Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση υπογείου σε 3 ιδιοκτησίες


Recommended Posts

υπόγειο οικοδομής, χωρίστηκε σε τρεις ιδιοκτησίες, δύο λάβαν κύρια χρήση. Και μια παραμένει βοηθητική, μήπως μπορώ να κάνω δύο δηλώσεις, καλά παραβλέπουμε το θέμα της αμοιβής που θα δηλώσω τη μίνιμουμ δυνατή προκειμένου να κάνω έκπτωση, ώστε να ... πάρω δύο ρολόγια Δεη/ευδαπ.

Αν κάνω μία και περιγράψω... την κατασκευή ενδέχεται να μη μου δίνουν δύο ρολόγια. Μπορώ με μια όμως?

Ο χώρος είναι υπόγειο οικοδομής, ένας χώρος 150τμ, χρήση βοηθητική, χωρίστηκε σε τρεις ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα υπογειο

-με ΟΑ?

-εχει μεταβιβασθει κατα τμηματα?

-Ποσοι ειναι οι ιδιοκτητες?

-Ειναι σαν παρακολουθημα ή σαν αυτοτελείς ιδιοκτησιες?

Link to comment
Share on other sites

είναι ένα ημιυπόγειο με τρείς πλέον ιδιοκτήτες, έχει είχε μια οικ. άδεια σαν μια ιδιοκτησία, κατόπιν χωρίστηκε

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

υποθετω λοιπον οτι ενα ημιυπογειο, ηταν ενα ενιαιο κατα την ΟΑ

Στη συνεχεια εγιναν συμβολαια...

και μεταβιβασθηκε, ανα τμημα, σε τρεις διαφορετικούς και οι δυο εκαναν κατοικια τα δικα τους τμηματα...

.

Αρα εχεις μια διαμερισματωση για ολους και μια αλλαγη χρησης για καθε εναν τους δυο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα, ότι μεταβιβάστηκε αλλά ενδιαφέρεται να αποκτήσει 3 ρολόγια (προκειμένου να μεταβιβαστεί κάποτε)

να κάνω μία δήλωση ή δύο?

Link to comment
Share on other sites

ειπες

"ειναι ενα ημιυπογειο με τρεις πλεον ιδιοκτητες...ειχε μια ΟΑ σαν μια ιδιοκτησια, κατοπιν χωριστηκε"

 

"τρεις πλεον" ...σημαινει οτι πρωτα δεν ηταν τρεις "ιδιοκτητες" και "ιδιοκτητες" σημαινει συμβολαια...

 

 

τεσπα...πες τι και πώς το εχεις...θα βρουμε την ακρη......ελπιζω

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις υποχρεωτικά απο τι νομό τρεις δηλώσεις. Στις δυο πρώτες θα έχεις υπέρβαση δόμησης και ότι άλλο καλό υπάρχει, αλλαγή χρήσης δεν έχεις εφόσον η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία. Το ερώτημα είναι για την τρίτη οριζόντια που συνεχίζει να έχει βοηθητική χρήση, μάλλον δε χρειάζεται να κάνεις κάτι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπε αν έχει 3 οριζόντιες εκτός και αν από το "3 ιδιοκτήτες " συμπεραίνουμε αμέσως και την ύπαρξη 3 οριζόντιων.Οπότε έχεις μια διμερισμάτωση που θα χρησιμοποιήσουν και μάλλον χρηματοδοτήσουν και οι 3.

Link to comment
Share on other sites

εγώ όπως καταλαβαίνω κάνω μια δήλωση, εφόσον έχω μια ιδιοκτησία. Είναι ένα θέμα με τη ΔΕΗ αν θα μου δώσει δυο ρολόγια, εφόσον το περιγράψω βέβαια σε τεχνική έκθεση και βάλω την υπέρβαση δόμησης σε δύο φύλλα. Ισως, όμως το βλέπω απίθανο αν δεν έχω διευθηντές πολεοδομίας, ΔΕΗ μπάρμπα.

Εν τέλει το βλέπω πιθανό με τα δύο φύλλα, καθως η πολεοδομία γράφει τα μέτρα υπέρβασης, αν πω λοιπόν έχω ένα 50, και ένα 55 μπορεί να μου δώσει δύο.

Σίγουρα ερώτηση σε ΥΠΕΚΑ, ΥΠ.ΔΟΜ, ΔΕΗ λύνει, αλλά κουβέντα κάνουμε.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. Να λύσω μια απορία απόψε εκ παραδρομής έγραψα "τρεις ιδιοκτήτες", τρεις ιδιοκτησίες ενοούσα.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.