Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική Μελέτη Εφαρμογής


Recommended Posts

Εξαρτάται . Πάντως 10 κμ είναι 2500 , 20 κμ είναι 5000 . Πόσο από αυτά είναι η επιπλέον μελέτη ? Υπάρχει όφελος ?

 

Η συζήτηση βέβαια δεν αφορά το παρόν νήμα , μιά και γίνεται εξειδικευμένη .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ποιά είναι τα ελάχιστα τα έξτρα και το ποιόν συνάδελφε και ποιός τα ορίζει ? Τι είναι η στατική μελέτη μπλουζάκι διαλογής Α-Β-Γ, πάρε κόσμε οτι θέλεις ? Θα πρέπει να είμαστε πολύ μα πολύ προσεκτικοί ειδικά όταν αναφερόμαστε σε θέματα ασφάλειας, όπως είναι η στατική μελέτη, δίχως τη παραμικρή έκπτωση. Αν δεν σε ικανοποιεί η αμοιβή απλά δεν τη κάνεις, εκπτώσεις τύπου λαϊκής "πάρε κόσμε" με τα αμφιβόλου καθορισμού "ελάχιστα" δεν νοούνται στη στατική μελέτη. Τα υπόλοιπα είναι "μπακαλίστικα" με όλο το σεβασμό.

 

Τα ελάχιστα έξτρα είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις του κανονισμού. Αυτές τις πετυχαίνεις βάζοντας 8 τοιχεία 200/30, κολώνες 45/45 όπως σε βολέψει με την πρώτη δοκιμή. Το αν θα καθίσεις να δεις αν χρειάζονται 4 τοιχεία 150/30 και  κολώνες 40/40 με άλλη διάταξη (ή διατάξεις) είναι η διαφορά από μια απλά καλή στατική μελέτη με μία σωστή στατική μελέτη. Καμμία εκ των δύο δεν είναι λάθος. Το αν κάποιοι θα την ψάξουν με μια σκοτωμένη  τιμή δεν σημαίνει πως είναι σωστό ούτε ότι το κάνουν όλοι οι μηχανικοί.

 

 

Αλλά ας επιστρέψω στο θέμα.

Προτείνω στον ιδιώτη να πληρώσει για μια εδαφοτεχνική μελέτη.

Επίσης αν ακολουθήσει την διαδικασία εκσκαφής και εκ νέου μελέτης (χωρίς εδαφοτεχνική) η οποία και πάλι θα πρέπει να περάσει από πολεοδομία για θεώρηση, να φροντίσει ώστε η περίοδος εκσκαφής να είναι εκτός περιόδου βροχών.... Με το σκάψιμο δεν αλλάζουμε στατική μελέτη, απλά μπορούμε να εκτιμήσουμε καλύτερα το έδαφος θεμελίωσης και να αλλάξουμε στάθμη θεμελίωσης....

Και μία άλλη πρόταση. Η αμοιβή της εξτρά μελέτης να είναι ποσοστό της εξοικονόμησης που θα επιτευχθεί αφού αυτός είναι ο σκοπός της. 

Link to comment
Share on other sites

Και αν εξοικονομηση ειναι 2000Ε τι ποσοστο θα παρει ο συναδελφος?

πχ 500Ε (δηλαδη 25%)????

 

Και ποιος θα κανεις την κοστολογηση???

 

Στην κοστολογηση θα βαλλεις μονο τα υλικα ή και την εργασια??

Διοτι αν δουν οι σιδεραδες οτι ο μηχανικος "δε μασαει" και το αφεντικο πληρωνει, θα δαγκωσουν στο ψαχνο.

Επισης, αν ο ιδιωτης παει στο 2ο σιδερα και του πει οτι "πηγα σε αλλον αλλα δεν ηξερε να κανει αυτα που ηθελε ο μηχανικος", ο 2ος θα τον δαγκωσει στο ψαχνο επισης.

 

 

ΥΓ. Η μελετη εφαρμογης δεν εχει καμια αμεση σχεση με την εξοικονομηση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα τι είπε ο θεματοθέτης,,.

Το σπίτι είναι μια μικρή μεζονέτα χωρίς καμιά ιδιαίτερη δυσκολία και είναι άλλος ο μηχανικός και άλλος ο κατασκευαστής.

Όταν κάναμε τις πρώτες κουβέντες με τον μηχανικό μου έδειξε μια μελέτη (σχεδιαγράμματα από κολόνες, δοκάρια, κ.τ.λ. από όσο μπορώ να καταλάβω σε μεγάλη λεπτομέρεια) από άλλη δουλειά του η οποία όπως μου εξήγησε ότι είναι κάτι επιπλέον και πέρα από αυτό που ζητά η πολεοδομία, έχει σαν αποτέλεσμα πιο αντισεισμική κατασκευή, καλύτερο έλεγχο του κόστους του σκελετού και οικονομία στα μπετά. Αυτό μου το περιέγραψε σαν μελέτη εφαρμογής και μου είπε ότι είναι υποχρεωτική στα δημοσία κτίρια. Μου είπε επίσης ότι αυτό περιλαμβάνει και επίβλεψη πέραν του τυπικού έτσι ώστε να υλοποιηθούν αυτά που έχουν σχεδιαστεί. Επίσης μου είπε ότι η μελέτη θα ξεκινήσει μετά την έκδοση της άδειας και αφού γίνει η εκσκαφή, έτσι ώστε να έχει εικόνα του εδάφους.

Επειδή λοιπόν εγώ δεν είμαι μηχανικός και επειδή πρώτη φορά φτιάχνω σπίτι, ρωτάω αν όντως αυτό που μου περιέγραψε σαν μελέτη εφαρμογής είναι κάτι επιπλέον των συμβατικών υποχρεώσεων της άδειας και έχει να προσφέρει στην οικοδομή ή συμβαίνει κάτι άλλο.




Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση ουτε να ειρωνευτώ, απλά προσπαθώ να πάρω κάποιες πληροφορίες γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι...

Αλλά αυτό που είπα με το ποσοστό έχει λογική. Διότι αν είναι να πληρώσει 5000€ για να εξοικονομήσει 5000€ ,ποιος ο λόγος.

Τα περί καλύτερης αντισεισμικής κατασκευής λόγω τακτ δεν τα σχολίασα....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας πλήρως με την τελευταία απάντηση του BAS να πως μόνο προς τον φίλο ιδιώτη την άποψή μου:

 

1) Όντως η μελέτη της "πολεοδομίας" πρέπει να περιλαμβάνει κάποια πράγματα που πιθανώς μερικές φορές για λόγους οικονομίας δεν περιλαμβάνει

2) Όντως η μελέτη εφαρμογής (η οποία χρησιμοποιείται κατά κόρον και υποχρεωτικά στα δημόσια έργα) δίνει όλα τα αναλυτικά στοιχεία οπλισμών κλπ όπως τα έχουν περιγράψει οι συνάδελφοι παραπάνω

3) Όντως η αμοιβή της στατικής μελέτης του μηχανικού είναι υποτιμημένη στην χώρα μας ΚΑΚΩΣ, ΚΑΚΙΣΤΑ!!! Διότι είμαστε και σεισμογενής χώρα

4) Η καλή στατική μελέτη και επίβλεψη μπορεί να "σώσει" ένα σπίτι σε περίπτωση ισχυρού σεισμού. Προσοχή, δεν σημαίνει ότι η λεπτομερής μελέτη (εφαρμογής) είναι και καλή. Οι περισσότεροι γλυτώνουν χρόνο και λεπτομέρεια λειτουργώντας "υπέρ της ασφάλειας". Αυτό βέβαια συνήθως αποβαίνει "κατά της οικονομίας".

5) Έχω πει πολλές φορές πως η σωστή διαδικασία περιλαμβάνει την πρόσληψη τεχνικού συμβούλου για τον έλεγχο των υπολοίπων μηχανικών και την γενικότερη "ισορροπία" στην διάρκεια του έργου. Αυτό τηρείται μόνο στα μεγάλα ιδιωτικά έργα (όχι τυχαία).

6) Προτείνω ανεπιφύλακτα την μελέτη εφαρμογής αλλά να υπάρχει μια συμφέρουσα οικονομική προσφορά. Αν κοστίζει π.χ. 2% του κόστους του έργου και δεν σου αποφέρει την αντίστοιχη μείωση στις αβεβαιότητες (το +/-5 ή 10% που λέμε για τα μπετά-σίδερα κλπ), τότε δεν αξίζει τον κόπο (εννοώ ότι είναι πολύ μικρό το έργο για τέτοια μελέτη). Για την επίβλεψη δεν το συζητάω ότι πρέπει να είναι καλή. Εννοώ ότι πρέπει να γίνουν οι επαρκείς συνεννοήσεις μεταξύ μηχανικού και μαστόρων για το πως πρέπει να υλοποιηθεί σωστά η μελέτη και να γίνεται χάραξη, παραλαβή οπλισμού, έλεγχος ξυλοτύπων, έλεγχος σκυροδέματος (τουλάχιστον)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ελάχιστα έξτρα είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις του κανονισμού. Αυτές τις πετυχαίνεις βάζοντας 8 τοιχεία 200/30, κολώνες 45/45 όπως σε βολέψει με την πρώτη δοκιμή. Το αν θα καθίσεις να δεις αν χρειάζονται 4 τοιχεία 150/30 και  κολώνες 40/40 με άλλη διάταξη (ή διατάξεις) είναι η διαφορά από μια απλά καλή στατική μελέτη με μία σωστή στατική μελέτη. Καμμία εκ των δύο δεν είναι λάθος. Το αν κάποιοι θα την ψάξουν με μια σκοτωμένη  τιμή δεν σημαίνει πως είναι σωστό ούτε ότι το κάνουν όλοι οι μηχανικοί.

 

 

Αλλά ας επιστρέψω στο θέμα.

Προτείνω στον ιδιώτη να πληρώσει για μια εδαφοτεχνική μελέτη.

Επίσης αν ακολουθήσει την διαδικασία εκσκαφής και εκ νέου μελέτης (χωρίς εδαφοτεχνική) η οποία και πάλι θα πρέπει να περάσει από πολεοδομία για θεώρηση, να φροντίσει ώστε η περίοδος εκσκαφής να είναι εκτός περιόδου βροχών.... Με το σκάψιμο δεν αλλάζουμε στατική μελέτη, απλά μπορούμε να εκτιμήσουμε καλύτερα το έδαφος θεμελίωσης και να αλλάξουμε στάθμη θεμελίωσης....

Και μία άλλη πρόταση. Η αμοιβή της εξτρά μελέτης να είναι ποσοστό της εξοικονόμησης που θα επιτευχθεί αφού αυτός είναι ο σκοπός της. 

Edited by Alexios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε δεν είναι στατική μελέτη, αλλά απλά οφθαλμοστατική και ως τέτοια πρέπει να πληρωθεί, αν βέβαια πρέπει !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.