Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα υπολογισμού κόστους φρεατοπασσάλου


dchatz

Recommended Posts

Έφτιαξα και ένα πρόγραμμα υπολογισμού κόστους φρεατοπασσάλου σκυροδέματος.

Δίνετε κάποια στοιχεία και απαντάει με το κόστος ανά τρέχον μέτρο.

 

Μπορείτε να το βρείτε στο www.7days.gr και αριστερά στο menu είναι η επιλογή "2".

Έχω ήδη φτιάξει και αναφέρει στο forum μια εφαρμογή υπολογισμού κόστους

κατασκευασμένου σκυροδέματος που είναι στο menu το "1".

 

Σχόλια δεκτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και ένα πρόγραμμα υπολογισμού κόστους φρεατοπασσάλου σκυροδέματος.Δίνετε κάποια στοιχεία και απαντάει με το κόστος ανά τρέχον μέτρο.Μπορείτε να το βρείτε στο www.7days.gr και αριστερά στο menu είναι η επιλογή "2".Έχω ήδη φτιάξει και αναφέρει στο forum μια εφαρμογή υπολογισμού κόστουςκατασκευασμένου σκυροδέματος που είναι στο menu το "1".Σχόλια δεκτά.
Edited by dchatz
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εργαλεία.

Με όλες τις παραμέτρους κτλ.

Ωραίο.

Ίσως άμα το "έβγαζες" και σε excel και να το ανέβαζες στα downloads.

 

Μόνο μία μικρή άποψη.

Στο κόστος υπολογισμού σκυροδέματος έχεις στις 2 τελευταίες σειρές ζητάς αναμενόμενη απόδοση/άτομο και ημέρα.

Επειδή οι συμφωνίες είναι συνήθως Χ ένσημα/m3 και Υ ένσημα/kg, θα βόλευε ίσως να εισάγονταν αυτά τα στοιχεία.

Έτσι αποφεύγεις και το υποκειμενικό της αναμενόμενης απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα έτσι το έφτιαξα. Από τα ένσημα ανά μ3 κάνεις μια απλή αντιστροφή και βγάζεις τα μ3 ανά ένσημο.

Μάλιστα στο πλαι (αριστερά κάτω) έχω βάλει και ένα κομπιουτεράκι να κάνεις εύκολα την πράξη.

Π.χ. αν η συμφωνία είναι 0,7 ένσημα /Μ3 τότε 1/0,7 = 1,43 Μ3/ημέρα που θα βάλεις στη φορμα.

Αντίστοιχα αν είναι π.χ. 1 ένσημο/τόννο θα βάλεις 1000 κιλά την ημέρα.

Επειδή οι πράξεις που γίνονται φαίνονται στα αποτελέσματα, δεν δίνονται δλδ ξερά νούμερα

μπορεί ο καθένας εύκολα να το φτιάξει στο excel. Εμένα ο σκοπός μου ήταν να δουλέψω τον

προγραμματισμό σε html forms -> php και όχι να κάνω excel.

Θέλω να φτιάξω και άλλα μαθηματικά εργαλεία. Εχετε καμμία ιδέα;

Ένα μαθηματικό μοντέλο που να βάζει ποσότητες υλικών (τσιμεντο, αδρανή, νερό, ρευστοποιητές)

και να βγάζει εκτιμώμενη αντοχή σκυροδέματος θα με ενδιέφερε ως thumb method και μόνο.

Δεν έχω βρει όμως ένα μαθηματικό μοντέλο ευχρηστο και ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για απλούς υπολογισμούς, που δεν επηρεάζουν το layout της σελίδας, θα μπορούσες να γράψεις τον κώδικα σε javascript, ώστε να τρέχει και offline.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Γενικά για απλούς υπολογισμούς, που δεν επηρεάζουν το layout της σελίδας, θα μπορούσες να γράψεις τον κώδικα σε javascript, ώστε να τρέχει και offline.

Αντιλαμβάνομαι ότι ο κώδικας php που έφτιαξα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ώστε να πρέπει να τον "διαφυλάξω" και δεν το είχα σκοπό. Ο μόνος λόγος που το έκανα έτσι είναι γιατι θέλω να αποκτησω εμπειρία σε php. Από javascript έκανα κάποιες προσπάθειες αλλα δεν κατάφερα με τιποτα να κάνω έλεγχο των εισαγόμενων δεδομένων π.χ. ανεξάρτητα αν ο χρήστης βάλει για υποδιαστολή κομμα ή τελεία να δουλεύει το πρόγραμμα, ή να παρουσιάζεται το αποτέλεσμα πάντα με κομμα (μια και είμαστε Ελλάδα) αλλα οι υπολογισμοί να γίνονται με νούμερα που έχουν τελείες γιατι η php έτσι θέλει.

Το κομπιουτεράκι που είναι javascript το πήρα έτοιμο, δεν το έφτιαξα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.