Μετάβαση στο περιεχόμενο

(Ανα)κατασκευή πεζοδρομίων από Δήμο


apolyti

Recommended Posts

Στην πρασιά έριξα το προσθετο τσιμέντο με ειδικευμένο συνεργείο φυσικά, απλώς όχι αυτό που ανέλαβε την ανακατασκευη. Εαν ένα συνηθισμένο σκαλοπάτι είναι τόσο τότε μάλλον εγώ δεν θυμάμαι καλά αυτό που είχα μετρήσει.Είμαι όμως απολύτως βέβαιη γτ μου το επεσήμανε και το παιδί του συνεργείου που προσέλαβα ότι η απόσταση που αφήσανε από το συνεργείο του Δήμου ήταν μεγάλη.Ας πούμε ότι δεν ήταν 17 εκ. που είπα και ήταν 25εκ. και ότι εμένα προηγουμένως ήταν περί τα 15εκ το σκαλοπάτι.( Δν μπορώ κιολας να παω τετοια ωρα να το μετρήσω να σας πω, προφανως θα εκανα λαθος στα νουμερα που ανεφερα, εφοσον σας φαίνεται παραλογη η αποψη μου.) Εγώ θελω απλα να μου το φτιάξουν ακριβωσ στο ιδιο υψος που ηταν προηγουμενως με μονη διαφορα το πλακακι απο πανω που θα είναι ίδιο με ολα τα υπολοιπα.Εχω αυτό το δικαίωμα ή μπορούν αυθαίρετα να μου το αφαιρέσουν και να πραξουν κατα βουληση? Αναρωτιέμαι γιατι ο χωρος ο οποίος προκειται να πλακοστρωθει (περαν του πεζοδρομιου) ανήκει στην ιδιοκτησία μου σύμφωνα και με το σχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

@ apolyti

Οι εργασίες που κάνει ο Δήμος στο οικόπεδό σου είναι αυθαίρετες!

Έρχονται σε αντίθεση με τον κτιριοδομικό κανονισμό (και με την άδεια της οικοδομής σου - εφόσον αυτή είναι σύννομη...).

Επιπλέον είναι υποχρεωτική και η δεντροφύτευση στην πρασιά (ένα δέντρο ανά 25 μ² πρασιάς)

 

 

Η άδεια της οικοδομης μου είναι σύννομη γιατί θέλω να είμαι σωστή σε όλα και να μην έχω προβλήματα, οπότε όταν απέκτησα την κυριότητα έγιναν όλα νόμιμα και τα πάντα (ό,τι προσθεσα/αφαίρεσα) όλα με άδεια. Διάβασα τον κτιριοδομικό κανονισμό, δεν βρίσκω το κομμάτι που θα με βοηθούσε.Ιδιαίτερα προσεξα το αρθρο 24 που αναφερεται στα πεζοδρόμια. Εν πάσει περιπτώση, δεδομένου ότι βρίσκομαι μπροστα σε αυθαιρεσίες και για να μην βρεθω προ τετελεσμενου, απο την εμπειρία σας, τι πρεπει να πράξει ενας ιδιωτης σε αναλογη περιπτωση? Πχ αν έρθουν με το ζόρι να γκρεμίσουν το τσιμέντο μου που προσθεσα και είμαι παρούσα, ή ενδεχομένως απούσα, τι πρέπει να κάνω?? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κουρασα!

 

Υ.Γ. Ξεχασα να αναφερω πως είχα αφήσει 2 τετραγωνακια χωρίς πλακακι για να φυτευτουν διακοσμητικα δεντρακια!!ομως κανένας δεν ανεφερε κατι επι τουτου, το προβλημα τους ήταν στο τσιμεντο και όχι στο αν εγώ φυτεψα ή όχι δεντρα.όπως και οι διπλανοι και οι πιο κατώ.κανεις δεν έχει δεντρα και όλα ήταν πλακοστρωτα!

Edited by apolyti
Link to comment
Share on other sites

Τίθεται και θέμα πρόσβασης ΑΜΕΑ στο κατάστημα με το σκαλοπάτι...

apolyti πρόσεχε πολύ: Με τις παρανομίες που κάνετε εσύ και ο Δήμος, θα δημιουργήσετε πρόβλημα σε αυτόν που θα θελήσει να βγάλει κάποια άδεια για το κατάστημα!! Δεν θα μπορεί να δουλέψει για διάφορες χρήσεις.

Έχετε αποκλείσει την πρόσβαση ΑΜΕΑ με το σκαλοπάτι,

και έτσι και κατατεθεί φάκελος στην πολεοδομία θα κολλήσεις με την μη φύτευση της πρασιάς

Η άδεια της οικοδομης μου είναι σύννομη

Μην παίρνεις και όρκο...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. @Brasco πλήρωσα δικηγόρους,μηχανικούς και τοπογραφους για να γίνουν ολα σύννομα. Τώρα αν όλοι αυτοι εχουν κάνει κατι παρανομο, δεν μπορω να το ξέρω.Εγώ πλήρωσα για να μου τα κάνουν όλα όπως πρέπει πάντως!! :-o Καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.