Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία για τις υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές των Μηχανικών


spapako

Recommended Posts

Την Πέμπτη 4 Απριλίου στις 14:00 στα γραφεία του ΕΤΑΑ, θα γίνει πάλι συνάντηση μηχανικών με σκοπό να μην περάσουν οι αυξήσεις και να ακυρώσει την απόφασή του το ΔΣ του ΕΤΑΑ, έχουν δώσει κάλεσμα ο Σύλλογος Τοπογράφων (ΠΣΔΑΤΜ), ο πρόεδρος του ΤΕΕ, η ανοιχτή συνέλευση μηχανικών και άλλοι.

Όποιοι βρίσκονται εντός Αττικής καλό θα είναι να παρευρεθούν, πρέπει να αντδράσουμε κάπως σε αυτό το τερατούργημα που μας διαλύει οικονομικά.

 

Για να δουμε αν θα ερθουν αυτη τη φορα, γιατι την προηγουμενη εβδομαδα ημουν εγω και αλλοι 99 μηχανικοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι κριμα...ολο αυτο που συμβαινει μοιαζει με κακογουστο αστειο...

 

ειμαι 2,5 χρονια μηχανικος..δε γνωριζω ποσο αυξηθηκε το ΤΣΜΕΔΕ μου αυτο το εξαμηνο..δεν με ενδιαφερει εξαλου..μαλλον δεν θα το πληρωσω...πως να το πληρωσω αλλωστε;

 

τακτοποιωντας αυθαιρετα; γι αυτο παλευαμε τοσο χρονια στις σχολες; για να νομιμοποιουμε κατι το οποιο εαν το αναφερουμε σε καποιον μη Ελληνα δεν μπορει να το καταλαβει;

 

πως να το πληρωσω; οταν, ενω εχω τακτοποιησει μια σειρα απο αυθαιρετα οι ιδιοκτητες δε με πληρωνουν γτ εχουν βρεθει σε καταστασεις στις οποιες δε μπορουνε να μεγαλωσουν ουτε τα παιδια τους φυσιολογικα;

 

τι να κανω εγω; να παω να τους ζηταω τα λεφτα; να τους απειλησω;

 

δεν προκειται να το κανω..δεν προκειται να τους φερω σε ακομα πιο δυσκολη θεση.. θα συνεχισω να ελπιζω στην καλη τους θεληση...

 

και τελος γτ να το πληρωσω; μηπως με καλυπτει πουθενα; να πληρωσω 1000€ το εξαμηνο γνωριζοντας οτι δε θα παρω ποτε συνταξη και χωρις να εχω μια αξιοπρεπη (δεν περιμενω σοβαρη αλλα αξιοπρεπη) ιατρικοφαρμακευτικη περιθαλψη;

 

δε θελω να το πληρωσω οχι μονο γτ δε μπορω αλλα γτ ετσι πρεπει...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Τι να στείλεις φίλε γιατί δεν τα ξέρουν? Η νομίζεις ότι θα γίνει κάτι από αυτούς?

Η μόνη λύση είναι να πληρώσουν όσο το δυνατόν λιγότεροι, κανείς αν γίνεται έστω συμβολικά για ένα εξάμηνο. (αυτοί που αδυνατούν έτσι και αλλιώς δεν πληρώνουν). Μπας και δούνε τα πράγματα διαφορετικά ή βγάλουν καλύτερους διακανονισμούς. Αλλα λύση δεν βλέπω.......

Από κει και πέρα μπορεί το θέμα να αφορά όλους τους μηχανικούς, αλλά ο καθένας στην μοναξιά του βιώνει διαφορετικά την ανεργία, την μείωση του τζίρου του, τις υποχρεώσεις που έχει...Σε αυτό δεν μπορεί να βοηθήσει κανένας. Το μόνο που εισπράτει είναι ένα χτύπημα παρηγοριάς στην πλάτη.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πρωταπριλιάτικο αυτό "αστείο", τόσο κοντινό όμως στην αλήθεια πάρθηκε από εδώ:

Άκυρες οι ληστρικές αυξήσεις εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ

 

πέρα από τα αστεία όμως, δε θα μας σώσει καμία τροπολογία (η οποία παρεπιπτόντως απορρίφθηκε από τον Υπ. "Εργασίας" κο Βρούτση) αν δεν κινητοποιηθούμε με κάθε τρόπο ώστε να τους αναγκάσουμε να τις πάρουνε πίσω.

 

Την Πέμπτη 4 Απρίλη στις 2μμ υπάρχει κάλεσμα για συγκέντρωση στο ΕΤΑΑ (Μάρνης 22), από την ανοικτή συνέλευση μηχανικών, Σωματεία (ΕΜΔΥΔΑΣ, ΣΜΤ) το ΤΕΕ και άλλους φορείς για να αναγκαστεί η ΔΕ του ταμείου να αναστήλει τις ληστρικές αυτές αυξήσεις

Κινητοποίηση στη ΔΕ του ΕΤΑΑ, την Πέμπτη 4 Απριλίου στις 2μμ

 

Ανακοίνωση της συσπείρωσης για την κινητοποίηση της 4/4

 

 

Κινητοποίηση στη ΔΕ του ΕΤΑΑ, την Πέμπτη 4 Απριλίου στις 2μμ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.