Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαρισμός στοιχείων κλιματιστικών μονάδων


nikmmech

Recommended Posts

Προκειμένου για τον αποτελεσματικό καθαρισμό στοιχείων κλιματιστικών μονάδων, τόσο εξωτερικών όσο και εσωτερικών, υπάρχει πληθώρα χημικών υγρών. Όξινα, αλκαλικά, εφαρμοζόμενα σε σπρέυ ή σε πινέλο.

 

Έχει κανείς υπόψη κάποιο συγκεκριμένο προϊόν και το πόσο αποτελεσματικό είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα προϊόντα της Eurochem. Είναι Ελληνική εταιρεία, με μεγάλη γκάμα προϊόντων στο πεδίο των χημικών καθαριστικών τόσο για οικειακή όσο και για επαγγελματική χρήση. "Μπες" στο αντίστοιχο ιστότοπο, δες τα προϊόντα, δες επίσεις και τα MSDS των χημικών αυτών και μετά επέλεξε κάποιο από αυτά. Τα έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αρκετά μεγάλη ποικιλία προϊόντων. Δυστυχώς δεν κατάφερα να δώ τα MSDS των προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγώ για το σπίτι πήρα το FECTANT-3

είναι ένα λίτρο έχει γύρω στα 17 ευρω και με την αραίωση που παίρνει κάνεις άπειρα μηχανήματα.

 

Απλά όταν το ανοίξεις λήγει μετά από ένα χρόνο ή κάπου εκεί περίπου, πάντως από κάτι έτοιμα διαλύματα που κάνουν 7-8 ευρώ και δεν φτάνουν να κάνεις ούτε μία μονάδα πολύ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

τώρα αν γράψω για πατεντιάρικο προϊόν που υπάρχει σε κάθε σπίτι και μου το έχουν συστήσει 3~4 παλιοί ψυκτικοί, θα πέσει κράξιμο ότι απειλώ την δημόσια υγεία ή όχι ; :P

Link to comment
Share on other sites

Azax, μισό μισό με νερό, ψέκασμα στοιχείο

αφήνουμε, ψεκάζουμε μετά με σκέτο νερό 2~3 φορές καλά

λάστιχο στην εξωτερική, πλύσιμο τα φίλτρα, και thats all

Link to comment
Share on other sites

ευαγγελίζονται ότι κάνει την ίδια δουλειά με τα "χημικά", οπότε μου λένε αν δε βλέπεις διαφορά στην απόδοση μην μπεις καν στη διαδικασία να φέρεις ψυκτικό...

σημειώνω ότι λόγω κακής συνήθειας με το τσιγάρο χρησιμοποιώ a/c (προτιμώ να σκάω και καπνίζω) πολύ λίγο, σε μέρες σαν τη σημερινή π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.