Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικοποίηση νερού


tetris

Recommended Posts

το νερο ειναι η αρχη......εδω εχουν βγει οδηγιες που απαγορευουν την πωληση χορταρικων και βοτανων που δεν ειναι πιστοποιημενα και θα απαγορευτει ο ιδιωτικος λαχανοκηπος!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως πάντα , παντού υπάρχουν οι υπερβολές . Σπατάλη νερού από την μιά , Ακριβό νερό από την άλλη . Απαγόρευση ιδιωτικών λαχανόκηπων από την μιά , χρήση παράνομων φυτοφαρμάκων από την άλλη .

 

Οταν χάνετε η λογική , όλα τα κακά συμβαίνουν .

 

Επαναφορά της λογικής χρειάζεται και όχι δαιμονοποίηση και ακραίες συμπεριφορές .

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε νομίζω ότι κάποιος θα χρησιμοποιούσε στον λαχανόκηπό του παράνομα φυτοφάρμακα. Αν ήταν έτσι, καλύτερα να τα αγόραζε από τον μανάβη ή το σουπερμάρκετ, που θα ήταν σίγουρος, ότι θα ήταν ραντισμένα με παράνομα φυτοφάρμακα. Θα γλίτωνε και τον κόπο.

 

Η κοινή λογική λέει ότι το νερό είναι δημόσιο αγαθό και ότι με κανένα τρόπο, δε θα πρέπει να αποκλείεται κάποιος από το δικαίωμά του σε καθαρό, πόσιμο νερό.

Link to comment
Share on other sites

εδω πηγανε και πατενταρανε την πατατα  ναξου......

 

σε λιγο θα απαγορευσει η αμερικανικη επιχειρηση στους αγροτες ναξου να πουλανε πατατα ναξου....

 

 

αυριο θα σας εχω φωτο απο λαχανοκηπο οικιας μου στη γλυφαδα....

 

τα μικρα τρωνε οσο μπορουμε μονο απο εκει.......φυσικα το μεγεθος τους ειναι αρκετα μικροτερο απο τα αντιστοιχα του εμποριου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την πατάτα, δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και της Νάξου, υπήρξε ένα μήνυμα για το codex alimentarius, ή κάπως έτσι, που ήταν απάτη.

Στην πραγματικότητα υπάρχει μία ασθένεια στις πατάτες, που μολύνει το έδαφος και μειώνει πολύ την παραγωγή της ρίζας. Οι πατάτες τρώγονται, αλλά δεν πρέπει να φυτεύονται.

Link to comment
Share on other sites

.....

Η κοινή λογική λέει ότι το νερό είναι δημόσιο αγαθό ....

Μα εδώ είναι το ζουμί.

Όχι μόνο η κοινή λογική, αλλά και η θέση του ΟΗΕ. Την οποία (οι νεοφιλελευθερολάγνοι) προσπαθούν να αλλάξουν λέγοντας πως το νερό είναι δικαίωμα και όχι αγαθό.

Που, μεθερμηνευόμενο, σημαίνει ότι πέφτει στην κρεατομηχανή της αγοράς και γίνεται εμπορεύσιμο.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.