Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική Μελέτη Εφαρμογής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

ΥΓ. Εγω χαιρομαι με το συγκεκριμενο θεμα, διοτι φαινεται οτι η απελευθερωση των αμοιβων λειτουργει οπως πρεπει.

Θες εκτπωση 60%? Οκ, θα παρεις τα ελαχιστα. Οτιδηποτε εξτρα χρεωνεται. Ποσο χρεωνεται? Άναλογα τη δουλεια μου και το προιον που παραδιδω.

Και ποιά είναι τα ελάχιστα τα έξτρα και το ποιόν συνάδελφε και ποιός τα ορίζει ? Τι είναι η στατική μελέτη μπλουζάκι διαλογής Α-Β-Γ, πάρε κόσμε οτι θέλεις ? Θα πρέπει να είμαστε πολύ μα πολύ προσεκτικοί ειδικά όταν αναφερόμαστε σε θέματα ασφάλειας, όπως είναι η στατική μελέτη, δίχως τη παραμικρή έκπτωση. Αν δεν σε ικανοποιεί η αμοιβή απλά δεν τη κάνεις, εκπτώσεις τύπου λαϊκής "πάρε κόσμε" με τα αμφιβόλου καθορισμού "ελάχιστα" δεν νοούνται στη στατική μελέτη. Τα υπόλοιπα είναι "μπακαλίστικα" με όλο το σεβασμό.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η οποια εξτρα λεπτομερεια/υπηρεσια πληρωνεται και εξτρα.

 

Το αν ο μηχανικος θα επιμετρησει τον οπλισμο ή οχι δεν ειναι θεμα εξτρα μελετης αλλα συμφωνιας με τον πελατη.

 

Δεν υπάρχουν έξτρα λεπτομέρεια/υπηρεσία σε μελέτη εφαρμογής, αποτελούν περιεχόμενο της μελέτης - ειδικά οι λεπτομέρειες - τώρα η υπηρεσία δεν ξέρω τι ενοείς.

Η επιμέτρηση του οπλισμού/σκυροδέματος είναι υποχρέωση του επιβλέποντος μηχανικού (περιλαμβάνεται στην αμοιβή επίβλεψης με ένα 30% προσαύξησης, αν το θυμάσαι).

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν ξερω τι εμπειρια εχεις απο στατικες μελετες, απλα ενα παραδειγμα θα σου πω.

Ειναι υποχρεωση του μηχανικου να κανει αναπτυγματα δοκων και στυλων?

Απο που προκυπτει αυτο?

Ειναι εξτρα? ΝΑΙ.

Πρεπει να πληρωθει εξτρα? ΝΑΙ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. 34 συναπτά έτη.

2. Αν δεν είναι υποχρέωση του μηχανικού, τότε ποιού είναι ? Αλλωστε όπως ανέφερα πληρώνονται κανονικά και με το νόμο με 30% προσαύξηση της επίβλεψης όλες οι επιμετρήσεις. Συνεπώς δεν υπάρχει έξτρα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ κανε οτι νομιζεις.

 

Εγω το χρεωνω εξτρα.

 

 

ΥΓ. Τι σχεση εχει η επιμετρηση κατα την επιβλεψη με τα αναπτυγματα σε φαση μελετης?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Τι σχεση εχει η επιμετρηση κατα την επιβλεψη με τα αναπτυγματα σε φαση μελετης?

Για εξήγησέ μου πως θα κάνεις επιμέτρηση οπλισμού κατά την επίβλεψη ? Σε όλα τα εργοτάξια του κόσμου ο σιδεράς πληρώνεται βάσει της προμέτρησης του οπλισμού (αναλυτικά αναπτύγματα) του επιβλέποντος μηχανικού. Αυτό γίνεται γιατί στην ουσία δεν είναι εφικτή η επιμέτρηση οπλισμού, παρά μόνο η προμέτρηση με αναλυτικά ανπτύγματα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ για εξηγησε μου απο που και ως που ο επιβλεπων ειναι υποχρεωμενος να κανει αναπτυγματα οπλισμου?

(μαλλον μπερδευεις τα αναπτυγματα με την παραγγελια του οπλισμου, η οποια παλι δεν ειναι υποχρεωση του επιβλεποντα)

Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν το κάνει ο επιβλέπων θα το κάνει ο μελετητής. Οπότε έρχεσαι στα λόγια μου και δεν υπάρχει καμία μα καμία έξτρα αμοιβή.

2. Παρομοίως έρχεσαι στα λόγια μου. Δεν μπερδεύω τίποτα, μάλλον έχεις αντιληφθεί λανθασμένα το ρόλο του μηχανικού, είτε αυτός είναι μελετητής είτε επιβλέπων, έχει ρητή υποχρέωση να κάνει αναλυτική προμέτρηση οπλισμών, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε [προκοστολόγηση, παραγγελία, τελική επιμέτρηση]. Αν δεν τηρούμε και αυτά τα αυτονόητα, τότε τι να πώ !!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... Σε όλα τα εργοτάξια του κόσμου ... αναλυτικά αναπτύγματα...

Alexios, μιλάς σαν να βρισκόμαστε σε άλλον πλανήτη... Αναπτύγματα σε συνήθη οικοδομικά;? Σε Δημόσια Έργα ΝΑΙ, αλλά στα συνήθη ιδιωτικά είναι εξαιρετικά σπάνιο να γίνονται αναπτύγματα - κατάλογοι οπλισμού από τον Μελετητή ή τον Επιβλέποντα (...ή από οποιονδήποτε τέλος πάντων)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.