίξω κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, συγκεκριμένα ένα πρατήριο άρτου. Στον οικογενειακό και φιλικό κύκλο δεν υπάρχει κάποιος μηχανικός, θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου πείτε το μέρο όρο της αμοιβής ενός μηχανικού για τα σχέδια και τις μελέτες που χρειάζονται για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας ενός τέτοιου καταστήματος ώστε να είμαι σε θέση να καταλάβω αν μου ζητηθεί κάτι παράλογο! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη αγορά έχουμε και δεν υπάρχει μέσο όρος αμοιβής!!! Εξαρτάται κατα πόσο εκτιμά ο καθένας την δουλειά του και τις ώρες απασχόλησης του. Μπορεί κάτι παρόλογο από μέρος σας να είναι μια αξιοπρεπή αμοιβή από την πλευρά του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα,

 

δεν γνωρίζω αν είμαι στο σωστό θέμα, δε θα ήθελα να ενοχλήσω, είμαι ιδιώτης, θέλω να ανοίξω κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, συγκεκριμένα ένα πρατήριο άρτου. Στον οικογενειακό και φιλικό κύκλο δεν υπάρχει κάποιος μηχανικός, θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου πείτε το μέρο όρο της αμοιβής ενός μηχανικού για τα σχέδια και τις μελέτες που χρειάζονται για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας ενός τέτοιου καταστήματος ώστε να είμαι σε θέση να καταλάβω αν μου ζητηθεί κάτι παράλογο! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καντε το κοπο και μιληστε με 2-3-4 μηχανικους, και δειτε περιπου πως κοστολογουν την εργασια αυτη. Επισης μην το βλεπετε ως μια καθαρα γραφειοκρατικη διαδικασια, ο μηχανικος κανονικα περα απο τα σχεδια και τα εντυπα που θα συμπληρωσει υποτιθεται οτι ειναι εκει για να σας δωσει συμβουλες και λυσεις ωστε να διαμορφωσετε σωστα και συμφωνα με τους κανονες υγιεινης την επιχειρηση σας!

 

Βεβαια οταν ο μηχανικος καλειται να διεκπεραιωσει την διαδικασια της αδειοδοτησης οταν εχουν περασει ολοι οι μαστορες και ειναι τελειωμενα ολα, τι να κανει και αυτος, αν υποθεσουμε οτι θελει να δωσει καμια συμβουλη... Τελειωμενες πορτες παραθυρα (φορα προς τα μεσα, μετα κολλας στη πυροσβεστικη!), υγραερια τοποθετημενα οπως να ναι, δεν προκειται για καμια επιστημη αλλα υπαρχει νομοθεσια που πρεπει να τηρηθει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτιμώ τη δουλειά σας, προφανώς πρέπει να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους, στην τελική μαζί με τη υπογραφή φέρει και ευθύνη. Δεν έχει γίνει καμιά εργασία προς το παρόν, είμαι ακόμα στο στάδιο της έρευνας αγοράς. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

να επαναφερω το θεμα για να ρωτησω αν εχει αλλαξει κάτι  για την αδεια αμιγως πρατηριου αρτου (οχι παρασκευαστηριο, μονο λιανικη πώληση). Λογικα βγαινει συμφωνα με την υγ.νομοθεσια (8-10-2012) και το αρθ.43 με προεγκριση και λειτουργια στον εκαστοτε Δήμο, και τα δικαιολογητικα ειναι αυτα , σωστα ? 

 

Με την πυρασφαλεια τι γίνεται, ως υφισταμενο πηγαινει με την 8γ/2007 (ισχυει ακομη...?) ή δεν απαιτειται πιστοποιητικο σύμφωνα με την  αριθ. οικ. 12997/145/Φ.15/8-12-2014  ???

 

δεν προλαβα να ρωτησω τις σχετικές υπηρεσιες και ο ενδιαφερομενος θα ηθελε σημερα μια απαντηση για τα απαιτουμενα....

 

Ευχαριστω προκαταβολικά  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γράψε στο αντίστοιχο θέμα στα ΚΥΕ ή άνοιξε νέο θέμα εκεί. Όχι στους ιδιώτες όμως. Λογικά με γνωστοποίηση πας. Κάνε αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα! Αναζητηση εκανα κ βρηκα αυτο το τοπικ αλλα δεν ειδα οτι ηταν στα "θεματα ιδιωτων", θα ανοιγα νεο θεμα αλλα το εκανα χαρειν εξοικονομησης χωρου. Ανοιγω νεο τοπικ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.